„To musí být dost hrozné, když mají děti neočekávaně týden prázdnin. Naštěstí na školách, kam chodí mí synové, se to neděje, ředitelské volno mají velmi sporadicky,“ říká Alena Hartingerová, matka gymnazisty a prvňáčka z Kroměříže. Ministerstvo chce pravomoci ředitelů osekat a ponechat jim jen tři dny k neplánovanému vypuštění výuky. Proto připravuje novelu školského zákona, která by měla být hotova v dohledné době.

„Ředitelské volno by mělo být využíváno jen v naléhavých případech, tedy při haváriích ve škole nebo slavnostních událostech. To se ale neděje, víme o zneužívaní tohoto institutu,“ řekl Deníku náměstek ministra školství Ladislav Němec.

Co na to obce a města?

Po pravdě, v takovém případě jsou viníky hlavně obce či kraje, které jsou zřizovateli škol. „Každé nařízené volno musím detailně vykazovat. Nedovedu si představit, že bych tuto pravomoc využil z jiného důvodu, než jaké zmiňuje zákon,“ říká ředitel pražského Gymnázia Opatov Jan Peřina. Proto si myslí, stejně jako šéf asociace gymnázií Jiří Kuhn, že novela zákona je v tomto smyslu nadbytečná.

Oba jsou navíc přesvědčeni, že vedení středních škol bude v příštích letech zvažovat každou hodinu, o níž by zkrátilo vyučování. „Přijímací zkoušky a premiéra státní maturity nám dají opravdu zabrat, pedagogický sbor se v tom angažuje naplno, takže se v těchto měsících nevyhneme suplování. A to ani nemluvím o dalších školeních, které budou maturitám předcházet v průběhu roku,“ naznačil Peřina důvod ředitelských vrásek.

K nim přibudou i další. Náměstek Němec Deníku potvrdil, že se počítá se zavedením konkursů na místa ředitelů škol v šestiletých intervalech. „Je to součást programového prohlášení vlády, budeme se ho snažit naplnit co nejrychleji,“ dodal Němec, podle něhož by výběrové řízení mělo být povinné.

Konkurzní síto

Peřina, jenž gymnázium vede sedmnáct let, by se do něj přihlásil, i když k myšlence samotné má výhrady. „Magistrát jako zřizovatel o nás ví všechno, má výroční školní zprávy, závěry inspekce, zná výsledky našich žáků. Pokud je spokojený, nevidím důvod, proč by se měl konkurz vypisovat. Tam, kde jsou problémy, to ale užitečné určitě bude,“ uzavírá ředitel.