Obyvatele Linhartov ve čtvrtek vyděsil zvuk mnoha hasičských a policejních sirén. Byl nahlášen požár půdních prostor linhartovského zámku, a proto ihned do akce vyrazilo osm jednotek hasičů. Naštěstí šlo jen o cvičení.

Specifikem tohoto hasičského cvičení bylo, že čtyři jednotky vyrazily z polského Prudniku a čtyři z České republiky. Čeští a polští hasiči měli při cvičení v Linhartovech prokázat, zda spolu dokážou komunikovat a spolupracovat.

Dvě profesionální hasičské jednotky byly z Krnova a Bruntálu a dva týmy dobrovolných hasičů vyrazily z Albrechtic a Jindřichova. „Nejdříve jsme čekali, až dorazí jednotky z Krnova a okolí a až poté jsme přivolali hasičské týmy z Prudniku. Ty dorazily na místo zhruba za dvacet pět minut od naší výzvy, což je výborný výkon,“ prozradil plukovník Jiří Patrovský, ředitel profesionálních hasičů v okrese, který cvičení řídil. Celé Linhartovy byly pro jistotu z důvodu bezpečnosti během celé akce pro běžnou dopravu uzavřeny.

Starosta Albrechtic si cvičení pochvaloval

Mezinárodní hasičské cvičení proběhlo v rámci Česko-polského projektu Cíl 3 2007–2013, který byl podpořen z dotací Evropské unie a Evropského fondu pro regionální rozvoj. Smlouvy o vzájemné pomoci českých a polských hasičů byly podepsány v loňském roce. Na základě těchto dotačních programů například také mohlo Město Albrechtice a Prudnik získat zcela nové cisterny téměř za sedm milionů korun.

„Jsem velmi rád, že se taková mezinárodní cvičení pořádají. Jednak dochází k procvičení hasičů obou států, kteří své znalosti a zkušenosti mohou využít při ostrém zásahu, ale hlavně se při těchto cvičeních vychytávají menší nesrovnalosti a ukážou se problémy, které se při skutečných zásazích nesmějí stát,“ doplnil starosta Města Albrechtic Luděk Volek.

Loni absolvovali albrechtičtí hasiči dvě stovky výjezdů

„Jenom za loňský rok měli naši hasiči přes dvě stovky výjezdů z toho třicet požárů. Za letošní rok to je již dvacet sedm výjezdů. Dříve jsme se mohli spoléhat jen na spolupráci s českými hasiči, ale pokud můžeme počítat s posilami z Polska, je to pro Albrechticko, Osoblažsko i Krnovsko obrovská výhoda a věřím, že stejně to vnímají také kolegové na polské straně. Jen se musíme naučit takové mezinárodní zásahy řídit a koordinovat,“ dodal starosta Volek.

V současné době je tudíž v projekční fázi vybudování nové stanice dobrovolných hasičů ve Městě Albrechticích. „Jsem si jist, že pokud by tato akce byla reálná a k požáru zámku skutečně došlo, byla by pomoc hasičů velmi účinná a rychlá. Věřím, že v případě skutečného požáru by byl linhartovský zámek včas zachráněn, aby se oheň nestačil rozšířit,“ podotkl Volek.