VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Připomněli si oběti povodní

U památníku povodní z roku 1997 se sešli Krnované uctít tichou vzpomínkou dva muže, Rudolfa Gibase a Jana Zahradníka, kteří před dvaceti lety přišli o život.

1.7.2017
SDÍLEJ:

U památníku povodní z roku 1997 se sešli Krnované uctít tichou vzpomínkou dva muže, Rudolfa Gibase a Jana Zahradníka, kteří před dvaceti lety přišli o život.Foto: DENÍK / Fidel Kuba

V Krnově oběti povodní uctili ve čtvrtek. V Zátoru připomene výročí povodní dnešní Zátorská hudební slavnost. V Holčovicích si dvacet let po velké povodni v sobotu připomenou velkým open air festivalem. Na zámku Linhartovy v sobotu v 17 hodin začíná výstava dokumentů a promítání filmů o tom, jak to před dvaceti lety vypadalo, když se řeka Opavice vylila ze svých břehů.

NEŠTĚSTÍ, SOLIDARITA I POMOC PROFESIONÁLŮ

„To, že zde dnes nemusím jmenovat více obětí, je obrovská zásluha hasičů, záchranářů, policistů, vojáků i zcela obyčejných lidí, kteří se ve chvílích nebezpečí neohlíželi sami na sebe a přispěchali na pomoc tam, kde bylo potřeba. I po letech si zaslouží náš velký obdiv a úctu," řekla starostka Krnova Jana Koukolová Petrová, když vzpomínala na obrovskou vlnu solidarity, materiální i finanční pomoc, která do našeho regionu směřovala z různých koutů republiky i ze zahraničí.

„Pamětníci stále jistě vzpomínají a děkují zasahujícím profesionálním i dobrovolným hasičům, policistům, členům Zdravotnické záchranné služby Astra, příslušníkům armády, pohraniční policie, vodní záchranné služby, pracovníkům okresní hygienické stanice i okresní veterinární péče i řadě místních dobrovolníků," uvedl k akci na linhartovském zámku Ivo Vykopal, který byl za povodní 1997 starostou Města Albrechtic.

Slova díků směřovala také k těm, kdo ve svých rodinných archivech a videotékách našli autentické záznamy z čevence 1997. „Cenné dokumenty k dalšímu zpracování nám zapůjčili paní Gavendová, Pečivová, Byrtusová, Poláchová, Křehlíková a manželé Kubinovi," uvedl za organizátory výstavy na linhartovském zámku Karel Knappe, který sestříhal k promítání hodinový povodňový dokument.

Vytvořil ho z mnohahodinových záznamů amatérských kameramanů Jana Konopky, Oldřicha a Milana Kopečných, Vladislava Hlaváčka, Igora Kozelka a s využitím reportáže ČT 1 z 10. července 1997. Obrazový materiál provází komentář, který čte Miluše Kaletová.

U památníku povodní z roku 1997 se sešli Krnované uctít tichou vzpomínkou dva muže, Rudolfa Gibase a Jana Zahradníka, kteří před dvaceti lety přišli o život.

Slezský domov v centru Krnova v červnu 1997 a dnes, když povodně připomíná už jen sochařský památník. Kamenné kvádry připomínají změť věcí, které v Krnově nakupila povodeň, a okolní zvlněná dlažba zase evokuje rozlévající se říční koryto. foto: Deník/Fidel Kuba

Autor: František Kuba

1.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Krnov má památku na bombardování na domech v Mikulášské ulici. Šipky ukazují sklepní okénko. Pokud by se dům zřítil, záchranáři v troskách najdou sklep, ve kterém se lidé ukryli před náletem.

Válečné nebe nad Krnovem I

Jakub Slovák

Jakub Slovák: S disciplínou pak přijde to ostatní

Rýmařov zdolal Mohelnici

Další tři body urval na domácím hřišti nováček MSFL z Rýmařova. Domácí šli do zápasu opět v okleštěné sestavě. Základ k vítězství položili už v prvním poločase.

OBRAZEM: Cvilínské schody 2017

Krnovští schodaři se říká běžcům, kteří chodí trénovat na cvilínské schody.

Vzpomínky na odsun německých obyvatel

V Krnově byla odhalena pamětní deska na hladový pochod a oběti divokého odsunu. Národnostní složení obyvatel Krnovska a Bruntálska se odsunem německých obyvatel v letech 1945 a 1946 změnilo k nepoznání. O poválečné době toho moc nevíme. Pojďme si ji přiblížit na skutečných příbězích Čechů i Němců.  

Anička a Josef jsou spolu šedesát let, jaký mají recept na dobré manželství?

Vzali se v roce 1957 v Úvalně a jsou spolu dodnes. Příběh Josefa a Anny je příběhem lásky a umění žít a vyrovnat se s osudem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení