VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O iktovou jednotku byl u návštěvníků zájem

Krnov - Iktovou jednotku krnovské nemocnice letos při Dni otevřených dveří navštívilo na osm desítek zájemců, což je zhruba o dvacet procent více než v předešlých ročnících kampaně Třicet dní pro prevenci a léčbu cévní mozkové příhody (CMP).

14.5.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Michal Bílek

Měli možnost zhlédnout ukázky z neurologických vyšetření a ultrazvukového vyšetření mozkových cév, nechat si zkontrolovat tlak krve a další rizikové faktory. Největší zájem byl o ukázky speciálního vyšetření mozkových cév.

„Cílem této akce bylo připomenout veřejnosti vznik, vývoj a podoby a informovat o rizikových faktorech, které vedou k jejímu vzniku. Snaha ukázat moderní postupy diagnostiky a léčby včetně provádění trombolýzy (rozpuštění cévní sraženiny v přívodné tepně k části mozku, která způsobuje její poškození),“ uvádí primář neurologického oddělení Vladimír Šigut s tím, že v krnovské nemocnici bylo takto ošetřeno za poslední rok dvacet pacientů a právě díky včasnému zásahu zachránili krnovští lékaři mnoho ohrožených životů.

CMP se nejčastěji projeví rychlým vznikem oslabení poloviny těla, horní i dolní končetiny, oslabením ústního koutku, poruchou řeči nebo schopnosti porozumění, poruchou rovnováhy nebo ztráty citlivosti na polovině těla. Rychlost pomoci je nejpodstatnějším faktorem pro další vývoj onemocnění.

Důležitý je včasný zásah

Léčbu lze na iktové jednotce provést do tří hodin od vzniku cévní mozkové příhody. Po včasném přivolání lékařské záchranné služby je po diagnostikování typu onemocnění možno transportovat pacienty z celého regionu přímo na krnovskou neurologickou JIP. Lékaři rychlé lékařské pomoci a ostatních zdravotnických zařízení mohou kdykoliv stav svého pacienta konzultovat přímo s krnovským neurologem - na tel. čísle JIP 554 690 370.

„Cévní mozková příhoda může být u každého druhého až třetího člověka příčinou úmrtí nebo trvalé těžké invalidity. V současné době se objevují nové možnosti akutní léčby a potřeba měnit organici péče o toto onemocnění. Pro včasnou diagnostiku a léčbu je důležitá povědomost pacientů a jejich blízkých, jak co nejsprávněji a nejrychleji postupovat při prvních příznacích. Základem je včas přivolat sanitku rychlé lékařské pomoci. Její posádka se kdykoliv spojí s lékaři naší iktové jednotky a domluví se nevhodnější postup, “ dodává primář Šigut.

Autor: František Kuba

14.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hrad Sovinec. Ilustrační foto.

Hrad Sovinec hostí malý divadelně hudební festival Bubofest

Linhartovský zámek. Ilustrační foto.

Na zámku Linhartovy začalo Kulturní léto

Krajské kluby znají své soupeře v poháru

V rámci losovacího aktivu, který se uskutečnil ve čtvrtek v Olomouci, byl rozlosován rovněž i nový ročník pohárové soutěže MOL Cup.

Děti narozené v krnovské nemocnici

Vážení čtenáři a rodiče, díky vstřícnosti krnovské nemocnice vám přinášíme pravidelně každý týden na našich stránkách fotografie nejmladších obyvatel regionu.

Kamil Vrba: Krnovu stále fandím, klubu bych do budoucna přál divizi

/ROZHOVOR/ V současné době už fotbal nehraje ani rekreačně a věnuje se zejména svému vnukovi. Zhruba před čtvrtstoletím si ovšem obranu tehdejšího opavského Ostroje, který brázdil vody naší druhé nejvyšší fotbalové soutěže, šlo bez stopera Kamila Vrby představit jen stěží. Momentálně na trávníky vybíhá spíše sporadicky a dění na hřišti přihlíží především z pozice diváka.

Letní brigády: hodně se jezdí i do zahraničí

Studenti z Opavska a Bruntálska jezdí o prázdninách pracovat do sousedních zemí čím dál tím častěji. Reagují tak na omezenou pracovní nabídku v regionu a na její nízké finanční ohodnocení.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies