VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přijďte diskutovat, jak by měla vypadat řeka Opava

Krnov - V krnovské knihovně minulý týden začala výstava, která ukazuje příklady od nás i ze zahraničí jak vypadají řeky před a po revitalizačních úpravách. Dnes na toto téma naváže také beseda v čajovně Ninive.

29.11.2011
SDÍLEJ:

Archivní snímky Krnova ukazují, že před válkou bylo vodních prvků, romantických jezírek i náhonů ve městě daleko více než dnes. Krnovské Benátky už dávno patří minulosti.Foto: archiv MěÚ Krnov

Dnes, v úterý 29. listopadu, od 18 hodin v krnovské čajovně Ninive začíná diskuse jak by v budoucnu měla vypadat řeka Opava. Inspirací všem mohou být pozitivní příklady z Lipska, Brna, Sušice či Plzně vystavené v knihovně. Dokazují, že i ze zabetonované oplocené stoky lze udělat příjemný veřejný prostor, který láká k procházkám.

„Revitalizace a humanizace řeky Opavy v Krnově by mohla vytvořit spojnici mezi západním a východním cípem města. Břeh řeky by se mohl stát páteřní komunikací přes celé město pro pohyb cyklistů i pěších. Kolem celé řeky by mohla vzniknout rekreační zóna, i bezpečná trasa oddělená od motorové dopravy, kterou lze přejít z jednoho konce Krnova na druhý.

Ulehčilo by to ostatním krnovským komunikacím, které jsou stále víc sužovány exhalacemi a hustou dopravou,“ uvedl za organizátory Ivo Dokoupil, koordinátor Hnutí Duha Jeseníky, který chce ukázat na konkrétních příkladech odjinud, že takové změny jsou skutečně reálné.

„Naše výstava má ukázat, že podobný velký projekt by přinesl prospěch celému Krnovu. Chceme oslovit i místní politiky, kteří se tohoto úkolu nezaleknou a vdechnou projektu život,“ vysvětlil Dokoupil, proč k dnešní diskusi u kulatého stolu v čajovně Ninive pozval kromě vodohospodářů také krnovské politiky.

Vystavené projekty mohou inspirovat také mimokrnovské zastupitele a starosty menších obcí, které mají ve svém katastru nějaký vodní prvek. Výstava má všem ukázat, že řeka není jen nepřítel lidského osídlení, jak se nám může zdát v dobách povodní. V Krnově stejně jako ve všech podobných městech musela řeka v centru postupně ustoupit rozšiřující se výstavbě nových domů.

Současná podoba ale začala vznikat až po válce, kdy došlo k zásadnímu vytěsnění řeky z města do trubek a za zdi. Bylo například zrušeno jezírko, které se měnilo v kluziště nedaleko řeky Opavy a byl zatrubněn také kanál odlehčujícící centru města při povodních, který probíhal po Vodní ulici. Případ z Lipska ukazuje, že ani takový zásah není nevratný.

V minulosti došlo v Lipsku k zatrubnění vodního kanálu v centru města, vodní živel byl vytěsněn pod vrstvy asfaltu a betonu. V rámci revitalizačního projektu se však obyvatelé města rozhodli vodu do svého města opět vpustit a zkrášlit si tak bydlení kolem ní. Fotografie dokumentují celý příběh lipského kanálu, který může být inspirací pro mnoho dalších měst, a samozřejmě také i pro Krnov, který výstavu hostí.

Autor: František Kuba

29.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Borůvkové hody v Malé Morávce.

Borůvkové hody lákaly do Jeseníků

Dožínky ve Slezských Rudolticích na Osoblažsku jsou připomínkou tradic a oslavou sklizené úrody.
57

OBRAZEM: Dožínky ve Slezských Rudolticích na Osoblažsku

OBRAZEM: Nové Heřminovy Rockem proti přehradě

/FOTOGALERIE/ Nové Heřminovy hostily šestý ročník rodinného festivalu Rockem proti přehradě.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Například na frekventované trase Praha - Ostrava trvala téměř celou druhou polovinu 20. století cesta až šest hodin. Dnes jsou to pouhé tři hodiny a cesta je mnohdy díky servisu jednotlivých dopravců a moderním vozům spíše relaxem.

Naučná stezka Kabátův kopec připomene také cvičiště sovětských okupačních vojsk

Máme si působení sovětských okupačních vojsk v našich městech připomínat, nebo se raději snažit na tyto události zapomenout?

OBRAZEM: Sraz historických vozů Škoda v Bruntále

/FOTOGALERIE/ Náměstí Míru v Bruntále zaplnily skoro dvě stovky vozů Škoda 110R Coupé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení