VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Parkinsonici slaví svůj den pohybem na Cvilíně

Krnov - Nemoc člověku změní život. Nemůže dělat vše, co dosud. Často kvůli tomu přijde i o přátele. Pacienti s Parkinsonovou chorobou z Krnova a okolí ale mají štěstí. Funguje zde klub, díky němuž mohou žít dál aktivním životem.

11.4.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: čtk

Co je Parkinsonova nemocParkinsonova nemoc je neurodegenerativní onemocnění mozku, které přímo souvisí s úbytkem nervových buněk produkujících dopamin, látku zajišťující přenos signálů mezi nervovými buňkami. Nedostatek dopaminu způsobuje, že pacient přestává kontrolovat pohyby, což se navenek projevuje zpomalením a zmenšením rozsahu pohybů, svalovou ztuhlostí, ohnutým držením těla a případně třesem, nebo jinými mimovolnými pohyby.

Úterý 11. dubna je Světovým dnem Parkinsonovy nemoci a pacienti a jejich blízcí si tento ho připomínají aktivním pohybem. Včera se při této příležitosti konal již 10. ročník výstupu na Říp. Krnovský klub na tuto tradici navazuje zítřejším společným výstupem na Cvilín. Zúčastnit se může každý.

„Všichni, kteří chtějí podpořit své kamarády, příbuzné, známé i neznámé, jsou zváni v úterý 11. dubna ve 14 hodin ke Středisku volného času Krnov, kde je sraz. Od SVČ vyrazíme na Cvilín pěšky. Kdo by cestu nezvládl, může dojet nahoru vlastním autem. Na vrcholu účastníci obdrží pamětní list, porozhlédneme se po okolí a zájemcům předáme informace ohledně nemoci anebo členství v Parkinson klubu Krnov. Ti, kteří si budou chtít odpoledne prodloužit, se mohou k nám přidat na posezení v blízké restauraci," uvedla Anežka Matochová, předsedkyně Parkinson klubu Krnov, který spadá pod pacientskou organizaci Společnost Parkinson.

„Jen v České republice je jednadvacet regionálních klubů, které se v tento den zúčastňují nejrůznějších výstupů nebo pochodů. My v Krnově jsme se rozhodli pro Cvilín. Akcí chceme ukázat, že Parkinsonovu nemoc lze, i přes každodenní obtíže, zvládat, a to díky pomoci lékařů, medikamentů, rodiny, pozitivnímu přístupu k sobě samému. Plnohodnotný život lze žít třeba i s novými přáteli v pacientské organizaci Parkinson klub Krnov," dodala Anežka Matochová.

Klub v Krnově funguje druhým rokem a za tu dobu uspořádal kromě společných schůzek a cvičení řadu akcí: výstavy fotografií v Domově pro seniory Krnov, vzdělávací besedy, exkurze a další. Patronem klubu je oblíbený krnovský lékař Vladimír Šigut. „Parkinsoniků je v Krnově a okolí hodně. Chtěla jsem pro nás založit klub, aby život nebyl „na schovávanou za pikanou". Parkinsonik si sám pomůže, když se k nám přidá," vysvětlila Anežka Matochová loni v rozhovoru pro Deník, proč klub vznikl.

GABRIELA MATHIASOVÁ

Autor: Redakce

11.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hrad Sovinec. Ilustrační foto.

Hrad Sovinec hostí malý divadelně hudební festival Bubofest

Linhartovský zámek. Ilustrační foto.

Na zámku Linhartovy začalo Kulturní léto

Krajské kluby znají své soupeře v poháru

V rámci losovacího aktivu, který se uskutečnil ve čtvrtek v Olomouci, byl rozlosován rovněž i nový ročník pohárové soutěže MOL Cup.

Děti narozené v krnovské nemocnici

Vážení čtenáři a rodiče, díky vstřícnosti krnovské nemocnice vám přinášíme pravidelně každý týden na našich stránkách fotografie nejmladších obyvatel regionu.

Kamil Vrba: Krnovu stále fandím, klubu bych do budoucna přál divizi

/ROZHOVOR/ V současné době už fotbal nehraje ani rekreačně a věnuje se zejména svému vnukovi. Zhruba před čtvrtstoletím si ovšem obranu tehdejšího opavského Ostroje, který brázdil vody naší druhé nejvyšší fotbalové soutěže, šlo bez stopera Kamila Vrby představit jen stěží. Momentálně na trávníky vybíhá spíše sporadicky a dění na hřišti přihlíží především z pozice diváka.

Letní brigády: hodně se jezdí i do zahraničí

Studenti z Opavska a Bruntálska jezdí o prázdninách pracovat do sousedních zemí čím dál tím častěji. Reagují tak na omezenou pracovní nabídku v regionu a na její nízké finanční ohodnocení.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies