VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plovárna Na Výsluní láká na koupání v přírodním biotopu

Díky biologickému čištění vody je koupaliště v Úvalně v Moravskoslezském kraji raritou.

10.7.2017
SDÍLEJ:

Plovárna sice velkým výsluním v sobotu nehýřila, ale i tak přílákala několik destítek návštěvníků.Foto: DENÍK / Milan Freiberg

Sobotní den se pro koupání nezdál být příliš šťastně zvoleným. Nakonec jistě nikdo z těch, kteří do nově otevřené Plovárny na výsluní v Úvalně zavítali, nelitovali. Přesvědčilo mě, že plovárna slibovala otevřeno i v dešti, tak jsem se tam mezi dvěma lijáky vypravil.

Přivítalo mě vstupné ve výši 50 korun pro dospělého a 30 pro dítě. Odměnou za trochu nepohodlí při občasných přeháňkách byly krásné výhledy pročištěným vzduchem do údolí směrem k Opavě. Shora koupaliště pro změnu střežila Hans Kudlich Warte neboli vyhlídka Hanse Kudlicha a kousek od ní lákala otevřená restaurace Na Strážišti.

Na koupališti jsem po 14. hodině napočítal okolo padesáti lidí. Jakmile se znovu dalo do deště, jejich řady ještě prořídly a já poučen o tom, že voda je pocitově nejteplejší, když prší, jsem se ukryl před další letní přeháňkou do pětadvacetimetrového bazénu. Voda byla opravdu příjemná a dovedl jsem si tu představit strávený nejeden prázdninový den.

Podle správce obecního koupaliště Miroslava Brázdila zatím plovárnu navštěvují hlavně přespolní. „Zatím tu pozorujeme spíše cizí návštěvníky, ti chodí i na celý den. Místní přes den pracují a stavují se spíše večer. Koupaliště je jedinečné v tom, že voda je opravdu bez jakékoliv chemie. Čištění funguje biologicky,“ vysvětlil Miroslav Brázdil.

Voda podle něj cirkuluje přes jezírka s kaskádami ze štěrku. Vodu čistí také kořeny rostlin. „Máme tu i i filtry s buničinou, které zachycují krémy a další nečistoty,“ uvedl správce koupaliště.

Koupaliště se nachází na kopci a má problémy se zásobování vodou. Proto je biologické čištění významnou úsporou. „Napuštěná voda vydrží až pět let. Na zimu se jen mírně odpustí a na jaře se koupaliště celé vysaje a doplní chybějící voda,“ dodal Miroslav Brázdil.

Koupaliště bylo poprvé otevřeno v roce 1976 a fungovalo do roku 2001. „Šli jsme s tím do voleb v roce 2010 s tím, že uděláme vše proto, aby se koupaliště zprovoznilo. Pátrali jsme, jak by se to dalo provést, a narazili jsme na technologii biotopu, která nás zaujala,“ uvedl starosta Úvalna Radek Šimek s tím, že výhodu viděli především v tom, že voda v biotopovém koupališti je vlastně pořád a vyřeší to také problém s vodním zdrojem, který se v případě Úvalna nachází dole v obci.

„V roce 2013 jsme začali sestavovat projekt. Koupaliště jsme zrealizovali za své prostředky,“ uvedl starosta s tím, že celkové náklady na obnovení koupaliště přišly obec na 8 miliónů korun.

Nakonec obec obdržela dotaci z kraje ve výši 300 tisíc a další dotaci ve stejné výši ještě obdrží. Na vybudování hřiště ještě přijde dalších 400 tisíc korun.

Nejbližší biotopové koupaliště je na Olomoucku. V Moravskoslezském kraji je koupaliště zatím raritou. Průměrně koupaliště navštíví okolo 150 lidí. Koupaliště dostane v budoucnu nové hřiště, další zatravněné plochy a také střechu nad posezením u bufetu.

Už nyní mohou návštěvníci v areálu koupaliště využívat například malou knihovničku či altánek nad koupalištěm.

Autor: Milan Freiberg

10.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Svatbu měli v úvalenském kostele 21. září roku 1957. Jaký mají po šedesáti letech soužití recept na dobré manželství?

Anička a Josef jsou spolu šedesát let, jaký mají recept na dobré manželství?

Kryštof Krsek

Pistolář Kryštof Krsek ovládl mistrovství republiky

Do Jeseníků se vrátil majestátní orel skalní, po více než sto letech

Pro milovníky přírody je to výborná zpráva. Do Jeseníků se po více než sto letech vrátil orel skalní.

Kniha o Bruntále

V Městském informačním centru na náměstí Míru a na autobusovém terminálu v Bruntále si zájemci mohou zakoupit knihu nazvanou BRUNTÁL – Příběh nejstaršího města.

Sál na školení i oslavy

Výstavbu nového kongresového sálu dokončili v minulých dnech v Horním Benešově. Sál se nachází v Nerudově ulici a jeho kapacita je 80 osob.

Čtenáři lovili užovky objektivem

Článek v Deníku, že herpetologové hledají důkazy o výskytu užovky podplamaté na Krnovsku, měl velký čtenářský ohlas.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení