VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O osud školství se rodiče ani děti nemusí obávat

Horní Benešov - Velký projekt plánují letos v Horním Benešově, je jím mamutí rekonstrukce chátrající školy. Vzdělávání bude ve městě po mnoho let zachováno.

10.6.2012 1
SDÍLEJ:

Nákladnou rekonstrukci nemohlo město táhnout z vlastní pokladny, a tak je velkým štěstím, že se podařilo zajistit dotaci.Foto: DENÍK / Karel Janeček

Po dlouholetém úsilí se Hornímu Benešovu podařilo sehnat finance z dotací na rekonstrukci budovy druhého stupně základní školy.

„Celkové náklady projektu jsou asi ve výši třinácti milionů korun. Dotace by měla pokrýt dvaašedesát a půl procenta nákladů, jde o zhruba osm milionů sto osmdesát čtyři tisíc korun," řekl hornobenešovský starosta Michal Blažek. Starosta vyzdvihnul, že se velkou měrou o získání dotace přičinil David Sventek, ředitel Regionálního operačního programu a jeho tým.

Práce nenaruší výuku dětí

Se získáním dotace uspělo město jako náhradník, o to je její zisk cennější. „Skutečně jsme už nedoufali," uvedl starosta Blažek. Na co se mohou hornobenešovští školáci a jejich spolužáci z okolních obcí těšit? Na komplet novou střechu školní budovy, která bude poprvé v historii s bezbariérovým přístupem a výtahem. Všechny třídy a chodby se dočkají nových podlah, základem oprav je nová fasáda.

Město na začátku června vyhlásilo výběrové řízení na zhotovitele prací. „My si přejeme, aby rekonstrukce běžela především v období letních prázdnin, aby nenarušovala výuku," ujistil starosta. I proto se ve výzvě na zhotovitele uvádí jako datum zahájení akce 15. červenec a její konec nejpozději 30. října. Vítězná firma by proto měla začít s rekonstrukcí nejprve vnitřních prostor, fasádu a střechu již lze opravovat i za školního provozu.

Město dělá všechno pro to, aby bylo v Horním Benešově zachováno vzdělání. Podporuje dělení tříd na menší počet žáků, aby měli ze strany pedagogů lepší individuální přístup. Spolufinancuje lyžařský kurz, plavání prvních a třetích tříd, adrenalinový pobyt pro žáky osmých a devátých tříd i turistický kurz pro žáky čtvrtých a pátých tříd. Dotuje rovněž volnočasové kroužky.

„Naší snahou je ve městě vzdělání zachovat, rekonstrukci druhého stupně školy předcházelo zahájení modernizace celého školního areálu. Vylepšili jsme stávající antukové hřiště, také máme podánu dotaci na zateplení prvního stupně základní školy," dodal starosta. Pokud by dotaci na první stupeň radnice získala, začne s pracemi letos nebo v příštím roce. Pokud ne, bude muset ve stejné době rekonstruovat budovu ze svého rozpočtu.

K oběma školám, jejichž modernizace by měla skončit nejpozději v příštím roce, patří zároveň projekt víceúčelového hřiště s atletickým oválem.

Autor: Karel Janeček

10.6.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Kam se poděla sláva krnovské továrny Rieger-Kloss?

Ilustrační foto

Šance pro zimní stadion

Kam o víkendu za fotbalem?

Přinášíme vám přehled sportovních utkání o víkendu 27. a 28. května.

Z Krnova autobusem tvořit do Prudniku

Krnov a polský Prudnik jsou od sebe vzdáleny 33 kilometrů. Přesto je téměř nemožné se do partnerského města dostat jinak než autem. Projekt Šikovné ruce myslí i na to, jak se dostat na tvůrčí akci za hranicemi.

Jana Rousová: Každou sobotu chodíme na vandr

/ROZHOVOR/ První májový den vládla u rozhledny na Hraničním vrchu dobrá nálada. Klub českých turistů Krnov tam pořádal májové setkání, k rozhledněz Třemešné či od Města Albrechtic mířili turisté všech věkových kategorií. Počasí vyšlo, jak ostatně Jana Rousová tři dny předtím předpovídala.

Mladík spadl v lomu, jeho pád ztlumil strom

K nešťastné události došlo ve čtvrtek 25. května v podvečer v bývalém kamenolomu v Bruntálu. Osmnáctiletý mladík spadl z výšky dvaceti metrů.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies