VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přísný otec Petra Bajzy přijel za vrbenskými seniory

O sole mio se neslo minulou středu večer Domovem pro seniory ve Vrbně. Známou italskou píseň zpíval zdejším obyvatelům Karel Bláha, herec a tenor Hudebního divadla v Karlíně.

14.2.2017
SDÍLEJ:

Herec Oldřich NavrátilFoto: Deník/Kamila Císařová

Druhým hostem, který přijel potěšit vrbenské seniory, byl představitel přísného tatínka z televizního seriálu Bylo nás pět Oldřich Navrátil. „Já tu roli ani nehrál, jako by byla o mně. To prostředí, v takovém jsem žil," vyprávěl herec. Poláčkův román Bylo nás pět patří podle něj k základům české literatury stejně jako román Boženy Němcové Babička nebo Haškovy Osudy dobrého vojáka Švejka.

„Umělce pozval ředitel domova Jan Vavřík a ti pozvání ochotně přijali," uvedla Alena Kiedroňová z Městského úřadu Vrbno pod Pradědem. „Umělci za setkání nežádali ani korunu honoráře," dodala.

Oldřich Navrátil ve Vrbně prozradil, jak se dostal k herectví. „Prý jako slepý k houslím. Jeho otec – instalatér vstával do práce každé ráno v pět a pro kluka si představoval lepší budoucnost. Třeba kariéru úředníka, který pracuje v teple a do práce jde na půl devátou. Nebo z něj chtěl mít učitele.

Rozhodlo se při studiích na gymnáziu v Třebíči, kde pracoval profesor Ladislav Novák, vášnivý ochotnický herec. Ten ho nasměroval ke zkoušce na brněnskou JAMU," zaznamenala z vyprávění herce Alena Kiedroňová.

Také kariéra Karla Bláhy se mohla ubírat zcela jiným směrem. Jeho táta byl krční lékař a léčil i slavné pěvce, třeba sólistu Národního divadla, basistu Eduarda Hakena, po kterém je shodou okolností v Krnově pojmenováno sídliště. Z oboru populární hudby léčil Karla Gotta.

„Sedával jsem pod pianem a poslouchal. Ještě radši jsem ale měl loutkové divadlo, Spejbla a Hurvínka, ty dva krásné ´magory´. Na školní besídku jsem přišel jako Spejbl," vyprávěl pěvec a hned přidal oblíbenou scénku světoznámého táty se synkem.

Vyprávěl o prvním angažmá v divadle Rokoko, o prvním setkání s kapelníkem Karlem Vlachem i o duetu s gruzínskou zpěvačkou na koncertu pro sedm tisíc ruských posluchačů: „Tréma udělala své. Text, který mi napsali foneticky a který jsem znal zepředu i zezadu, jsem zapomněl. A tak jsem v tom stresu zpíval jako Vlasta Burian „po svém".

Na otázku zpěvačky, jakým jazykem jsem vlastně zpíval, tehdy Vlach s klidem odpověděl, že je to žižkovský dialekt," smál se vypravěč.

Pracovnice vrbenského domova pro seniory předaly hercům jako upomínku malý dárek, originální skleněné číše z hutí vrbenských sklářů.

Gabriela Mathiasová

Autor: Redakce

14.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Svatbu měli v úvalenském kostele 21. září roku 1957. Jaký mají po šedesáti letech soužití recept na dobré manželství?

Anička a Josef jsou spolu šedesát let, jaký mají recept na dobré manželství?

Kryštof Krsek

Pistolář Kryštof Krsek ovládl mistrovství republiky

Do Jeseníků se vrátil majestátní orel skalní, po více než sto letech

Pro milovníky přírody je to výborná zpráva. Do Jeseníků se po více než sto letech vrátil orel skalní.

Kniha o Bruntále

V Městském informačním centru na náměstí Míru a na autobusovém terminálu v Bruntále si zájemci mohou zakoupit knihu nazvanou BRUNTÁL – Příběh nejstaršího města.

Sál na školení i oslavy

Výstavbu nového kongresového sálu dokončili v minulých dnech v Horním Benešově. Sál se nachází v Nerudově ulici a jeho kapacita je 80 osob.

Čtenáři lovili užovky objektivem

Článek v Deníku, že herpetologové hledají důkazy o výskytu užovky podplamaté na Krnovsku, měl velký čtenářský ohlas.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení