VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pohled na Krnov z kostelní věže

Krnov - V Krnově se zpřístupní k prohlídkám věž Svatého Martina, ve které je rarita: byt věžníka. Příští rok se mají otevřít i další věže. Město Krnov zaštítilo projekt místní římskokatolické farnosti nazvaný Zpřístupnění věže a regenerace kostela sv. Martina, aby zvýšilo jeho šance při shánění dotací. Spolupráce se vyplatila.

11.10.2012 2
SDÍLEJ:

Kostel Sv. Martina má dvě věže, jedna patří církvi a druhá je městská. Nyní farnost a město spojily své síly, a podařilo se jim získat dotaci 8,5 milionu na zpřístupnění a zabezpečení věží, aby mohly sloužit jako vyhlídka.Foto: DENÍK / Fidel Kuba

Milionová podpora

Regionální program Moravskoslezsko právě rozdělil poslední evropské peníze pro středně velká města.

V našem okrese bylo nejúspěšnější město Bruntál, které získalo 48 milionů na rekonstrukci kulturní památky Petrin, ve které vznikne centrum vzdělávání a volného času. Uspěla také krnovská mateřská škola v Žižkově ulici, která žádala o 6,5 milionu na projekt Nad zemí, a římskokatolická farnost Krnov, která dostane 8,5 milionu na zpřístupnění věže a regeneraci kostela svatého Martina. Ve všech případech se jedná o dotaci, která pokryje 85 procent nákladů.

Cesta do věže

„Moc fandím projektu zpřístupnění věží Svatého Martina, díky kterému se pohled na Krnov z kostela může nabízet veřejnosti, podobně jako to funguje u kostelních věží v Třebíči, Jihlavě i dalších městech. Zaujal mě i díky tomu, že sám jsem věž v minulosti opakovaně navštívil jako nadšenec pro stavební památky," vysvětlil krnovský zastupitel Jan Stejskal (ODS).

Pro turisty a místní patrioty bude zajímavý a poučný nejen samotný pohled na Krnov z výšky, ale také prohlídka vnitřních prostor kostelních věží. Cesta nahoru začíná za nenápadnými dvířky pod jižní věží. Odtud se poněkud rozviklaným schodištěm stoupá do prostoru pod zavěšenými zvony. Poté se dole pod nohama návštěvníka otevře nečekaný pohled na klenby chrámové lodě, ale z opačné strany než jak je znají věřící, co chodí do Svatého Martina na bohoslužby.

Z bytu věžníka se kouřilo

Po lávce nad klenbami musí přejít do severní věže a pokračovat betonovým schodištěm po obvodu věže až na vrchol. V této části věže se skrývá další rarita, která potěší turisty i krnovské patrioty: byt věžníka. Ještě v 19. století totiž bývaly kostelní věže ve větších městech běžně obydlené, aby někdo neustále pozoroval město, natahoval hodiny a seřizoval odbíjení. Kostelní věž kromě svého náboženského poslání byla i současně také protipožární hláska.

Milovníci hudby z celé Evropy navštěvují nejslavnější český věžní byt v Poličce v kostele sv. Jakuba, protože přímo ve věži se roku 1890 narodil skladatel Bohuslav Martinů. V maličké věžní světnici prožil Martinů se svou pětičlennou rodinou jedenáct let.

Město jako na mapě

Žádný krnovský věžník se sice ničím významným do dějin nezapsal, ale přesto toto romantické, originální a krajně nepraktické místo k životu stojí za návštěvu.

Kdysi se z kostela sv. Martina kouřilo, protože věžník měl v bytě kachlová kamna. Jejich zbytky jsou ve věži dodnes . Uhlí a dřevo, ani jídlo a vodu, si věžník nenosil po schodech. Jednak každý takový výstup je náročný sportovní výkon, a také nemohl ponechat město bez dohledu. Z bytu věžného vede plošina, na kterou si mohl kladkou a vrátkem vytáhnout zásoby z nákladního prostoru pod věží.

Když věžník v noci nebo za špatné viditelnosti zahlédl ve městě světlo z požáru, potřeboval zjistit, co vlastně hoří, aby tam poslal hasiče na jisto. K tomu mu sloužil obraz Krnova, který je vlastně orientační plán nebo spíš pohled na město z ptačí perspektivy. Tento cenný obraz z bytu krnovského věžníka je dnes uložen v Koncertní síni sv. Ducha.

„Musím prozradit, že v roce 2013 počítáme také se zpřístupněním věže krnovské synagogy. Pokud se všechny projekty na využití krnovských věží podaří realizovat, bude mít Krnov kromě dvou rozhleden na Ježníku a na Cvilíně také přístupné věže: na kostele sv. Martina, věž synagogy a pravděpodobně i radniční věž. Zpřístupněním těchto atraktivních míst můžeme přilákat do Krnova další návštěvníky," prohlásil Stejskal.

Dnes věž sv. Martina slouží jen poskytovateli internetového připojení k přenosu signálu.

Autor: František Kuba

11.10.2012 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Dračí lodě na Hartě

Anděl Páně

Anděl Páně na náměstí

Den obce ve Staré Vsi

Obecní oslavy Staré Vsi proběhnou v sobotu 26. srpna od 14 hodin v tamním kulturním domě.

Dušan Žmolík pomáhá Břidličné, Besta nebude

Velkou posilu do svých řad ulovila Břidličná. Před sobotním duelem s Čeladnou se k týmu připojil bývalý záložník Slezského FC Opava či Kobeřic Dušan Žmolík.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Nejoblíbenější je ochucené latté, říká kavárnice z pojízdné kavárny

Je devět ráno a já přicházím ke stánku s kávou, který stojí na náměstí v Krnově. Je to malý dřevěný stánek na pojízdném kole. Stojí za ním sympatická a usměvavá slečna, která se mi představí jako Tereza Posoldová. Ta je zároveň i stvořitelkou tohoto nápadu v podobě pojízdné kavárny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení