VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pod přehradou povolují stavět

Generální ředitel Povodí Odry informoval vedení Nových Heřminov, že nové stavby v záplavovém území řeky Opavy už jsou posuzovány tak, jako by je chránila přehrada.

15.6.2017
SDÍLEJ:

Setkání starosty Nových Heřminov, ministra zemědělství a generálního ředitele Povodí Odry upozornilo na závažný problém. Přestože realizaci přehrady brání referendum, nové stavby kolem řeky Opavy dostávají výjimku.Foto: DENÍK / Fidel Kuba

Starosta Nových Heřminov Ludvík Drobný minulý týden informoval ministra zemědělství Mariana Jurečku, že jeho obec dlouhodobě prosazuje vlastní variantu protipovodňové ochrany.

„Chceme, aby někdo oficiálně potvrdil nebo vyvrátil náš názor, že území kolem řeky Opavy lze ochránit i bez přehrady, a to podstatně levněji," řekl starosta Drobný na veřejném setkání heřminovských občanů a zastupitelů s ministrem zemědělství.

„Po stránce expertních posudků už bylo zpracováno maximum možného před rozhodnutím vlády," ujišťoval starostu Marian Jurečka a generální ředitel Povodí Odry Jiří Pagáč doplnil nový argument, proč stavbu přehrady dnes už nelze revokovat.

Povodí Odry totiž na základě výjimky umožňuje novou zástavbu v záplavovém území kolem řeky. „Pane starosto, dnes už to ani nejde udělat jinak. Když vláda rozhodla a schválila variantu s přehradou, tím se v podstatě řeklo, jak konkrétně se bude transformovat stoletý povodňový průtok. Proto my s tím počítáme.

V našich vyjádřeních dáváme všem těm, kteří chtějí stavět v údolí pod Novými Heřminovy, výjimku. Na ni se už naprojektovala spousta věcí, ať už je to obchvat Krnova, průmyslová zóna v Krnově a mnoho dalších staveb. My teď najednou nemůžeme říct, že tak to tam postavit nepůjde," popsal současnou praxi při posuzování staveb v záplavové zóně Jiří Pagáč.

Podle starosty Ludvíka Drobného jde jen o metodu, jak Nové Heřminovy zahnat do kouta a vynutit si souhlas s přehradou. „Po referendu v roce 2008, když občané Heřminov odmítli přehradu, jsme vás jasně informovali o možnostech dalšího vývoje i o tom, že bez spolupráce s obcí nic nepostavíte. O referendu jste věděl, a o jeho dopadech taky.

Pokud jste to neakceptovali a něco takového kolem řeky povolili, je to váš problém, ne náš. Nevím, proč jste s námi nediskutovali a neusilovali o změnu názoru občanů už od roku 2008," reagoval starosta Drobný na informaci o nových stavbách, které Povodí Odry schvaluje pod potenciální přehradou.

„Existuje přece zákon o referendu, to moc dobře víte," doplnil starosta Heřminov na adresu Ministerstva zemědělství.

„Tato stavba se týká nejen přímo občanů Nových Heřminov, ale taky desetitisíců občanů mimo Heřminovy. Jiná věc je referendum o lokálním rozhodnutí, třeba zda se někde postaví nákupní centrum, ale toto je stavba ve veřejném zájmu s ohledem na životy a majetky lidí," obhajoval Marian Jurečka postup Povodí Odry a Ministerstva zemědělství, které se chová tak, jako kdyby heřminovské přehradě už nic nestálo v cestě.

Autor: František Kuba

15.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Myslivci v Razové připravili pochutnání na jídlech se zvěřiny.
8

OBRAZEM: Zvěřinové hody v Razové

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Děti narozené v krnovské nemocnici

Vážení čtenáři a rodiče, díky vstřícnosti krnovské nemocnice vám přinášíme pravidelně každý týden na našich stránkách fotografie nejmladších obyvatel regionu.

Dobré srdce Krnova: hudba, rampa i parkourové hřiště

V sobotu se na krnovském náměstí odehraje zábavné odpoledne Dobré srdce Krnova. Program začíná v 15 hodin koncertem a autogramiádou Johnyho Machette a Ezyho a ukončí ho kolem 22 hodin koncert Janka Ledeckého.  

Krnovští fanoušci vojenské historie se předvedou na bojišti se svým kanónem

Krnovský Klub vojenské historie KVH Maxim oblékne uniformy Wehrmachtu a se svým kanonem vyrazí do bitvy. U Králík dnes začíná akce Cihelna, která nás vrátí k válečným událostem v roce 1945.

Renesanční zámek v Branticích je na prodej

V těchto dnech se v nabídce realitní kanceláře objevila nabídka renesančního zámku ze 16. století v Branticích. Reprezentativní objekt s 31 místnostmi po částečné rekonstrukci je k mání za 16 milionů korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení