Zhotovit chtějí rovněž středověkou repliku původní osady Drakov. Zatraktivnit trasu chtějí domácí několika zastaveními na dlouhé trase. Oblast je vysoce atraktivní a bohatá na historické události. Zásluhou občanského sdružení Příznivci kamenických a sochařských děl na Jesenicku vyrostou v katastru zajímavá místa.

Trasa by se měla jmenovat Naučná stezka Dolní Údolí – Starý Rejvíz -Horní Údolí. „Dominantami by měly být například památník obětem 1.světové války v Dolním Údolí či památník v místě letecké katastrofy stíhacího letounu JAK-23 mezi Dolním Údolím a Rejvízem,“ uvedl Karel Michalus. Tvůrci počítají také s obnovou zaniklého poutního místa Panny Marie Lurdské na Starém Rejvízu. Všechna místa by měly lemovat dřevěné tabule s textem a dobovými či novými fotografiemi.

„Největší obavu mám ale z rozbrání sklárny turisty. Když si každý kousek odloupne, nezbude tu nic. Pec byla deset let v provozu,“ strachoval se Zdeněk Smítal, předseda Klubu Přátel Zlatých Hor, účastník projektu. Finanční pomoc by mohl přinést program Leader Evropské unie. Projekt už je podán. Zapojit se hodlá i společnost pro přírodu a krajinu Actea. „Záchranné práce na peci už začaly a měly by pokračovat. Jde o nejkrásnější a nejzajímavější objekt v oblasti,“ řekl Jan Tomalský, starosta obce Heřmanovice.

Jednotlivá zastavení mají vznikat postupně a mají být trvalého charakteru. „Údolí Černé Opavy je pohádkovým údolím,“ vyjádřil se Karel Michalus. Zastavení plánují tvůrci i v místě, kde je přes řeku Černé Opavy nový most pod Kobrštejnem a kde se od nepaměti nacházela druhá pila. Jiné zastavení by mohlo vzniknout u betonového bunkru u Mnichova. Ten byl součástí linie vrbenského uzávěru. Oblast začíná na Suchém vrchu, sestupuje k Černé Opavě, vystupuje na Jelení vrch, Sokolí skály a táhne se dál okolo Ostrého vrchu, Větrníku, Ostrohu a Obřího vrchu až ke Karlovicím. „Zastavení na Drakově počítá se záměrem výstavby osady Drakov, celnice Drakov a lágrů z II. světové války,“ doplnil záměr Karel Michalus.