VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Někteří obyvatelé Heřminov už jednají s povodím

Nové Heřminovy - Deset majitelů nemovitostí v Nových Heřminovech už dalo najevo, že souhlasí s podmínkami, za kterých Povodí Odry jejich domy vykoupí.

30.9.2008 3
SDÍLEJ:

Připravovaná výstavba přehrady v obci zasáhne do života obyvatel čtyřiadvaceti rodin, také potrápí živnostníky.Foto: DENÍK/Pavel Sonnek

„V desíti případech jsme ve fázi, kdy připravujeme smlouvy,“ potvrdil informaci generální ředitel státního podniku Povodí Odry Pavel Schneider.

Jednatřicet obyvatel Nových Heřminov souhlasilo s tím, aby jim znalci doporučení podnikem připravili posudky. „Podle informací, které mám, ti, co mají znalecké posudky, jsou většinou s naší nabídkou spokojení,“ prozradil Schneider. Patnáct posudků už je hotových a pět jich je rozpracovaných. Ti, kteří budou mít hotový posudek, ještě mohou zvažovat, zda přijmou po podpisu kupní smlouvy a zápisu do katastru peníze, nebo zažádají o náhradní výstavbu a v případě majitelů pozemků, zda chtějí pozemek směnit. „Z dosud oslovených vlastníků, kteří vyslovili souhlas, většina preferuje peníze,“ prozradil ředitel. Za objekty určené k podnikání, Povodí Odry nabídne náhradní výstavbu, a nebo finanční náhradu.

Vyjednávání s vlastníky nemovitostí bude pokračovat i nadále. Výkupy se dotknou šestapadesáti majitelů objektů. Někteří se stále výstavbě přehrady brání. „Bojuji proti přehradě. To je nyní důležité. Chci její stavbě zabránit. Proto mi připadá zbytečné dělat na svůj majetek odhad,“ řekl Milan Zelinka, který se v obci narodil. „Nechci se odtud stěhovat. Chci zůstat a abych měl to, co mám dnes,“ řekl podnikatel, který v Nových Heřminovech provozuje autoopravnu. Na pozemcích o rozloze čtyř hektarů má kromě dílny i dům.

„Když jsem se ptal, jestli bychom toto mohli dostat na jiném místě v Heřminovech, na povodí řekli, že ne. Prý mají pozemky až někde v Úvalně. Stěhovat se ale nechci,“ vysvětlil. Nabídka pozemků v Nových Heřminovech určených pro výstavbu nebo směnu závisí na novém územním plánu, který musí nechat obec připravit. V případě, že se Povodí Odry s některými vlastníky nedohodne, může přistoupit i k vyvlastnění. „Vůbec neradi bychom uplatňovali tuto možnost. Měli bychom hledat řešení, které by bylo pro ty lidi nejvýhodnější,“ dodal Schneider.

Pro obyvatele Nových Heřminov podnik zřídil telefonickou linku s číslem 800 222 008, kde jsou jim zodpovídány dotazy týkající se připravované výstavby přehrady.

Zuzana Pršalová

30.9.2008 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Hydrolog Jan Unucka z Českého hydrometeorologického ústavu.

Hydrolog Jan Unucka: Doprava a kvalita vody je věčný problém

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nová parkovací místa v Bruntále

Bruntál – Motoristé v Bruntále se dočkají dalších parkovacích ploch. Na některých místech ve městě by mělo do konce podzimu vzniknout až na šedesát parkovacích míst.

Dračí lodě na Hartě

Hladina a břehy přehrady Slezská Harta se opět promění na scénu se skvělou podívanou. V zátoce u Leskovce nad Moravicí proběhnou o víkendu 25. až 27. srpna závody dračích lodí. Zábava je to jak pro závodníky, tak i pro diváky.

Anděl Páně na náměstí

Na náměstí Míru v Bruntále se chystá akce Loučení s létem.

Den obce ve Staré Vsi

Obecní oslavy Staré Vsi proběhnou v sobotu 26. srpna od 14 hodin v tamním kulturním domě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení