VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O restituci zámku Hošťálkovy usilovali hrabě Arco i husitská církev

Restituční nároky na zámek v Hošťálkovech vznesl potomek předválečných majitelů hrabě Arco a také Církev československá husitská.

20.12.2015 3
SDÍLEJ:

Hrabě Karl Maria Arco při návštěvě Krnovska. Narodil v šedesátých letech v Rakousku, ale má i české občanství. Jeho dědeček byl posledním majitelem zámku Hošťálkovy. Poválečnou konfiskaci rodového majetku Arcové označují za zneužití Benešových dekretů.Foto: DENÍK / Fidel Kuba

Šlechtickému rodu Arců byl zámek zkonfiskován na základě Benešových dekretů. Pak jej získala církev husitská, která aristokratické sídlo upravila pro domov důchodců.

Církev své restituční nároky zakládá na tom, že zámek darovala státu vynuceně a pod nátlakem. Restituční nároky Arců se dostaly až k ústavnímu soudu, který je zamítl. Arcové sídlili v Hošťálkovech od roku 1831. Éra feudalismu se už pomalu chýlila ke konci, takže zde prožili horké chvíle.

V revolučním roce 1848 se šlechta potýkala s rebeliemi poddaných, pak hošťálkovské panství Arců čelilo pozemkovým reformám i válkám. Definitivní tečkou byl odsun německých obyvatel a Benešovy dekrety.

Rod Arců kromě hošťálkovského zámku vlastnil další nemovitosti, například i ve Vraclávku, Holčovicích a Krasově. Vnuk a dědic původního majitele hrabě Karl Maria Arco se narodil v šedesátých letech v Rakousku. S konfiskací majetku svých předků se nesmířil ani on, ani jeho děd.

„Můj dědeček po rozpadu rakousko-uherské monarchie přijal československé občanství. Když se Hitler dostával k moci, začal jeho přívržence aktivně bojkotovat. Zakázal svým zaměstnancům se sdružovat do nacionalistických proněmeckých spolků. Jako vlastenec věnoval peníze na pohraniční opevnění Československa.

Protože s odtržením pohraničí hluboce nesouhlasil a své názory neskrýval, hrozilo mu nebezpečí. V roce 1938 v období Mnichova musel opustit svůj domov a uchýlil se do Rakouska. Majetek, který zanechal na území Sudet, byl zabaven ve prospěch německé třetí říše," vysvětlil hrabě Karl Maria Arco, proč v případě svého dědečka považuje poválečnou konfiskaci majetku za zneužití Benešových dekretů.

„Přestože mí předkové jsou rakouského, italského a českého původu, byl jejich majetek zkonfiskován jako německý. Konfiskace byla založena na tom, že při sčítání lidu v roce 1930 byla rodina Arco zapsána v kolonce německy hovořící. Arcové ale mluvili česky i německy a výborně ovládali oba jazyky i písemně.

Dědeček se s takovou nespravedlností nesmířil. Vedl proti konfiskaci odvolací řízení i po roce 1948, který je hranicí pro uplatnění restitučních nároků. Ke konečnému potvrzení konfiskace došlo až po tomto roce," vysvětlil hrabě Arco, na čem zakládá své restituční nároky.

Sám se narodil v Rakousku, ale má české občanství. Karlu Maria Arcovi po babičce koluje v žilách modrá krev českých Žerotínů. „Na dokumentu o konfiskaci našeho majetku v Hošťálkovech je zajímavá adresa tehdejšího Krajského národního výboru: Žerotínova ulice. Znáte větší paradox?" dodal potomek Žerotínů a Arců.

Kulturní památka zámek Hošťálkovy

Návštěvníci zámku Hošťálkovy nepochybně budou překvapeni, jak bohaté kulturní dědictví ukrýval rozsáhlý barokní komplex, který dosud znali pouze zvenčí.

Zámek Hošťálkovy je kulturní památka a jeden z nejlépe dochovaných zámeckých objektů na Krnovsku. Přesto se až nyní poprvé otevře veřejnosti.

Šlechtické sídlo Hošťálkovy s dlouhou historií sloužilo od 16. století rodu Skrbenských a od roku 1831 rodu Arco. Od roku 1952 zde byl domov důchodců a pak ústav sociální péče, takže veřejnosti dosud nikdy nebyl přístupný.

Přestože zřízení ústavu si vyžádalo mnoho nekvalifikovaných úprav, podle památkářky a historičky umění Ľubici Mezerové z Muzea v Bruntále mají Hošťálkovy návštěvníkům stále co nabídnout.

„Zámek Hošťálkovy je patrová budova s půdorysem ve tvaru písmene U. Obě křídla obepínají čestný dvůr s kašnou zdobenou litinovou sochou fauna. Jsou zakončeny vížkami, pod kterými jsou dva průjezdy. Přízemí i piano nobile neboli vznešené patro jsou propojené vnitřní chodbou u stěn do nádvoří. Mansardové střechy ukrývají řadu pokojů.


V přízemí je kaple Nejsvětější Trojice s původním vybavením. Nástěnné malby J. Jablonského jsou dochovány na reprezentativním schodišti a pod nátěry i v pianu nobile. Severovýchodně od zámku se rozprostírá přírodně krajinářský park o rozloze tří hektarů s významnými dřevinami.

Je doplněný drobnou kamennou historizující architekturou, kamennou vyhlídkou a oranžérií s terasou. Hospodářský dvůr je umístěný podél silnice," popsala Ľubica Mezerová, co všechno nabízí k prohlídce zámek Hošťálkovy.

Autor: František Kuba

20.12.2015 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Dračí lodě na Hartě

Anděl Páně

Anděl Páně na náměstí

Den obce ve Staré Vsi

Obecní oslavy Staré Vsi proběhnou v sobotu 26. srpna od 14 hodin v tamním kulturním domě.

Dušan Žmolík pomáhá Břidličné, Besta nebude

Velkou posilu do svých řad ulovila Břidličná. Před sobotním duelem s Čeladnou se k týmu připojil bývalý záložník Slezského FC Opava či Kobeřic Dušan Žmolík.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Nejoblíbenější je ochucené latté, říká kavárnice z pojízdné kavárny

Je devět ráno a já přicházím ke stánku s kávou, který stojí na náměstí v Krnově. Je to malý dřevěný stánek na pojízdném kole. Stojí za ním sympatická a usměvavá slečna, která se mi představí jako Tereza Posoldová. Ta je zároveň i stvořitelkou tohoto nápadu v podobě pojízdné kavárny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení