VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Řezbářské setkání je hlavně o přátelství řezbářů

/FOTOGALERIE/ Někdo s pilou, jiný s dlátem či s řezbářským nožem se pustil do díla. Jedno mají ale tihle řezbáři společné: lásku ke dřevu a vzájemné přátelství.

4.7.2016
SDÍLEJ:

V Pradědově galerii U Halouzků v Jiříkově proběhlo třídenní setkání řezbářů. Foto: Deník/Dalibor Otáhal

Dvanáct řezbářů z různých koutů republiky a každý jiného osobitého stylu práce se sešlo na třídenním setkání v Jiříkově. Na Řezbářských dnech v Pradědově galerii U Halouzků mohli lidé od pátku do neděle pozorovat, jak jde mistrům práce od ruky.

VALACH Z VALAŠSKÝCH KLOUBOUKŮ

Někdo vyřezával drobné věci, které se mu vešly do dlaně, jiný opracovával pořádný kus klády. Jeden řezbář se hojně činil s motorovou pilou, další palicí bušil do festovního dláta a jiný se spokojil s ostrým nožem. I námět si každý vybral podle toho, co je mu nejbližší.

„Já dělám Valacha, s valašským kloboukem a s holí," prozradil Zdeněk Matyáš, který přijel z Valašských Klobouků. Věnuje se figurální plastice, reliéfům a plastikám s lidovými náměty.

DVA NOVÍ PRADĚDOVÉ

Návštěvníci si mohli výrobky na místě zakoupit. K vidění zde byly dvě sochy Pradědů v nadživotní velikosti, v pořadí jde o sedmnáctého a osmnáctého Praděda, kterého vyrobil řezbář Jiří Halouzka. Jedna socha by zítra měla z galerie odjet do Babic u Šternberka, o umístění druhé ještě není rozhodnuto, je ale možné, že se objeví u přehrady Slezská Harta.

KOLEGOVÉ ŘEZBÁŘI

„Jsme parta, která se takhle schází už pětadvacet let. Jezdili jsme po českých městech, po revoluci jsme začali éru řezbářských sympozií. Tehdy to bylo něco zvláštního, zvala nás velká města, tehdy se na místě taky prodala většina výrobků," zavzpomínal na začátky řezbářských setkání Jiří Halouzka, v jehož galerii v Jiříkově se nyní tato setkání už několik let konají.

To, co řezbáři vyrobí, na místě buď prodají, anebo si odvezou. Přes den vyřezávají pro lidi, předvádí, jak se co dělá, ale večer, když se zavře galerie, sesednou se u ohně, zpívají, hrají a povídají si. „Tahle setkání jsou totiž hlavně o přátelství. Každý z nás dělá něco jiného, což nás stmeluje, protože si nekonkurujeme, ale třeba ještě doporučujeme zakázky," konstatoval Halouzka.

Příští rok setkání proběhne opět v galerii v Jiříkově. Je docela dobře možné, že se řezbáři pustí do nějakého společného díla, do dřevořezby, která by byla jejich kolektivním výtvorem. Tahle práce by mohla být rozpracována i několik let. „Něco podobného už tady v galerii je, kamarádi mi vyřezali betlém, každý udělal jednu figurku," podotkl Halouzka.

Autor: Dalibor Otáhal

Místo události:
4.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hydrolog Jan Unucka z Českého hydrometeorologického ústavu.

Hydrolog Jan Unucka: Doprava a kvalita vody je věčný problém

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nová parkovací místa v Bruntále

Bruntál – Motoristé v Bruntále se dočkají dalších parkovacích ploch. Na některých místech ve městě by mělo do konce podzimu vzniknout až na šedesát parkovacích míst.

Dračí lodě na Hartě

Hladina a břehy přehrady Slezská Harta se opět promění na scénu se skvělou podívanou. V zátoce u Leskovce nad Moravicí proběhnou o víkendu 25. až 27. srpna závody dračích lodí. Zábava je to jak pro závodníky, tak i pro diváky.

Anděl Páně na náměstí

Na náměstí Míru v Bruntále se chystá akce Loučení s létem.

Den obce ve Staré Vsi

Obecní oslavy Staré Vsi proběhnou v sobotu 26. srpna od 14 hodin v tamním kulturním domě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení