Tomáš Sedlák z Krnova asi před dvěma lety na internetu našel lehce bláznivé video, na kterém nizozemský konstruktér Bruin Bergmeester testuje svůj vynález: lopifit. Jde o kombinaci běžeckého trenažéru a dopravního prostředku poháněného elektromotorem.

Byla z toho láska na první pohled. Tomáš Sedlák si začal s vynálezcem dopisovat, protože toužil být mezi prvními majiteli lopifitu, až se rozjede sériová výroba.

Svůj sen si splnil loni v listopadu, když se stal majitelem prvního lopifitu v České republice. Dnes s ním v krnovských ulicích budí zasloužený úžas kolemjdoucích.

Zdroj: Youtube

Co to vlastně je?

Člověku to hlava nebere, když na ulici zahlédne koloběžku, co jede sama, řidič se nohama nedotýká země a jen tak si chodí na běžícím pásu jako někde v posilovně nebo ve „fitku". Rychlost chůze a rychlost jízdy spolu souvisí, ale jen v určitém poměru.

„Běžná reakce je: Wow! Dívej se na to! Co to je? Zrovna včera jsem u nádraží míjel nějaké studentky a zaslechl, jak říkají: To není možné, vždyť on jde i jede, to je tak inovativní. Dávají mi přednost chodci i auta, aby si lopifit mohli prohlédnout v pohybu," popsal Tomáš Sedlák nejčastější reakce při prvním setkání s lopifitem.

Dnes už první kusy Bergmeesterova lopifitu jezdí také Kalifornii, Německu, Itálii a dokonce i v Kataru.

K čemu to je?

Je to jen pouhý další bláznivý vynález pro pobavení, nebo má tato koncepce nějaké přednosti oproti běžným elektrokolům a běžeckým pásům?

„Filozofií lopifitu je vydat stejné úsilí jako při procházce v parku, ale vyvinete při tom daleko větší rychlost a urazíte mnohem delší vzdálenost," konstatoval Tomáš Sedlák.

„Výhody pochopí člověk, který jezdí delší vzdálenosti na elektrickém kole, koloběžce nebo segwayi. Bez pohybu mu z té jízdy začnou brnět nohy a bolet záda. S lopifitem ale spojíte poměrně rychlou jízdu s příjemnou procházkou. Když vás chůze omrzí, postavíte se na rám mimo běžící pás a lopifit vám bude fungovat jako běžný dopravní prostředek na elektrobaterii," popsal Tomáš Sedlák komu je vynález určen.

Lopifit nejspíš ocení také senioři, protože chůze namáhá tělo přirozenějším způsobem než jen pouhá jízda na kole.

Jak to začalo?

Mnohé prozradí příběh vynálezce lopifitu. Bruin Bergmeester trénoval doma na svém běžeckém trenažéru a při tom se díval z okna, jak je venku hezky. Při tom ho napadla geniální myšlenka: „Šlo by to zařídit, abych mohl běžecký pás používat venku a vyrazit s ním někam do přírody nebo mezi lidi?"

Rovinaté Holandsko je cyklistická velmoc protkaná sítí kvalitních cyklostezek. Proto Bruin Bergmeester dospěl k názoru, že křížence koloběžky a běžícího pásu a hlavně možnost spojit dopravu s procházkou na cvičebním pásu přivítá i spousta dalších lidí.

Po dvou letech vývojářské práce měl Bergmeester k dispozici prototyp lopifitu, který při testovacích jízdách nahrál na video a umístil na internet. Díky této legendární nahrávce získal nadšené fanoušky po celém světě a to včetně Tomáše Sedláka z Krnova.

Základní parametry

Lopifit má maximální rychlost kolem 25 kilometrů.

Převodovka má šest rychlostí. Jedna brzda brzdí kola a druhá je na zastavení pásu. Na jedno nabití lopifit ujede okolo padesáti kilometrů. Baterii lze snadno vyjmout a během pár hodin nabít doma z běžné zásuvky. Pro pohodlnou chůzi je nutné mít prostor odpovídající délce kroku, proto je v porovnání s koloběžkou lopifit nezvykle dlouhý: 2,3 metru. Má celkovou nosnost kolem 140 kilogramů a vzadu nosič s košíkem.

„Může fungovat i jako nákupní nebo rodinné vozítko. Já s ním třeba občas vozím děti do školy a do školky," prozradil další možnost praktického využití Tomáš Sedlák.

Jak vznikl název lopifit?LO z holandského lopen = chodit
PI obvod kruhu Ludolfovo číslo pí (3,14)
FIT vyjádření pocitu zdraví