VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Někteří obyvatelé Heřminov už jednají s povodím

Nové Heřminovy - Deset majitelů nemovitostí v Nových Heřminovech už dalo najevo, že souhlasí s podmínkami, za kterých Povodí Odry jejich domy vykoupí.

30.9.2008 3
SDÍLEJ:

Připravovaná výstavba přehrady v obci zasáhne do života obyvatel čtyřiadvaceti rodin, také potrápí živnostníky.Foto: DENÍK/Pavel Sonnek

„V desíti případech jsme ve fázi, kdy připravujeme smlouvy,“ potvrdil informaci generální ředitel státního podniku Povodí Odry Pavel Schneider.

Jednatřicet obyvatel Nových Heřminov souhlasilo s tím, aby jim znalci doporučení podnikem připravili posudky. „Podle informací, které mám, ti, co mají znalecké posudky, jsou většinou s naší nabídkou spokojení,“ prozradil Schneider. Patnáct posudků už je hotových a pět jich je rozpracovaných. Ti, kteří budou mít hotový posudek, ještě mohou zvažovat, zda přijmou po podpisu kupní smlouvy a zápisu do katastru peníze, nebo zažádají o náhradní výstavbu a v případě majitelů pozemků, zda chtějí pozemek směnit. „Z dosud oslovených vlastníků, kteří vyslovili souhlas, většina preferuje peníze,“ prozradil ředitel. Za objekty určené k podnikání, Povodí Odry nabídne náhradní výstavbu, a nebo finanční náhradu.

Vyjednávání s vlastníky nemovitostí bude pokračovat i nadále. Výkupy se dotknou šestapadesáti majitelů objektů. Někteří se stále výstavbě přehrady brání. „Bojuji proti přehradě. To je nyní důležité. Chci její stavbě zabránit. Proto mi připadá zbytečné dělat na svůj majetek odhad,“ řekl Milan Zelinka, který se v obci narodil. „Nechci se odtud stěhovat. Chci zůstat a abych měl to, co mám dnes,“ řekl podnikatel, který v Nových Heřminovech provozuje autoopravnu. Na pozemcích o rozloze čtyř hektarů má kromě dílny i dům.

„Když jsem se ptal, jestli bychom toto mohli dostat na jiném místě v Heřminovech, na povodí řekli, že ne. Prý mají pozemky až někde v Úvalně. Stěhovat se ale nechci,“ vysvětlil. Nabídka pozemků v Nových Heřminovech určených pro výstavbu nebo směnu závisí na novém územním plánu, který musí nechat obec připravit. V případě, že se Povodí Odry s některými vlastníky nedohodne, může přistoupit i k vyvlastnění. „Vůbec neradi bychom uplatňovali tuto možnost. Měli bychom hledat řešení, které by bylo pro ty lidi nejvýhodnější,“ dodal Schneider.

Pro obyvatele Nových Heřminov podnik zřídil telefonickou linku s číslem 800 222 008, kde jsou jim zodpovídány dotazy týkající se připravované výstavby přehrady.

Zuzana Pršalová

30.9.2008 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
zahradní kuchyně

Vařit můžete i pod širým nebem

Zatopený Krnov. Voda zalila město a způsobila velké hmotné škody.

Povodně 1997 aneb dvacet let poté

Památné lípy jsou vystavené mezi stromy

Mezi nejmohutnější stromy v České repoblice patří lípa z Horní Moravice a Janovská lípa. Obě najdete vystavenév zahradě Flemmichovy vily.

Chtějí čistit rybníky, ve kterých žijí želvy

Už deset let Krnované pozorují vodní želvy v nádržích Chářovského parku. Jsou tak plaché, že se je ještě nikomu nepodařilo je vyfotit. Právě se chystá projekt na čištění těchto rybníků.

Německý řád dále usiluje o historickou budovu Základní školy Dlouhá Loučka

Německý řád působil v našem regionu po staletí a stále k němu patří. Žehná pramenům v Karlově Studánce, v Opavě pořádá Řádový den, v Olomouci provozuje církevní gymnázium, pečuje o farnosti Bouzov a Bruntál.

Na bezdomovce prý zaútočili tři násilníci

Bezdomovec ležící na lavičce skončil se zlomenými žebry a vykloubeným ramenem. Bruntálským policistům oznámil, že šlo o útok tří násilníků.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies