VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příběh krnovského odpůrce komunismu Petra Strnadela

Studenti dějepisného semináře krnovského gymnázia pod vedením Marcely Bachanové zpracovali příběh krnovského aktivisty a odpůrce komunistického režimu Petra Strnadela.

6.7.2017
SDÍLEJ:

Petr Strnadel jako mluvčí krnovského Občanského fóra.Foto: publikace Revoluce objektivem

Petr Strnadel se narodil 1. prosince 1966 v Krnově. Zde prožil své dětstvíi absolvoval základní školu.V sousední Opavě vystudoval střední průmyslovou školu stavební. Prošel několika zaměstnáními – živil se chvíli jako projektant, poté jako zauhlovač a skladový dělník. Po revoluci pracoval v novinářské profesi, nyní podniká v několika oborech, mimo jiné vede svou vlastní hospodu.

Jeho život byl výrazně ovlivněn undergroundem. Byl odběratelem časopisu Vokno, podílel se na vydávání opavského časopisu Protější chodník a byl členem krnovského hnutí Diletant. Tvořila ho skupina dobrých kamarádů – Dan Flamík, Petr Zonenštajn, René Hába, Hynek Hlavenka, Ctibor Navrátil a Zdeněk Jeník, Petr Strnadel, kteří si formou recese utahovali z konformního života v komunistickém Československu.

Scházeli se po hospodách a po vzoru Jaroslava Haška a jeho přátel vydávali různé pamflety a prohlášení, založili dokonce “politickou stranu” DSMMRSVMI (Diletální strana mimo meze reálného socialsmu v mezích materiálního idealismu). V mezích Diletantu vznikla řada básní, písní, i divadelních her, které sami Diletanti hráli.

Později, za zásadní spoluúčasti krnovských muzikantů Ládi Buchty a Milana Skorčíka, vytvořili hudební skupinu Diletant Music Orchestra. Se svým repertoárem se účastnili různých nelegálních či pololegálních koncertů. Několik takových akcí take zorganizovali.

Říkalo se jim Krnovské běsy, šlo o vídendovou pařbu kombinující divadelní představení, hudební vystoupení a vernisáž lokálních umělců.

Později se Strnadel s přáteli (v souvislosti s tlakem, který na ně komunistický režim prostřednictvím StB vyvíjel) začali vůči totalitnímu státu čím dál ostřeji vymezovat.

Prostřednictvím opavského kamaráda, protikomunistického aktivisty Ivo Mludka byli ve spojení s Chartou 77, podepisovali různé apely za propouštění politických vězňů a účastnili se protestních akcí. Někteří se stalii členy Nezávislého mírového sdružení nebo Společnosti přátel USA a take Hnutí za nenásilí.

V době revoluce se Diletanti angažovali v Občanském fóru. Po převratu se Hnutí Diletant osobou Reného Háby dostalo dokonce do českého parlamentu. Petr Strnadel začal pracoval novinář v periodiku Krnovský kurýr a Krnovské noviny. Později stál u zrodu týdeníku Region. Po roce 2000 novinářskou a vydavatelskou branži opustil a od té doby podniká.

Na události kolem Hnutí Diletant vzpomíná s úsměvem. Svoji tehdejší činnost nepovažuje za nijak významnou, ale z jeho vyprávění vyplývá, že ovlivnila široký okruh lidí a značně se podepsala na formování profikomunistických aktivit v našem regionu.

Terezie Hluštíková, Eliška Šťastná, Kristián Jedelský

Autor: Redakce

6.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Krnov má památku na bombardování na domech v Mikulášské ulici. Šipky ukazují sklepní okénko. Pokud by se dům zřítil, záchranáři v troskách najdou sklep, ve kterém se lidé ukryli před náletem.

Válečné nebe nad Krnovem I

Jakub Slovák

Jakub Slovák: S disciplínou pak přijde to ostatní

Rýmařov zdolal Mohelnici

Další tři body urval na domácím hřišti nováček MSFL z Rýmařova. Domácí šli do zápasu opět v okleštěné sestavě. Základ k vítězství položili už v prvním poločase.

OBRAZEM: Cvilínské schody 2017

Krnovští schodaři se říká běžcům, kteří chodí trénovat na cvilínské schody.

Vzpomínky na odsun německých obyvatel

V Krnově byla odhalena pamětní deska na hladový pochod a oběti divokého odsunu. Národnostní složení obyvatel Krnovska a Bruntálska se odsunem německých obyvatel v letech 1945 a 1946 změnilo k nepoznání. O poválečné době toho moc nevíme. Pojďme si ji přiblížit na skutečných příbězích Čechů i Němců.  

Anička a Josef jsou spolu šedesát let, jaký mají recept na dobré manželství?

Vzali se v roce 1957 v Úvalně a jsou spolu dodnes. Příběh Josefa a Anny je příběhem lásky a umění žít a vyrovnat se s osudem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení