VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velké vodnické setkání odstartovalo v Lomnici

Přírodovědě, cizím jazykům, topení dušiček a zpěvu vyučovali děti herci hudebně divadelní skupiny Rybníkáři při zahájení letošního Vodnického splavu.

14.7.2015 AKTUALIZOVÁNO 15.7.2015
SDÍLEJ:

Vodnický splav aneb 5. setkání vodníků na Slezské Hartě. V pondělí vodníci zahájili nadvládu nad stejnojmenným mikroregionem u břehů rybníčku u obecního úřadu v Lomnici u Rýmařova.Foto: DENÍK / Karel Janeček

Dlouho očekávaná událost je tady. Tento týden úřadují v bruntálském okresu zelené opentlené panenky a zelení mužíčkové se šosy a v kloboucích. Ano, je zde opět po roce Vodnický splav aneb 5. setkání vodníků na Slezské Hartě.

V pondělí vodníci zahájili nadvládu nad stejnojmenným mikroregionem u břehů rybníčku u obecního úřadu v Lomnici u Rýmařova. Setkání nemohlo začít jinak, než vodnickou pohádkou.

Humorné představení proložené pohádkami s názvem Vodnická škola si užívaly místní děti, i ty přespolní. Jako první si nechal vymalovat tvář do zelena od sličných vodnic Jáchymek Kól z jihomoravského Drásova. Chlapec se objevil taktéž o den později v sousedním Valšově, kde jihočeská hudebně divadelní skupina Rybníkáři sehrála pohádku Vodnické vyprávění.

„Tihle vodníci jsou fakt srandovní," pokyvoval od září druhák brněnské základní školy Jáchymek.

Utopená holčička

Rybníkáři se už první den Vodnického splavu ukázali ve skvělé formě. Děti vyučovali nejen přírodovědě, cizím jazykům a zpěvu, ve své škole názorně předvedli, jak topit nebohé duše. Do pohádky vtáhli čtyřletou Lucinku Struškovou z Bruntálu.

Byla to právě ona, jenž je letos první „obětí" vodníků. „To utopení se mi líbilo. Vodníků jsem se trošičku bála, ale ne tolik. Ještě za nimi pojedu do Leskovce nad Moravicí a Bruntálu," plánovala Lucinka.

Do pohádky zapojili herci daleko více dětí. Když je skrápěli vodou, krmili rybami, utopenci a sušenkami, když je učili hromadně plavat. Bylo zřejmé, že herci Věrka Studená jako žákyně Dušičková, Jirka Krška coby žák Puškvorecký a Ivan Studený jako učitel mají dětský „potěr" opravdu rádi, a že rozumí jeho citlivé dušičce.

A především vědí, jak pobavit. Jak by ne, mají obrovské zkušenosti z domovského jihu Čech.

Rybníkáři

Jak se vlastně taková nefalšovaná jihočeská hudebně divadelní skupina dostane k přehradě v bruntálském okresu? „Jedny vodnické slavnosti máme u nás v Chlumu u Třeboně v jižních Čechách. A letos máme od 27. do 31. července již čtrnáctý ročník.

Zajíždí k nám také soubor Magnet z Bruntálu a pohádková babička Dadla z Meziny. Dadla nás upozornila, že zde máte krásnou přehradu Slezská Harta," vysvětlil divadelník a hudebník Jiří Krška, titulovaný jako ministr vodokultury.

Tehdy vznikla myšlenka na pořádání vodnického setkání v našem okresu. „Jen jsme přijeli, věděli jsme, že by to u vás šlo. Oproti Chlumu u Třeboně je tu jeden velký rozdíl: tady to je setkání na řadě míst ve více obcích a lidé za námi jezdí. V Chlumu s námi suchozemci tráví celý týden, i proto, že tam nechybí obrovské ubytovací prostory pro tři až pět tisíc lidí. Na pohádkách máme obvykle okolo tří set padesáti dětí," srovnával Jiří Krška.

Vodnický splav je právě o tom, jak nalákat turisty ke Slezské Hartě. Podobně, jako je tomu na jihu Čech. Tam si lidé vezmou týden volna, naloží děti a užívají si týden u vody s vodníky.

Autor: Karel Janeček

14.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hydrolog Jan Unucka z Českého hydrometeorologického ústavu.

Hydrolog Jan Unucka: Doprava a kvalita vody je věčný problém

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nová parkovací místa v Bruntále

Bruntál – Motoristé v Bruntále se dočkají dalších parkovacích ploch. Na některých místech ve městě by mělo do konce podzimu vzniknout až na šedesát parkovacích míst.

Dračí lodě na Hartě

Hladina a břehy přehrady Slezská Harta se opět promění na scénu se skvělou podívanou. V zátoce u Leskovce nad Moravicí proběhnou o víkendu 25. až 27. srpna závody dračích lodí. Zábava je to jak pro závodníky, tak i pro diváky.

Anděl Páně na náměstí

Na náměstí Míru v Bruntále se chystá akce Loučení s létem.

Den obce ve Staré Vsi

Obecní oslavy Staré Vsi proběhnou v sobotu 26. srpna od 14 hodin v tamním kulturním domě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení