VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podnikání nutně potřebuje podporu pro další rozvoj

Se zástupci krajského úřadu a agentury pro regionální rozvoj se sešla Komise Integrovaného plánu rozvoje města Rady města Bruntálu. Společně hledali možnosti jak snížit nezaměstnanost.

13.5.2015 2
SDÍLEJ:

Jednání komise Integrovaného plánu rozvoje města Rady města Bruntálu se minulý týden zabývala také rozvojem a využitím průmyslových zón ve městě.Foto: DENÍK / Karel Janeček

Možnosti rozvoje podnikání, přilákání silného investora a tím zvýšení šance místních lidí na nalezení práce. To byly hlavní body zasedání Komise Integrovaného plánu rozvoje města Rady města Bruntálu. Ta zasedala v pondělí v bruntálské radnici.

K jednání se přidali také zástupce vedoucího odboru regionálního rozvoje a cestovního ruchu krajského úřadu a ředitelka Agentury pro regionální rozvoj.

Najít práci, to je u nás problém

„Hlavní téma je dnes rozvoj podnikání a vybudování průmyslových ploch pro zajištění větší zaměstnanosti a pro získání investorů do Bruntálu," řekl během zasedání předseda komise při bruntálské radě Luděk Šarman. Následně nastínil starosta Bruntálu Petr Rys možnosti, kde by se případní investoři mohli usídlit.

„Kraj nekončí u Opavy. Část investic je třeba provést rovněž na území našeho okresu," prohlásil Petr Rys.

Pro získání investorů se spojily okresy Bruntál a Karviná. Obě tyto oblasti jsou postiženy nejvyšší nezaměstnaností v České republice. „Naše město s osmisetletou historií se potýká s nejvyšší nezaměstnaností, to je fakt. K 30. dubnu to je zhruba 1640 nezaměstnaných," sdělil starosta Bruntálu Rys s tím, že podobná situace sužuje i okolní města a obce.

Dodal, že bez pomoci kraje a státu se situace nebude dobře vyvíjet ani do budoucna.

Možnosti nabízí průmyslové plochy

V Bruntále existuje několik průmyslových podnikatelských ploch. Některé jsou v majetku města, jiné jsou privátních subjektů. Existuje desetihektarová plocha, kterou vlastní místní společnost v severní zóně města. Ve východní části města je možné využít přes pět hektarů půdy pro rozvoj podnikání.

V této lokalitě vlastní přes dva hektary půdy také město. Na Třídě Práce je dalších pět hektarů plochy, patřících soukromému subjektu.

Další rozvoj je možný v západní lokalitě, kde existuje dvanáct hektarů zatím nezasíťovaných ploch. Radnice už požádala o dotace na zasíťování. „Samozřejmě jsou ve městě též menší plochy určené k drobnější výrobě," doplnil starosta.

Přes všechny tyto skutečnosti je předseda městské komise Luděk Šarman k rozvoji podnikání v Bruntále skeptický. „Sám jsem dvacet hektarů čtyřmi investory obsazoval čtrnáct let," uvedl ze své zkušenosti podnikatele Šarman.

Plochy podle jeho mínění dnes nejsou připraveny pro příchod zajímavého investora. „O investory je velký boj. Proto jsme pozvali zástupce kraje a agentury, abychom se dozvěděli, jaké máme možnosti," konstatoval předseda Šarman.

Mladí odcházejí

Město Bruntál samo má omezené finanční prostředky pro nastartování výroby. Nevyřešené jsou podle Šarmana také církevní restituce. Problém vidí též v oblasti dopravní dostupnosti. Od nezaměstnanosti a nízké kupní síly se odvíjí prakticky veškeré problémy, které zde jsou. A to včetně odlivu mladé generace.

„Peníze vám nevezu. Rozvoj není z mého pohledu jen o příchodu investorů do průmyslových zón, ale o rozvoji podnikání v regionu jako takovém," reagovala na vyjádření bruntálských představitelů ředitelka Agentury pro regionální rozvoj Petra Chovanioková.

Připomněla, že v červnu proběhne v Ostravě konference, která má za cíl pozitivně informovat o investičním prostředí v Moravskoslezském kraji.

„Pozitivní příklady táhnou, a právě takové chceme na konferenci představit. Na ty investoři slyší. Když slyší někoho hořekovat, spíše je to demotivuje a jdou do jiného regionu. Půjdou tady jen proto, že je tady dobře, a že tady vydělají peníze," dodala Petra Chovanioková.

Je jasné, že jedno zasedání v Bruntále kritickou situaci v oblasti nezaměstnanosti nevyřeší, ale nastínilo možnosti, kudy se mohou představitelé města ubírat do budoucna.

Autor: Karel Janeček

13.5.2015 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

ON-LINE rozhovor s Ladislavem Velebným, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Jesenická, Bruntál

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Bobři vyvolávají emoce. Mnozí rybáři je vidí neradi

Před lety mnozí vítali návrat bobra do přírody, dnes bývá často trnem v oku zejména rybářům.

AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE rozhovor s Alfrédem Šrámkem, kandidátem na poslance za Realisty

JUDr. Alfréd Šrámek, kandidát na poslance za Realisty byl hostem on-line rozhovoru Deníku.

V krnovském babyboxu našli holčičku a vzkaz, že je to Andrea

V krnovské nemocnici je už pět let k dispozici babybox, do kterého mohou ženy anonymně odložit novorozence, pokud se o něj nechtějí nebo nemohou starat. Lékaři dohlédnou na zdravotní stav odloženého miminka a o jeho dalším osudu rozhodnou orgány sociální péče.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení