VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Krnovský Gaja se vrátil z Mongolska

Krnov /FOTOGALERIE/ - Partičce deseti kamarádů se už omrzely známé turistické destinace jako Chorvatsko, Itálie nebo Řecko a vydala se za nevšedními zážitky do Mongolska. Byl mezi nimi také Boris Gaja z Krnova.

14.8.2009
SDÍLEJ:

Mongolské dopravní prostředky byly různé. Od letadel, přes všehoschopný UAZ až ke koňskému hřbetu. Na žádném z nich se však cestovatelé rozhodně nenudili.Foto: Archiv Borise Gaji

Kamarádi, kterým dětské cestovatelské sny o dalekých exotických zemích vydržely až do dospělých let, si skutečně začali shánět letenky, balit zavazadla a dát se očkovat proti žloutenkám, tyfu i vzteklině.

„Kdo tam nebyl, nepochopí,“ je úvodní věta vyprávění krnovského cestovatele Borise Gaji. „Všichni nás varovali, abychom nejedli žádné místní potraviny, které nám nabídnou a vyhnuli se pití vody. Přes všechna varování jsme občas upřímným hostitelům podlehli a přežili jsme to. Mongolové jsou neobyčejně pohostinní. Kdyby mohli, rozdají se celí. Chovají velké množství zvířat, která jsou zvyklá na tvrdé přírodní podmínky a díky tomu se prakticky dokážou živit sama. Patří mezi ně jaci, velbloudi, kozy, ovce, krávy i koně,“ dodal Gaja.

V sedlech výprava ujela 90 kilometrů

Výprava začala cestou z ruzyňského letiště do moskevského Šeremetěva, ze kterého pokračovala přes Irkutsko a kolem Bajkalu do vytouženého Mongolska.

V Ulánbátaru cestovatelé sehnali letenky do Mörönu a Ogly, aby tam navštívili buddhistické chrámy, muzeum dinosaurů a různé pamětihodnosti.

„Jedním z prvních problémů, byla ztráta mého zavazadla, které za mnou nakonec dorazilo s desetidenním zpožděním do Mörönu,“ vypráví Gaja. „Díky naší známé Degině jsme už měli zajištěné letenky i vstup do rezervace Altaj Tavan Bogd. Další naše cesta vedla k jezeru Chövsgöl. Ve vesnici jsme si šli pronajmout koně, které náš průvodce musel nejdřív odchytit z pastvy v horách. Kolem jezera Chövsgöl jsme na koních v nádherné panenské přírodě ujeli asi 90 kilometrů,“ dodal Gaja.

Nejlepší auto do hor? Ruský UAZ

Po týdnu výprava přeletěla do Ogly, aby se v „maršrutce“ neboli ve staré ruské dodávce UAZ vydala procestovat část pohoří Altaj. „Musím říct, že UAZ je jedno z nejlepších aut, které si na takovou výpravu můžete pořídit. Zdolalo nepředstavitelný terén: kopce, stepi, vodu i bahno. Téměř všechno na UAZ se dá opravit „na koleni“ kladivem a kusem drátu,“ konstatoval krnovský cestovatel.

Na svých cestách po Mongolsku spali v přírodě i v jurtách, navštívili místní obyvatele v jejich obydlích, zúčastnili se národního svátku Nadam a někteří si i zarybařili. „Také jsme zažili tradiční porážku zvířat a přípravu jídla z ovce, kozy i býka,“ konstatoval Gaja.

Celá výprava se z Mongolska vydala dále směrem do Pekingu, aby v Číně navštívila nejrůznější památky včetně Velké čínské zdi, Zakázaného města i dějiště olympijských her 2008.

V Číně to prý byla bašta

„Peking je nádherné město, které kromě kulturních památek vedle moderních staveb nabízí pochutnání si na vyhlášených čínských specialitách. V Číně to byla opravdu bašta,“ doplnil krnovský cestovatel.

„Kdybych měl vyjádřit své dojmy z Mongolska a Číny, musel bych povídat několik dní. Jsou to úžasné země, které bohužel v představách Evropanů často vystupují se štítem hloupých a jednoduchých obyvatel. Když je poznáte na vlastní kůži, zjistíte, že je to úplně jinak. Kromě přírody a památek nás zajímal také život lidí ve městech i mimo známá turistická centra. Samozřejmě z našeho pohledu jsou to policejní státy s celou řadou problémů, ale pro nás to bylo především hodně milých lidí, kteří jsou vstřícní a usměvaví,“ shrnul své dojmy Gaja, který je ochoten se svými kamarády případným zájemcům představit své fotografie a zážitky z cest třeba formou přednášky.

Autor: Anna Stramová

14.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

I na první pohled zdravý strom může být napadený lýkožroutem. Napadených stromů je daleko víc než v dřívějších letech. Podle některých lesníků je ale situace zatím stále lepší než po loňském horkém létě. Ilustrační foto.

Kůrovcová kalamita způsobuje obrovské ztráty

Borůvkové hody v Malé Morávce.

Borůvkové hody lákaly do Jeseníků

OBRAZEM: Dožínky ve Slezských Rudolticích na Osoblažsku

Dožínky ve Slezských Rudolticích na Osoblažsku jsou připomínkou tradic, kdy zemědělci děkovali za úrodu modlitbou v kostele i veselou slavností na náměstí.

OBRAZEM: Nové Heřminovy Rockem proti přehradě

/FOTOGALERIE/ Nové Heřminovy hostily šestý ročník rodinného festivalu Rockem proti přehradě.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Například na frekventované trase Praha - Ostrava trvala téměř celou druhou polovinu 20. století cesta až šest hodin. Dnes jsou to pouhé tři hodiny a cesta je mnohdy díky servisu jednotlivých dopravců a moderním vozům spíše relaxem.

Naučná stezka Kabátův kopec připomene také cvičiště sovětských okupačních vojsk

Máme si působení sovětských okupačních vojsk v našich městech připomínat, nebo se raději snažit na tyto události zapomenout?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení