VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Bursík také v Nových Heřminovech obhajoval přehradu

Nové Heřminovy - Martin Bursík se při pondělním setkání omluvil obyvatelům Nových Heřminov a slíbil pomoc při rozvoji obce.

22.7.2008 1
SDÍLEJ:

Ministr životního prostředí a šéf strany Zelených Martin Bursík navštívil v pondělí Nové Heřminovy. Foto: DENÍK/Zuzana Pršalová

Ministr životního prostředí Martin Bursík dorazil v pondělí 21. července odpoledne do Nových Heřminov. Hovořil se zástupci i obyvateli obce o přehradě, jejíž výstavbu v dubnu schválila vláda. Ministr životního prostředí a šéf Strany zelených hlasoval pro.

„Problém je v tom, že se nepodařilo nalézt tak silné argumenty pro to, abych šel do vlády a řekl ne,“ snažil se vysvětlit obyvatelům Nových Heřminov důvody svého rozhodnutí Martin Bursík. Vláda schválila kompromis mezi nulovou variantou a původní navrhovanou nádrží o objemu 37 milionů kubíků vody. „Usilovali jsme o to, abychom našli argumenty a dokázali obhájit variantu, která, řekněme má na obec dopad významně menší. Z původních 156 nemovitostí, které měly být podle velké varianty zaplaveny, jich bude padesát a z osmdesáti sedmi, které jsou obývány a které měly být v té velké variantě kompletně zlikvidovány, jich bude osmnáct,“ konstatoval Bursík.

Kromě podpory při hlasování o výstavbě přehrady vyčítali ministrovi obyvatelé Nových Heřminov také jeho nedostatečný zájem o celou situaci. „Když jsme ho sami zvali do Heřminov, aby se seznámil s naší obcí a s našimi názory dříve, než o přehradě rozhodne, tak ani neodpověděl,“ upozornil před nedávnem starosta Nových Heřminov Radovan Jílka.

Za to se Bursík během pondělního setkání několikrát omluvil. „Ministerstvo bylo průběžně v kontaktu, ale je pravda, že já jsem se před tím rozhodnutím sem nedostal. Já jsem se za to omluvil jak panu starostovi, tak zastupitelům,“ řekl ministr. Zároveň vysvětlil, proč přijel do obce s několikaměsíčním zpožděním. „Protože se mi zdálo být poctivé, nežli sem jít ex post obhajovat rozhodnutí vlády a vysvětlovat, proč rezort životního prostředí souhlasil, využít toho času k přípravě konkrétního projektu,“ prohlásil Bursík.

Ministerstvo životního prostředí má v plánu v úzké spolupráci s obcí připravit projekt udržitelného rozvoje obce Nové Heřminovy. „To nemá být nějaký obecný projekt, nějaká šablona, tady skutečně půjdou ti zpracovatelé dům od domu, od uživatele k uživateli tak, aby vlastně znali strukturu obyvatelstva, aby znali sociální pozadí,“ informoval Bursík.

Na základě tohoto počinu by neměla obec přijít o podnikatele ani o obyvatele. Ministerstvo má v plánu obci poskytnout nástroje potřebné k jejímu dalšímu rozvoji. „Tohle je cílem, pomoci nebo poskytnout obci absolutní technickou asistenci a know how rezortu životního prostředí. Akorát bych zdůraznil, že tohle je něco, co pokládáme jako poctivé od rezortu životního prostředí, byť jsme o to nebyli nikým požádání, nejsme ani tím, kdo nese odpovědnost za rozvoj obce, máme zato zkušenosti a kapacity,“ dodal Martin Bursík.

Zuzana Pršalová

22.7.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Snížit nezaměstnanost pomáhají aktivity obcí

Hydrolog Jan Unucka z Českého hydrometeorologického ústavu.

Hydrolog Jan Unucka: Doprava a kvalita vody je věčný problém

Nezaměstnanost? Dost s ní bojují i obce na Opavsku a Bruntálsku

Opavsko, Bruntálsko - V žebříčku nezaměstnanosti se v první dvacítce umístily Jiříkov, Slezské Pavlovice, Čermná ve Slezsku i Třebom

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Nová parkovací místa v Bruntále

Bruntál – Motoristé v Bruntále se dočkají dalších parkovacích ploch. Na některých místech ve městě by mělo do konce podzimu vzniknout až na šedesát parkovacích míst.

Dračí lodě na Hartě

Hladina a břehy přehrady Slezská Harta se opět promění na scénu se skvělou podívanou. V zátoce u Leskovce nad Moravicí proběhnou o víkendu 25. až 27. srpna závody dračích lodí. Zábava je to jak pro závodníky, tak i pro diváky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení