VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Připomněli si oběti povodní

U památníku povodní z roku 1997 se sešli Krnované uctít tichou vzpomínkou dva muže, Rudolfa Gibase a Jana Zahradníka, kteří před dvaceti lety přišli o život.

1.7.2017
SDÍLEJ:

U památníku povodní z roku 1997 se sešli Krnované uctít tichou vzpomínkou dva muže, Rudolfa Gibase a Jana Zahradníka, kteří před dvaceti lety přišli o život.Foto: DENÍK / Fidel Kuba

V Krnově oběti povodní uctili ve čtvrtek. V Zátoru připomene výročí povodní dnešní Zátorská hudební slavnost. V Holčovicích si dvacet let po velké povodni v sobotu připomenou velkým open air festivalem. Na zámku Linhartovy v sobotu v 17 hodin začíná výstava dokumentů a promítání filmů o tom, jak to před dvaceti lety vypadalo, když se řeka Opavice vylila ze svých břehů.

NEŠTĚSTÍ, SOLIDARITA I POMOC PROFESIONÁLŮ

„To, že zde dnes nemusím jmenovat více obětí, je obrovská zásluha hasičů, záchranářů, policistů, vojáků i zcela obyčejných lidí, kteří se ve chvílích nebezpečí neohlíželi sami na sebe a přispěchali na pomoc tam, kde bylo potřeba. I po letech si zaslouží náš velký obdiv a úctu," řekla starostka Krnova Jana Koukolová Petrová, když vzpomínala na obrovskou vlnu solidarity, materiální i finanční pomoc, která do našeho regionu směřovala z různých koutů republiky i ze zahraničí.

„Pamětníci stále jistě vzpomínají a děkují zasahujícím profesionálním i dobrovolným hasičům, policistům, členům Zdravotnické záchranné služby Astra, příslušníkům armády, pohraniční policie, vodní záchranné služby, pracovníkům okresní hygienické stanice i okresní veterinární péče i řadě místních dobrovolníků," uvedl k akci na linhartovském zámku Ivo Vykopal, který byl za povodní 1997 starostou Města Albrechtic.

Slova díků směřovala také k těm, kdo ve svých rodinných archivech a videotékách našli autentické záznamy z čevence 1997. „Cenné dokumenty k dalšímu zpracování nám zapůjčili paní Gavendová, Pečivová, Byrtusová, Poláchová, Křehlíková a manželé Kubinovi," uvedl za organizátory výstavy na linhartovském zámku Karel Knappe, který sestříhal k promítání hodinový povodňový dokument.

Vytvořil ho z mnohahodinových záznamů amatérských kameramanů Jana Konopky, Oldřicha a Milana Kopečných, Vladislava Hlaváčka, Igora Kozelka a s využitím reportáže ČT 1 z 10. července 1997. Obrazový materiál provází komentář, který čte Miluše Kaletová.

U památníku povodní z roku 1997 se sešli Krnované uctít tichou vzpomínkou dva muže, Rudolfa Gibase a Jana Zahradníka, kteří před dvaceti lety přišli o život.

Slezský domov v centru Krnova v červnu 1997 a dnes, když povodně připomíná už jen sochařský památník. Kamenné kvádry připomínají změť věcí, které v Krnově nakupila povodeň, a okolní zvlněná dlažba zase evokuje rozlévající se říční koryto. foto: Deník/Fidel Kuba

Autor: František Kuba

1.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zesnul známý specialista na varhany Jan Kostera

Ilustrační foto.

Krnovští basketbalisté druhou ligu hrát budou

Horní Benešov má svou první turistickou známku

Turistická známka Horního Benešova se moc povedla. Můžete ji získat v rámci letní hry Brány Jeseníků.

Hry Panák a Opičí dráha se vracejí do Krnova

Jestli se záměr podaří, brzy již uvidíme, jak děti hrají venku hry, které patřily k dětství jejich rodičů či prarodičů skáčou panáka, zkouší opičí dráhu…

V podkroví můžete mít své království

Bydlení na košické Hlavní ulici vyhledávají nejen zahraniční studenti, ale také manažeři pracující v nedalekých administrativních centrech. Zážitek z bydlení v centru města přináší originálně zrekonstruované podkroví starého měšťanského domu.

V Petrovicích svištěly vzduchem oboustranné sekery

Každý už se určitě setkal s disciplínami jako vrh koulí nebo kladivem, hod oštěpem, diskem, vidlemi či granátem. Ale hod sekerou? Ten známe jen jako filmovou scénu z Vinetua. Přesto takový sport existuje a má příznivce i v našem regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení