VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Parkinsonici slaví svůj den pohybem na Cvilíně

Krnov - Nemoc člověku změní život. Nemůže dělat vše, co dosud. Často kvůli tomu přijde i o přátele. Pacienti s Parkinsonovou chorobou z Krnova a okolí ale mají štěstí. Funguje zde klub, díky němuž mohou žít dál aktivním životem.

11.4.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: čtk

Co je Parkinsonova nemocParkinsonova nemoc je neurodegenerativní onemocnění mozku, které přímo souvisí s úbytkem nervových buněk produkujících dopamin, látku zajišťující přenos signálů mezi nervovými buňkami. Nedostatek dopaminu způsobuje, že pacient přestává kontrolovat pohyby, což se navenek projevuje zpomalením a zmenšením rozsahu pohybů, svalovou ztuhlostí, ohnutým držením těla a případně třesem, nebo jinými mimovolnými pohyby.

Úterý 11. dubna je Světovým dnem Parkinsonovy nemoci a pacienti a jejich blízcí si tento ho připomínají aktivním pohybem. Včera se při této příležitosti konal již 10. ročník výstupu na Říp. Krnovský klub na tuto tradici navazuje zítřejším společným výstupem na Cvilín. Zúčastnit se může každý.

„Všichni, kteří chtějí podpořit své kamarády, příbuzné, známé i neznámé, jsou zváni v úterý 11. dubna ve 14 hodin ke Středisku volného času Krnov, kde je sraz. Od SVČ vyrazíme na Cvilín pěšky. Kdo by cestu nezvládl, může dojet nahoru vlastním autem. Na vrcholu účastníci obdrží pamětní list, porozhlédneme se po okolí a zájemcům předáme informace ohledně nemoci anebo členství v Parkinson klubu Krnov. Ti, kteří si budou chtít odpoledne prodloužit, se mohou k nám přidat na posezení v blízké restauraci," uvedla Anežka Matochová, předsedkyně Parkinson klubu Krnov, který spadá pod pacientskou organizaci Společnost Parkinson.

„Jen v České republice je jednadvacet regionálních klubů, které se v tento den zúčastňují nejrůznějších výstupů nebo pochodů. My v Krnově jsme se rozhodli pro Cvilín. Akcí chceme ukázat, že Parkinsonovu nemoc lze, i přes každodenní obtíže, zvládat, a to díky pomoci lékařů, medikamentů, rodiny, pozitivnímu přístupu k sobě samému. Plnohodnotný život lze žít třeba i s novými přáteli v pacientské organizaci Parkinson klub Krnov," dodala Anežka Matochová.

Klub v Krnově funguje druhým rokem a za tu dobu uspořádal kromě společných schůzek a cvičení řadu akcí: výstavy fotografií v Domově pro seniory Krnov, vzdělávací besedy, exkurze a další. Patronem klubu je oblíbený krnovský lékař Vladimír Šigut. „Parkinsoniků je v Krnově a okolí hodně. Chtěla jsem pro nás založit klub, aby život nebyl „na schovávanou za pikanou". Parkinsonik si sám pomůže, když se k nám přidá," vysvětlila Anežka Matochová loni v rozhovoru pro Deník, proč klub vznikl.

GABRIELA MATHIASOVÁ

Autor: Redakce

11.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Škoda 110 R.
AUTOMIX.CZ
13

Škoda zvažuje sporťák inspirovaný legendárním "erkem". Jak by mohl vypadat?

Ilustrační foto.

Mobilní kamera pro Krnov

Město Albrechtice pozvalo Komprachtice na Osoblažku

Parní vlak na osoblažské úzkokolejce sice má svůj jízdní řád, ale pokud se najde dostatečně početná skupina zájemců, může si domluvit speciální jízdu. Tak jako Město Albrechtice.

Onko Niké: ženy, které se nevzdaly

Onemocněla ve svých padesáti letech. Dnes se Jarmile Novotné pomalu blíží sedmdesátka, žije aktivním životem a spolu s ostatními členkami spolku

Zesnulí v krnovském a bruntálském regionu

Vážení čtenáři, na webových stránkách Bruntálského a Krnovského Deníku přinášíme seznam zesnulých v našem regionu za uplynulé období.

Svědkyně neobyčejných událostí

Krnovský gymnazista Kristián Jedelský zpracoval pro projekt Příběhy 20. století vyprávění řádové sestry Bonfilie, která dnes žije v charitním domě ve Městě Albrechticích.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies