VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příběh krnovského odpůrce komunismu Petra Strnadela

Studenti dějepisného semináře krnovského gymnázia pod vedením Marcely Bachanové zpracovali příběh krnovského aktivisty a odpůrce komunistického režimu Petra Strnadela.

6.7.2017
SDÍLEJ:

Petr Strnadel jako mluvčí krnovského Občanského fóra.Foto: publikace Revoluce objektivem

Petr Strnadel se narodil 1. prosince 1966 v Krnově. Zde prožil své dětstvíi absolvoval základní školu.V sousední Opavě vystudoval střední průmyslovou školu stavební. Prošel několika zaměstnáními – živil se chvíli jako projektant, poté jako zauhlovač a skladový dělník. Po revoluci pracoval v novinářské profesi, nyní podniká v několika oborech, mimo jiné vede svou vlastní hospodu.

Jeho život byl výrazně ovlivněn undergroundem. Byl odběratelem časopisu Vokno, podílel se na vydávání opavského časopisu Protější chodník a byl členem krnovského hnutí Diletant. Tvořila ho skupina dobrých kamarádů – Dan Flamík, Petr Zonenštajn, René Hába, Hynek Hlavenka, Ctibor Navrátil a Zdeněk Jeník, Petr Strnadel, kteří si formou recese utahovali z konformního života v komunistickém Československu.

Scházeli se po hospodách a po vzoru Jaroslava Haška a jeho přátel vydávali různé pamflety a prohlášení, založili dokonce “politickou stranu” DSMMRSVMI (Diletální strana mimo meze reálného socialsmu v mezích materiálního idealismu). V mezích Diletantu vznikla řada básní, písní, i divadelních her, které sami Diletanti hráli.

Později, za zásadní spoluúčasti krnovských muzikantů Ládi Buchty a Milana Skorčíka, vytvořili hudební skupinu Diletant Music Orchestra. Se svým repertoárem se účastnili různých nelegálních či pololegálních koncertů. Několik takových akcí take zorganizovali.

Říkalo se jim Krnovské běsy, šlo o vídendovou pařbu kombinující divadelní představení, hudební vystoupení a vernisáž lokálních umělců.

Později se Strnadel s přáteli (v souvislosti s tlakem, který na ně komunistický režim prostřednictvím StB vyvíjel) začali vůči totalitnímu státu čím dál ostřeji vymezovat.

Prostřednictvím opavského kamaráda, protikomunistického aktivisty Ivo Mludka byli ve spojení s Chartou 77, podepisovali různé apely za propouštění politických vězňů a účastnili se protestních akcí. Někteří se stalii členy Nezávislého mírového sdružení nebo Společnosti přátel USA a take Hnutí za nenásilí.

V době revoluce se Diletanti angažovali v Občanském fóru. Po převratu se Hnutí Diletant osobou Reného Háby dostalo dokonce do českého parlamentu. Petr Strnadel začal pracoval novinář v periodiku Krnovský kurýr a Krnovské noviny. Později stál u zrodu týdeníku Region. Po roce 2000 novinářskou a vydavatelskou branži opustil a od té doby podniká.

Na události kolem Hnutí Diletant vzpomíná s úsměvem. Svoji tehdejší činnost nepovažuje za nijak významnou, ale z jeho vyprávění vyplývá, že ovlivnila široký okruh lidí a značně se podepsala na formování profikomunistických aktivit v našem regionu.

Terezie Hluštíková, Eliška Šťastná, Kristián Jedelský

Autor: Redakce

6.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zesnul známý specialista na varhany Jan Kostera

Ilustrační foto.

Krnovští basketbalisté druhou ligu hrát budou

Horní Benešov má svou první turistickou známku

Turistická známka Horního Benešova se moc povedla. Můžete ji získat v rámci letní hry Brány Jeseníků.

Hry Panák a Opičí dráha se vracejí do Krnova

Jestli se záměr podaří, brzy již uvidíme, jak děti hrají venku hry, které patřily k dětství jejich rodičů či prarodičů skáčou panáka, zkouší opičí dráhu…

V podkroví můžete mít své království

Bydlení na košické Hlavní ulici vyhledávají nejen zahraniční studenti, ale také manažeři pracující v nedalekých administrativních centrech. Zážitek z bydlení v centru města přináší originálně zrekonstruované podkroví starého měšťanského domu.

V Petrovicích svištěly vzduchem oboustranné sekery

Každý už se určitě setkal s disciplínami jako vrh koulí nebo kladivem, hod oštěpem, diskem, vidlemi či granátem. Ale hod sekerou? Ten známe jen jako filmovou scénu z Vinetua. Přesto takový sport existuje a má příznivce i v našem regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení