VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Případů žloutenky přibývá, lidem nabídne testy K-centrum

Krnov - Na šířící se vlnu žloutenky po republice zareagovalo krnovské Kontaktní a poradenské centrum pro drogově závislé neboli Káčko. Chystá své klienty testovat.

7.10.2008
SDÍLEJ:

Manželé Novákovi, pracovníci krnovského Káčka, představují test speciálně vyvinutý pro K- centra. Žloutenku typu C dokáže objevit během dvaceti minut. V Krnově bude k dispozici do týdne. Foto: DENÍK/Fidel Kuba

„Národní monitorovací středisko ve spolupráci s Radou vlády pro koordinaci protidrogové politiky nabídlo kontaktním centrům, mezi které patří i krnovské Káčko, možnost testování klientů na hepatitidu typu C, syfilis a HIV. Konečně jsou na českém trhu dostupné certifikované testy a navíc za přijatelnou cenu. Vyšetření je velmi jednoduché a výsledek bude znám do dvaceti minut. Přijali jsme také zdravotní sestru, která bude odběry kapilární krve provádět.“ uvedla Martina Nováková za sdružení Krystal Help, které provozuje Káčko.

Základem testování je centrifuga, vyrobená speciálně pro potřeby Káček. Ta dokáže oddělit jednotlivé složky krve, aby se z ní dalo připravit sérum potřebné pro test. Dále jsou zapotřebí speciální jehly pro odběr kapilární krve z prstu, zkumavky, pipeta a plastové testovací podložky. Pořizovací cena celé soupravy je 12 tisíc korun a v Krnově ji budou mít do několika dnů.

„Naposledy se v našem okrese testovalo na žloutenku v roce 1997, kdy MUDr. Veronika Halášková z Okresní hygienické stanice ve spolupráci s tehdejším prvním streetworkerem otestovala asi stovku narkomanů. Pozitivních na žloutenku typu C jich bylo kolem sedmdesáti procent. Převážná většina jich tehdy podstoupila očkování, to je ale chrání jen proti typům A a B. Proti hepatitidě C doposud nebyla očkovací látka objevena. Sama jsem zvědavá, k jakým číslům a procentům dospějeme dnes, po jedenácti letech od posledního testování a očkování. Samozřejmě v případě pozitivity budeme klienty dále odesílat na podrobnější vyšetření na hygienickou stanici do Opavy,“ dodala Nováková.

Za osm let fungování K-centra jsou zaznamenány pouze čtyři nové případy nákazy žloutenkou typu C u skupiny narkomanů. K odhalení ve všech případech ale nedošlo při testování, ale při hospitalizaci v nemocničním zařízení. Pracovníci K-centra odhadují, že infikovaných může být i několikanásobně více. „Začátkem prosince v rámci Mezinárodního dne boje proti AIDS uspořádáme v Káčku den otevřených dveří s možností anonymního bezplatného testování VHC a HIV pro veřejnost,“ uvedla Nováková

. Lidé, kteří se chovají promiskuitně, nitrožilně si aplikují drogy nebo si nepotrpí na hygienické zásady jsou vystaveni nebezpečí infekčních a pohlavních chorob více než zbytek populace. Epidemie, která byla zaznamenána mezi narkomany v Praze v letních měsících, představuje především rapidní nárůst případů hepatitidy typu A. Tento virus vniká do těla ústy, přenáší se jídlem a nejčastějším nosičem jsou ruce. Proto bývá označována jako nemoc špinavých rukou.

V Česku se běžně vyskytují vedle žloutenky typu A také virové žloutenky typu B a C. Typ B a C se přenáší především krví a pohlavním stykem. Nakazit se lze také společným užíváním některých předmětů, které mohou být kontaminovány krví, například zubní kartáčky nebo holící strojky. Nejčastější formou přenosu jsou ovšem společné injekční stříkačky a nechráněný pohlavní styk s častým střídáním partnerů, proto tyto typy žloutenky ohrožují komunity narkomanů a promiskuitních homosexuálů. Dlouhodobě neléčená chronická žloutenka může skončit jaterní cirhózou nebo rakovinou jater.

Podle odhadů je na světě chronicky nemocných žloutenkou typu C více než 180 miliónů. Také v Česku podle statistik počet nemocných narůstá a navíc mnoho lidí o své nemoci ještě neví. Žloutenka typu C totiž často probíhá skrytě.

Autor: František Kuba

7.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hydrolog Jan Unucka z Českého hydrometeorologického ústavu.

Hydrolog Jan Unucka: Doprava a kvalita vody je věčný problém

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nová parkovací místa v Bruntále

Bruntál – Motoristé v Bruntále se dočkají dalších parkovacích ploch. Na některých místech ve městě by mělo do konce podzimu vzniknout až na šedesát parkovacích míst.

Dračí lodě na Hartě

Hladina a břehy přehrady Slezská Harta se opět promění na scénu se skvělou podívanou. V zátoce u Leskovce nad Moravicí proběhnou o víkendu 25. až 27. srpna závody dračích lodí. Zábava je to jak pro závodníky, tak i pro diváky.

Anděl Páně na náměstí

Na náměstí Míru v Bruntále se chystá akce Loučení s létem.

Den obce ve Staré Vsi

Obecní oslavy Staré Vsi proběhnou v sobotu 26. srpna od 14 hodin v tamním kulturním domě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení