VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Případů žloutenky přibývá, lidem nabídne testy K-centrum

Krnov - Na šířící se vlnu žloutenky po republice zareagovalo krnovské Kontaktní a poradenské centrum pro drogově závislé neboli Káčko. Chystá své klienty testovat.

7.10.2008
SDÍLEJ:

Manželé Novákovi, pracovníci krnovského Káčka, představují test speciálně vyvinutý pro K- centra. Žloutenku typu C dokáže objevit během dvaceti minut. V Krnově bude k dispozici do týdne. Foto: DENÍK/Fidel Kuba

„Národní monitorovací středisko ve spolupráci s Radou vlády pro koordinaci protidrogové politiky nabídlo kontaktním centrům, mezi které patří i krnovské Káčko, možnost testování klientů na hepatitidu typu C, syfilis a HIV. Konečně jsou na českém trhu dostupné certifikované testy a navíc za přijatelnou cenu. Vyšetření je velmi jednoduché a výsledek bude znám do dvaceti minut. Přijali jsme také zdravotní sestru, která bude odběry kapilární krve provádět.“ uvedla Martina Nováková za sdružení Krystal Help, které provozuje Káčko.

Základem testování je centrifuga, vyrobená speciálně pro potřeby Káček. Ta dokáže oddělit jednotlivé složky krve, aby se z ní dalo připravit sérum potřebné pro test. Dále jsou zapotřebí speciální jehly pro odběr kapilární krve z prstu, zkumavky, pipeta a plastové testovací podložky. Pořizovací cena celé soupravy je 12 tisíc korun a v Krnově ji budou mít do několika dnů.

„Naposledy se v našem okrese testovalo na žloutenku v roce 1997, kdy MUDr. Veronika Halášková z Okresní hygienické stanice ve spolupráci s tehdejším prvním streetworkerem otestovala asi stovku narkomanů. Pozitivních na žloutenku typu C jich bylo kolem sedmdesáti procent. Převážná většina jich tehdy podstoupila očkování, to je ale chrání jen proti typům A a B. Proti hepatitidě C doposud nebyla očkovací látka objevena. Sama jsem zvědavá, k jakým číslům a procentům dospějeme dnes, po jedenácti letech od posledního testování a očkování. Samozřejmě v případě pozitivity budeme klienty dále odesílat na podrobnější vyšetření na hygienickou stanici do Opavy,“ dodala Nováková.

Za osm let fungování K-centra jsou zaznamenány pouze čtyři nové případy nákazy žloutenkou typu C u skupiny narkomanů. K odhalení ve všech případech ale nedošlo při testování, ale při hospitalizaci v nemocničním zařízení. Pracovníci K-centra odhadují, že infikovaných může být i několikanásobně více. „Začátkem prosince v rámci Mezinárodního dne boje proti AIDS uspořádáme v Káčku den otevřených dveří s možností anonymního bezplatného testování VHC a HIV pro veřejnost,“ uvedla Nováková

. Lidé, kteří se chovají promiskuitně, nitrožilně si aplikují drogy nebo si nepotrpí na hygienické zásady jsou vystaveni nebezpečí infekčních a pohlavních chorob více než zbytek populace. Epidemie, která byla zaznamenána mezi narkomany v Praze v letních měsících, představuje především rapidní nárůst případů hepatitidy typu A. Tento virus vniká do těla ústy, přenáší se jídlem a nejčastějším nosičem jsou ruce. Proto bývá označována jako nemoc špinavých rukou.

V Česku se běžně vyskytují vedle žloutenky typu A také virové žloutenky typu B a C. Typ B a C se přenáší především krví a pohlavním stykem. Nakazit se lze také společným užíváním některých předmětů, které mohou být kontaminovány krví, například zubní kartáčky nebo holící strojky. Nejčastější formou přenosu jsou ovšem společné injekční stříkačky a nechráněný pohlavní styk s častým střídáním partnerů, proto tyto typy žloutenky ohrožují komunity narkomanů a promiskuitních homosexuálů. Dlouhodobě neléčená chronická žloutenka může skončit jaterní cirhózou nebo rakovinou jater.

Podle odhadů je na světě chronicky nemocných žloutenkou typu C více než 180 miliónů. Také v Česku podle statistik počet nemocných narůstá a navíc mnoho lidí o své nemoci ještě neví. Žloutenka typu C totiž často probíhá skrytě.

Autor: František Kuba

7.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Priessnitz

Priessnitz představí své nové album

Vítání jara proběhne na více než dvou stovkách stanovišť nejen v České republice.

Keltové vítají jaro ohnivým telegrafem

Svatební pár Bruntálského a Krnovského Deníku: Hlasujte v 1. kole

Připravili jsme pro vás fotosoutěž o nejsympatičtější svatební pár Bruntálského a Krnovského Deníku. Podpořte hlasováním své přátele, vyberte nejsympatičtější pár a pošlete jej do finále.

Plavecká Grand prix Bruntálu už tento víkend

Vladislav Bragin z Ruska nebo Čech Petr Gregor, to budou jedny z hvězd plaveckého pětibojev Bruntále.

Přehrada je také politické téma

Heřminovská přehrada má přívržence i odpůrce. Ti s kritickým postojem k plánované nádrži mají problém: koho volit?

Do nitra přehrady

Nahlédnout do útrob přehrady Slezská Harta a do dalších běžně nepřístupných míst mají zájemci šanci tuto sobotu 25. března od 9 do 15 hodin, poslední vstup je ve 14.30.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies