VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O osud školství se rodiče ani děti nemusí obávat

Horní Benešov - Velký projekt plánují letos v Horním Benešově, je jím mamutí rekonstrukce chátrající školy. Vzdělávání bude ve městě po mnoho let zachováno.

10.6.2012 1
SDÍLEJ:

Nákladnou rekonstrukci nemohlo město táhnout z vlastní pokladny, a tak je velkým štěstím, že se podařilo zajistit dotaci.Foto: DENÍK / Karel Janeček

Po dlouholetém úsilí se Hornímu Benešovu podařilo sehnat finance z dotací na rekonstrukci budovy druhého stupně základní školy.

„Celkové náklady projektu jsou asi ve výši třinácti milionů korun. Dotace by měla pokrýt dvaašedesát a půl procenta nákladů, jde o zhruba osm milionů sto osmdesát čtyři tisíc korun," řekl hornobenešovský starosta Michal Blažek. Starosta vyzdvihnul, že se velkou měrou o získání dotace přičinil David Sventek, ředitel Regionálního operačního programu a jeho tým.

Práce nenaruší výuku dětí

Se získáním dotace uspělo město jako náhradník, o to je její zisk cennější. „Skutečně jsme už nedoufali," uvedl starosta Blažek. Na co se mohou hornobenešovští školáci a jejich spolužáci z okolních obcí těšit? Na komplet novou střechu školní budovy, která bude poprvé v historii s bezbariérovým přístupem a výtahem. Všechny třídy a chodby se dočkají nových podlah, základem oprav je nová fasáda.

Město na začátku června vyhlásilo výběrové řízení na zhotovitele prací. „My si přejeme, aby rekonstrukce běžela především v období letních prázdnin, aby nenarušovala výuku," ujistil starosta. I proto se ve výzvě na zhotovitele uvádí jako datum zahájení akce 15. červenec a její konec nejpozději 30. října. Vítězná firma by proto měla začít s rekonstrukcí nejprve vnitřních prostor, fasádu a střechu již lze opravovat i za školního provozu.

Město dělá všechno pro to, aby bylo v Horním Benešově zachováno vzdělání. Podporuje dělení tříd na menší počet žáků, aby měli ze strany pedagogů lepší individuální přístup. Spolufinancuje lyžařský kurz, plavání prvních a třetích tříd, adrenalinový pobyt pro žáky osmých a devátých tříd i turistický kurz pro žáky čtvrtých a pátých tříd. Dotuje rovněž volnočasové kroužky.

„Naší snahou je ve městě vzdělání zachovat, rekonstrukci druhého stupně školy předcházelo zahájení modernizace celého školního areálu. Vylepšili jsme stávající antukové hřiště, také máme podánu dotaci na zateplení prvního stupně základní školy," dodal starosta. Pokud by dotaci na první stupeň radnice získala, začne s pracemi letos nebo v příštím roce. Pokud ne, bude muset ve stejné době rekonstruovat budovu ze svého rozpočtu.

K oběma školám, jejichž modernizace by měla skončit nejpozději v příštím roce, patří zároveň projekt víceúčelového hřiště s atletickým oválem.

Autor: Karel Janeček

10.6.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Novinky na trati do Prahy

Novináři Jakub Patočka a Zuzana Vlasatá v pátek v Krnově představili film Selský rozum, ve kterém vystupují, a knihu Žlutý baron, kterou napsali.

Proč v kontroverzním filmu chybělo Babišovo vyjádření?

Nejen slunce: naše oči ohrožuje v létě i voda a nebezpečný prvok

Ostrava - Léto je spojeno s lákavou představou dovolené, lékaři ale upozorňují, že pro naše oči je to ale naopak období plné nástrah v podobě slunce, klimatizace i špinavé vody.

Zesnulí v krnovském a bruntálském regionu

Vážení čtenáři, na webových stránkách Bruntálského a Krnovského Deníku přinášíme seznam zesnulých v našem regionu za uplynulé období.

Děti narozené v krnovské nemocnici

Vážení čtenáři a rodiče, díky vstřícnosti krnovské nemocnice vám přinášíme pravidelně každý týden na našich stránkách fotografie nejmladších obyvatel regionu.

Zřícenina Vartnov je předěl mezi vodním hradem a tvrzí

Dvacetihektarová vodní nádrž v Pochni u Brumovic je vyhledávaná rybáři i příznivci přírodního koupání. V její těsné blízkosti, téměř ve středu osady, skrývá zalesněný pahorek zříceninu hradu Vartnova. I když původ hradu je i dnes nejasný, je zřejmé, že tento typ stavby, jakýsi přechod mezi tvrzí a hradem, spadá do přelomu 13. a 14. století.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení