Projekt zaměřený na rozvoj terénní pečovatelské služby podpořila největší částkou v těchto dnech Nadace Duhová energie firmy ČEZ. Terénní pečovatelská služba umožňuje nejen seniorům, ale i chronicky nemocným a hendikepovaným lidem zůstávat doma a oddálit tak ústavní péči. Služba je poskytována v jejich domácnosti a na základě jejich individuálních požadavků.

„Pečovatelská služba ale není jen dovoz a podávání obědů, jak si mnozí myslí, ale zajišťujeme i doprovod našich klientů podle jejich přání, takže jim umožňujeme kontakt s běžným životem,“ upřesnila ředitelka společnosti Help-in Jana Hančilová.

Projekt Nechceme do domova důchodců, který předpokládá náklady ve výši 400 tisíc korun, už letos finančně podpořil Fond pomoci Siemens, Nadace rozvoje zdraví, Město Albrechtice a v těchto dnech i Nadace Duhová energie společnosti ČEZ. „Dnes jsme dostali dopis, v němž nám Nadace oznamuje, že nám poskytne na tento projekt 100 tisíc korun,“ řekla koncem týdne Hančilová.

V rámci projektu Help-in nakoupí jídlonosiče s termoobalem. Ty poskytuje společnost klientům zadarmo. Koupí i myčku nádobí a pračku, počítačem vybaví své pracoviště ve Vrbně pod Pradědem. Zlepší se odměňování pečovatelek, které také dostanou kola. „Původně jsme chtěli koupit mopedy, ale ty by nemohly využívat pečovatelky, které nemají řidičský průkaz,“ komentovala nákup kol s úsměvem Hančilová.

Společnost také odkoupila ojetý automobil, jímž zajišťuje rozvoz jídla v Městě Albrechticích a okolí. „Díky této finanční podpoře můžeme rozšířit nabídku poskytovaných služeb našim současným klientům a také můžeme teď přijímat nové klienty,“ upřesnila ředitelka. Společnost Help-in dnes pečuje o zhruba 200 klientů na území celého okresu.

Bez jejich pomoci se neobejde například padesátiletá žena z Vrbenska, která je od mládí upoutána po těžké autonehodě na vozíku. Dokud nezačala využívat pečovatelkou službu, nedostala se deset dlouhých let z domu ven, protože žila jen s matkou. Stejně tak pomohla společnost i rodině mladé ženy, která rovněž po nehodě zůstala na vozíku a nemohla se sama dostatečně starat o své dvě maličké děti, které chodily teprve do mateřské školy.

„Střídaly se tam pečovatelky, bylo třeba pomoci s dětmi i samotné paní na vozíku. Díky tomu mohl její manžel chodit do práce a rodina mohla v rámci možností normálně fungovat,“ řekla Hančilová. Nebýt auta, které společnost pořídila díky úspěšnému projektu, nedostalo by se péče ani starému pánovi, který žije na samotě půl kilometru od nejbližší silnice.

Projekt, do něhož společnost Help-in investovala 55 tisíc ze svých prostředků ,zajistí i dokončení zpracování metodiky pro výkon pečovatelské služby a vzdělávání pečovatelů. Ukončen bude koncem tohoto roku.