VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ocenili studenty gymnázia za skvělé úspěchy

Krnov /AKTUALIZOVÁNO/ – Toto ocenění je udělováno už sedm let studentům krnovského gymnázia, kteří mimořádným způsobem reprezentovali školu ve sportu, kultuře nebo vědomostních soutěžích.

22.11.2011 1
SDÍLEJ:

ALEXANDRA REPKOVÁ z kvarty přebírá cenu Dr. Langschura za své úspěchy v celostátních i mezinárodních výtvarných soutěžích.Foto: Deník/Fidel Kuba

Alexandra Sztefková z kvarty vyniká ve výtvarném oboru. V mezinárodní soutěži Krásná jako kvítka porota vybrala její práce mezi 25 tisíci exponátů z 61 zemí. V této soutěži skončila třetí a vyhrála například celostátní soutěže malovaná písnička nebo Ptáci u vody. Oceněný Jakub Říha je sportovec, který reprezentoval školu v plavání. Loni se stal juniorským vicemistrem, a letos z mistrovství České republiky přivezl stříbro a bronz. Shodou okolností sedí nejen v jedné třídě, ale i v jedné lavici s Matoušem Morbitzerem, mistrem ČR v řecko-římském zápase, který se nositelem Langschurovy ceny stal loni. „Vzhledem ke svým sportovním výkonům by si Matouš určitě zasloužil ocenění i letos, ale při výběru nakonec rozhodlo to, že jeho studijní prospěch je průměrný. Přesto si náš respekt zaslouží. Málokdo si totiž umí představit, co to obnáší trénovat na špičkové sportovní výkony a ještě při tom studovat,“ srovnal oba sportovce, spolužáky a nositele Langschurovy ceny ředitel gymnázia Vladimír Schreier. „Přestože naši sportovci mají individuální studijní plán, je pro ně těžké najít si čas na učení. Občas při vyučování málem usínají na lavici z toho, jak jsou z těch ranních a večerních tréninků utahaní. Studenti, kteří mají plno času, protože nechodí do kroužků a nesportují, mají sice často lepší známky, ale to není jediné kritérium. Sportovci jsou nuceni si uspořádat čas a přinutit se i k tomu, do čeho se jim zrovna nechce.

Díky tomu mají disciplinovaní sportovci v životě lepší vyhlídky na úspěšné uplatnění, i když tomu třeba jejich studijní prospěch zrovna nenasvědčuje,“ zdůvodnil Schreier oceňování studentů sportovců a zdůraznil, že samozřejmě v historii gymnázia existují i případy studentů, kteří mají vynikající prospěch i sportovní výsledky. „Není jich mnoho, ale najdou se,“ dodal Vladimír Schreier.

Právě pro ty, kteří se potýkají s problémem jak rozdělit svůj čas mezi studium a sport je velkým štěstím, že si zatím mohou u maturity vybrat mezi cizím jazykem a matematikou.

Barbora Repková ze septimy dostala Langschurovu cenu za to, jak dokáže výborný prospěch spojit s úspěchy na pěveckých a hudebních soutěžích. Reprezentovala gymnázium na krajské úrovni v češtinářské, dějepisné i biologické olympiádě, v soutěžích Frankofonní píseň a Mladý Demosthenes a pomáhala organizovat společné koncerty s partnerským německým gymnáziem. Barbora Repková se stala první nositelkou Langschurovy ceny, která nebyla vyznamenána před spolužáky, ale před prázdnou třídou. „Shodou okolností jsme udělování cen domluvili na osm hodin, ale její třídě začíná vyučování až na devět. Barče to vůbec nevadilo, protože není jen cílevědomá, ale také skromná,“ dodal Schreier.

Vzhledem k tomu, že Langschurovy ceny se na krnovském gymnáziu udělují už sedm let, je to ideální čas na ohlédnutí, jak se dnes vede jejich prvním nositelům z roku 2005. Tehdy ji převzali Adéla Petříková za recitaci a Jan Košulič za úspěchy v těsnopise a za reprezentaci mistrovství světa v grafických disciplínách. „Adéla vystudovala herectví na DAMU, a v současnosti shání stálé angažmá. Snad ji už brzy uvidíme v televizi v nějakém seriálu,“ prozradila zástupkyně ředitele Jarmila Moravcová.

„Jan Košulič dnes přispívá do odborných časopisů o výpočetní technice a pracuje v tomto oboru. Jeho maminka si nedávno posteskla, že když si s Honzou chce popovídat o práci, vychrlí na ni tolik anglických a odborných výrazů, že mu rozumí sotva každé druhé slovo,“ dodala Moravcová, podle které je Honza Košulič typickým příkladem absolventa Základní školy ve Městě Albrechticích. „Tato škola dokáže žáky na střední školu perfektně připravit a určitě patří k nejlepším v okrese. Mezi základními školami mimo velká města mají Albrechtice zcela výjimečné postavení. Žáci často musí do Albrechtic dojíždět z okolních obcí, což je naučí zorganizovat si čas, a snad každý tam soutěží ve psaní na klávesnici. K nám přijdou jako pracovití studenti, které je radost učit,“ uzavřela Jarmila Moravcová.

Autor: František Kuba

22.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jmenuji se JAKUB ILJAŠEVIČ, narodil jsem se 14. srpna 2017, při narození jsem vážil 3000 gramů a měřil 47 centimetrů. Rodiče Monika a Daniel. Bydlíme v Jindřichově ve Slezsku.
4

Děti narozené v krnovské nemocnici

Tisíce lidí přilákala v sobotu 13. srpna 2016 na krnovské náměstí akce Dobré srdce Krnova.

Dobré srdce Krnova: hudba, rampa i parkourové hřiště

Renesanční zámek v Branticích je na prodej

V těchto dnech se v nabídce realitní kanceláře objevila nabídka renesančního zámku ze 16. století v Branticích. Reprezentativní objekt s 31 místnostmi po částečné rekonstrukci je k mání za 16 milionů korun.

Krajští radní zasedali v Bruntále

Kam putují krajské peníze? Co se v okrese Bruntál opraví? Nedostatek pracovních příležitostí na straně jedné a chybějící kvalifikovaní pracovníci na straně druhé. To jsou některá z témat, kterými se zabývali krajští radní na svém výjezdním zasedání v Bruntále.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Zámek Linhartovy má půvab i v noci

Zámek v Linhartovech nabízí i noční program. V sobotu 19. srpna to bude noční prohlídka s ohňostrojem a UFO, a 27. srpna se nádvoří opět změní v letní kino a nabídne českou komedii Špunti na vodě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení