VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Polsko i Česko slavily samostatnost společně

Krnov /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Jak Česko, tak také Polsko uctívá vznik svého státu v roce 1918 státním svátkem. V Krnově si Češi a Poláci připomenuli výročí společně.

29.10.2009
SDÍLEJ:

Státní svátek v Krnově provázelo tradiční položení věnců v parku před gymnáziem. Čestnou stráž zde drželi nejen krnovští skauti, ale také polští harceři.Foto: František Kuba

Také naši severní sousedé si v těchto dnech připomínají vznik samostatného státu v roce 1918. Státním svátkem Polska je 11. listopad. V Krnově si letos Češi a Poláci tyto události připomínali společně 27. října položením kytic a věnců u památníku ve Smetanových sadech před gymnáziem. Čestnou stráž zde společně drželi krnovští skauti a polští harceři.

Na troskách Habsburského mocnářství vznikly dnešní státy

„Rok 1918 byl převratný nejen pro Čechy a Slováky, ale pro celou Evropu. V důsledku první světové války zanikly celé říše a vedle obrovských lidských a materiálních škod došlo k přepsání mapy Evropy a vzniku řady nových států. Na troskách habsburské říše vznikla také Československá republika,“ popsala ve svém projevu situaci po první světové válce krnovská starostka Renata Ramazanová.

Pro Poláky je 11. listopad mimořádně důležitým svátkem, který jim připomíná opětovné získání nezávislosti a samostatnosti v roce 1918. Do té doby bylo po celých 123 let celé polské území rozděleno mezi tehdejší evropské mocnosti: Rusko, Rakousko-Uhersko a Prusko. Posilování šlechty a vnitřní rozbroje během 17. století oslabily Polsko natolik, že v letech 1772, 1793 a 1795 si v trojím dělení rozebraly jeho území velmoci na základě vzájemné dohody. Polsko opět získalo skutečnou nezávislost až v roce 1918 po rozpadu Rakouska-Uherska. Nezávislost si udrželo a uhájilo i v následné válce se sovětským Ruskem.

Proč oslavovat věkem zaprášené události?

„Od událostí, které dnes vzpomínáme, nás dělí již 91 let a dnes je jen málo těch, kdo slavné chvíle října 1918 pamatují, byť jako děti. Může vznikat otázka, zda výročí tak vzdálená naší paměti mají být každoročně oslavována. Tím spíše, že stát, jehož vznik oslavujeme, již neexistuje. Pokusme se zamyslit, zda ideály a myšlenky, které nesli muži října, mají stále co říci i času našemu a zůstávají aktuální také pro 21. století. Zrod Československé republiky je nerozlučně spjat se jmény Tomáše Garrique Masaryka, Edvarda Beneše a Milána Rastislava Štefánika.

A přestože Československo dnes již neexistuje, na jeho tradici navázaly dva nástupnické státy, které jsou nositeli odkazu ideí a ideálů našich otců a dědů. Po desetiletích nesvobody, potlačení práv a demokratických zásad, opakované ztráty suverenity v nacismu i komunismu, bylo dědictví étosu první republiky cenným a také praktickým odkazem, na jehož základě bylo možné začít stavět principy státu i společnosti v posledních dvaceti letech,“ shrnula odkaz ideálů z dob vzniku Československa dnešku Renata Ramazanová.

Autor: František Kuba

29.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Škoda 110 R.
AUTOMIX.CZ
13

Škoda zvažuje sporťák inspirovaný legendárním "erkem". Jak by mohl vypadat?

Ilustrační foto.

Mobilní kamera pro Krnov

Město Albrechtice pozvalo Komprachtice na Osoblažku

Parní vlak na osoblažské úzkokolejce sice má svůj jízdní řád, ale pokud se najde dostatečně početná skupina zájemců, může si domluvit speciální jízdu. Tak jako Město Albrechtice.

Onko Niké: ženy, které se nevzdaly

Onemocněla ve svých padesáti letech. Dnes se Jarmile Novotné pomalu blíží sedmdesátka, žije aktivním životem a spolu s ostatními členkami spolku

Zesnulí v krnovském a bruntálském regionu

Vážení čtenáři, na webových stránkách Bruntálského a Krnovského Deníku přinášíme seznam zesnulých v našem regionu za uplynulé období.

Svědkyně neobyčejných událostí

Krnovský gymnazista Kristián Jedelský zpracoval pro projekt Příběhy 20. století vyprávění řádové sestry Bonfilie, která dnes žije v charitním domě ve Městě Albrechticích.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies