VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Osud hrobky není lidem z Albrechtic lhostejný

Město Albrechtice – Romantické místo na úpatí kopce Dubí v bývalé zámecké oboře si před sto lety vybrali k poslednímu odpočinku příslušníci šlechtického rodu Keil von Eichenthurn. Co s ní bude dál?

20.7.2014 1
SDÍLEJ:

Hrobka rodu Keil von Eichenthurn pod kopcem Dubí je vlastně lesní kaple s kryptou. Místní, kterým není lhostejný její havarijní stav, už připravují projekt na záchranu.Foto: Karel Knapp, ZŠ Město Albrechtice

Protože výletníky na kopec Dubí láká vycházková stezka Lesů ČR i nový městský turistický okruh, mnozí návštěvníci si kladou otázku, co bude se zchátralou hrobkou dál. Nikdo z potomků Keil von Eichenthurn už na Albrechticku nežije a podle katastru nemovitostí tato stavba vlastně neexistuje.

Pouze pozemek pod ní patří Lesům ČR.

Část střechy se propadla a je téměř bez krytiny. Chybí okna i dveře. Pohozené kameny prozrazují, že zde kdysi bývalo schodiště. V interiéru kaple je pár posledních zbytků štukové výzdoby. Jen nápis Familie von Eichenthurn kupodivu přečkal do dnešních dní bez úhony.

Chátrání rychle pokračuje, takže pokud se nepodaří aspoň provizorně aristokratickou hrobku zabezpečit, brzy nebude co zachraňovat. Přitom hrobka může být nejen zajímavým turistickým cílem, ale vzpomínkou na rodinu, ze které pochází zakladatelé Železáren a drátoven Bohumín.

Zájemcům o regionální vlastivědu připomíná noblesní vkus rodu, který si na sklonku rakousko-uherské monarchie postavil hrobku s antickým tvaroslovím a dórskými sloupy citlivě zakomponovanou do lesního prostředí.

„Naučná stezka Dubí vrch již třetí rok poskytuje na informačních tabulích údaje o historii Hynčic a seznamuje s tím, co všechno postavili na našem území opavští podnikatelé Vincenc Tlach a Vincenc Keil. Stezka má bohužel i jedno nepěkné místo, a to totálně zdevastovanou, kdysi majestátní hrobku rodiny Keil von Eichenthurn.

Tady bude návštěvníkům jistě smutno a nebudou se cítit dobře," upozorňuje Karel Handlíř v materiálech městského informačního okruhu.

Místní nadšenci připravují projekt na záchranu hrobky, plánují vydat historický kalendář a výtěžek z prodeje použít na provizorní zastřešení tohoto unikátního díla. Právě začínají aspoň s úklidem okolí za pomoci zaměstnanců albrechtického sběrného dvora.

Autor: František Kuba

20.7.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hydrolog Jan Unucka z Českého hydrometeorologického ústavu.

Hydrolog Jan Unucka: Doprava a kvalita vody je věčný problém

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nová parkovací místa v Bruntále

Bruntál – Motoristé v Bruntále se dočkají dalších parkovacích ploch. Na některých místech ve městě by mělo do konce podzimu vzniknout až na šedesát parkovacích míst.

Dračí lodě na Hartě

Hladina a břehy přehrady Slezská Harta se opět promění na scénu se skvělou podívanou. V zátoce u Leskovce nad Moravicí proběhnou o víkendu 25. až 27. srpna závody dračích lodí. Zábava je to jak pro závodníky, tak i pro diváky.

Anděl Páně na náměstí

Na náměstí Míru v Bruntále se chystá akce Loučení s létem.

Den obce ve Staré Vsi

Obecní oslavy Staré Vsi proběhnou v sobotu 26. srpna od 14 hodin v tamním kulturním domě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení