VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Policisté: Počet vyřešených případů stoupá

Okres - Policistům v našem okrese se daří při objasňování trestných činů. V tomto směru patří náš okres mezi nejlepší v Moravskoslezském kraji.

14.3.2010
SDÍLEJ:

O nové terénní Mitshubisi Outlander se rozrostl vozový park bruntálské policie.Foto: Policie ČR

Objasněnost trestných činů je u nás šedesát čtyři procent, v celém Moravskoslezském kraji je objasněnost čtyřicetiprocentní. Znamená to, že u dvou z pěti případů se podaří dopadnout pachatele a případ zdárně vyřešit.

„Ve srovnání s rokem předchozím se objasněnost trestných činů zlepšila o necelých šest procent, je to nejlepší výsledek od roku 2003,“ pochválil práci všech policistů plukovník Petr Častulík, šéf kriminalistů a vyšetřovatelů v okrese Bruntál. Zločinci všeho druhu loni spáchali 2 247 trestných skutků, což je o sto méně než rok předchozí.

Dá se říci, že počet nezákonných činností klesá, naopak ale stoupá brutalita a bezohlednost, s jakou jsou páchány. Množí se přepadení se zbraní, vloupání a krádeže se drží na zhruba stejné příčce pomyslného žebříčku zločineckých aktivit.

Agresivita pachatelůbude nejspíš už jen vzrůstat

Vzrůstající agresivita je nejspíš následkem dnešní doby, horší ekonomickou situaci řeší určité společenské vrstvy po svém, tedy krádeží. Jak se vyjádřil Petr Častulík: „K tomu být počítačový hacker potřebujete nějaké znalosti, vzdělání, zatímco k tomu někam vlézt a něco ukrást, nebo někomu vytrhnout nákupní tašku, k tomu nepotřebujete žádnou kvalifikaci.“

Potvrdil, že se ve většině případů jedná o lidi, se kterými už v minulosti byly problémy a jsou konfliktní. Více než třetinu trestných skutků – 882 - spáchali recidivisté.

Došlo taky k překvapivě velkému nárůstu domácího násilí, oproti roku 2008, kdy bylo nahlášeno devět případů, v loňském roce se počet vyšplhal na dvaadvacet napadení. Ve všech případech agresoři byli muži a oběti ženy. Násilníci si neberou servítky a ve výčtu obětí jsou zastoupeny jak družky, manželky, tak ale i matky a dokonce i babička.

Některé případy jsou obzvláště smutné

„Setkáváme se s případy, které i nás zaskočí, kdy například syn přijede o Vánocích navštívit matku, fyzicky ji napadne, okrade a týrá,“ popsal útok agresivního syna Petr Častulík.

Alarmující na celé věci je, že větších čísel dosahují obce s menším počtem obyvatel. Takže zatímco Bruntál má tři případy a Krnov čtyři, v městech Rýmařov a Vrbno pod Pradědem se během loňského roku odehrálo šest napadení.

Vražda se vloni stala jen jedna, začátkem července našel houbař v lese mrtvého muže nedaleko silnice mezi Karlovou Studánkou a Suchou Rudnou. Pitva potvrdila, že muž zemřel násilnou smrtí. „Žel bohu musíme konstatovat, že do dnešního dne se nám nepodařilo pachatele odhalit, ani zjistit totožnost zemřelého i přes veškerou snahu, včetně oslovení veřejnosti,“ potvrdil zatím marnou snahu kriminalistů Petr Častulík.

Policie se může pochlubit dvěma novými vozy

Policistům na okrese budou v práci pomáhat i dva nové vozy, o které se jejich automobilový park rozrostl. Prvním vozem je Volkswagen Transporter, který slouží jako mobilní komunikační a koordinační centrum. Vůz policie zakoupila v rámci celostátního projektu, v republice je v současnosti okolo sto deseti takovýchto vozů.

Druhým vozidlem nasazeným na potírání trestné činnosti je terénní Mitshubisi Outlander. Vozy tohohle typu jsou pouze tři v kraji a byly pořízeny z regionálního projektu krajského ředitelství.

Autor: Jana Adámková

14.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Novinky na trati do Prahy

Novináři Jakub Patočka a Zuzana Vlasatá v pátek v Krnově představili film Selský rozum, ve kterém vystupují, a knihu Žlutý baron, kterou napsali.

Proč v kontroverzním filmu chybělo Babišovo vyjádření?

Nejen slunce: naše oči ohrožuje v létě i voda a nebezpečný prvok

Ostrava - Léto je spojeno s lákavou představou dovolené, lékaři ale upozorňují, že pro naše oči je to ale naopak období plné nástrah v podobě slunce, klimatizace i špinavé vody.

Zesnulí v krnovském a bruntálském regionu

Vážení čtenáři, na webových stránkách Bruntálského a Krnovského Deníku přinášíme seznam zesnulých v našem regionu za uplynulé období.

Děti narozené v krnovské nemocnici

Vážení čtenáři a rodiče, díky vstřícnosti krnovské nemocnice vám přinášíme pravidelně každý týden na našich stránkách fotografie nejmladších obyvatel regionu.

Zřícenina Vartnov je předěl mezi vodním hradem a tvrzí

Dvacetihektarová vodní nádrž v Pochni u Brumovic je vyhledávaná rybáři i příznivci přírodního koupání. V její těsné blízkosti, téměř ve středu osady, skrývá zalesněný pahorek zříceninu hradu Vartnova. I když původ hradu je i dnes nejasný, je zřejmé, že tento typ stavby, jakýsi přechod mezi tvrzí a hradem, spadá do přelomu 13. a 14. století.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení