VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejstarší lípy z Janova a z Horní Moravice

Víte, které stromy jsou v okrese Bruntál nebo v České republice nejcennější, nejstarší a nejmohutnější? Zahrada krnovské Flemmichovy vily je představuje na fotografiích a kresbách.

14.7.2017
SDÍLEJ:

Výstava Nejmohutnější památné stromy ČR byla v Krnově instalována přímo do zahrady mezi stromy. Ukazuje staleté velikány na fotografiích Pavla Hössla a na kresbách zesnulého malíře Jaroslava Turka.Foto: DENÍK / Fidel Kuba

Výstava Nejmohutnější památné stromy ČR byla v Krnově instalována přímo do zahrady mezi stromy. Ukazuje staleté velikány na fotografiích Pavla Hössla a na kresbách zesnulého malíře Jaroslava Turka, který se soustředil na pověsti a příběhy kolem stromů.

Fotograf Pavel Hössl tyto naše nejcennější stromy systematicky vyhledává a už 13 let vytváří jejich databázi, aby upozornil veřejnost na tyto hodnoty. Monumentální stromy totiž potřebují stejně odbornou péči jako třeba stavební památky nebo exponáty v muzeu. V našem okolí musíme za staletými velikány do Janova a Horní Moravice.

Památné stromy by se mohly stát turistickou atrakcí a cílem školních výletů stejně jako hrady a zámky. Bohužel širší veřejnost památné stromy zatím příliš nevyhledává.

Okres Bruntál má v souboru fotografií 35 nejvýznamnějších stromů dva zástupce. Znáte lípu z Horní Moravice, která má obvod kmene 9,5 metru? Znáte janovskou lípu, která má obvod kmene 8,9 metru?

HISTORIK ZAZNAMENAL SKUTEČNÉ PŘÍBĚHY NÁDHERNÉ LÍPY

Krnovský historik Dalibor Zlomek zaznamenal několik příběhů, které se vážou k nádherné lípě v Janově na Jindřichovsku.

Ještě před odsunem jedna místní rodačka zaznamenala příběh, který prožila její matka jako jednoroční kojenec.

„Bylo to ve strastiplném válečném roce 1866, když obsadili městečko Janov Prusové. Lidé před nimi ve strachu utíkali. Mladá matka, která už utéct nestačila, se schovala v zoufalství právě v dutině lípy i s ročním dítětem. Měla strach z rabujích vojáků.

Šířily se totiž zvěsti, že Prusové jen loupí a plení, ale naštěstí pruští vojáci, kteří obsadili Janov, se ukázali jako spořádaní muži. Dokonce odložili zbraně a pomáhali místním při sklizni,“ prozradil Dalibor Zlomek příběh, který se váže k janovské lípě.

Dalibor Zlomek našel zmínky o Janovské Lípě také v archivu. Konkrétně našel cenný doklad, jak už za časů první republiky dobře u nás dobře fungovala péče o zeleň.

ROK 1928: POSUDEK LÍPY Z UNIVERZITY

„V krnovském archívu jsem narazil na dokument z roku 1928, ve kterém sedlák z Janova jako majitel pozemku žádal starostu o povolení ořezat tento strom. Úřad mu to zakázal s tím, že o tak významný strom má pečovat jen odborník. Zároveň požádal o posudek univerzitního profesora z Brna.

Ten stáří janovské lípy odhadl na tisíc let a prohlásil, že tak vzácnou lípu je nutné chránit,“ doplnil Dalibor Zlomek, co o Janovské lípě našel v archivu.

Janovská lípa byla oficiálně vyhlášena památným stromem až 18. června 1991. Na první pohled vypadá zachovale, ale ukrývá velkou dutinu a drží ji pohromadě upínací popruhy.

Autor: František Kuba

14.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Svatbu měli v úvalenském kostele 21. září roku 1957. Jaký mají po šedesáti letech soužití recept na dobré manželství?

Anička a Josef jsou spolu šedesát let, jaký mají recept na dobré manželství?

Kryštof Krsek

Pistolář Kryštof Krsek ovládl mistrovství republiky

Do Jeseníků se vrátil majestátní orel skalní, po více než sto letech

Pro milovníky přírody je to výborná zpráva. Do Jeseníků se po více než sto letech vrátil orel skalní.

Kniha o Bruntále

V Městském informačním centru na náměstí Míru a na autobusovém terminálu v Bruntále si zájemci mohou zakoupit knihu nazvanou BRUNTÁL – Příběh nejstaršího města.

Sál na školení i oslavy

Výstavbu nového kongresového sálu dokončili v minulých dnech v Horním Benešově. Sál se nachází v Nerudově ulici a jeho kapacita je 80 osob.

Čtenáři lovili užovky objektivem

Článek v Deníku, že herpetologové hledají důkazy o výskytu užovky podplamaté na Krnovsku, měl velký čtenářský ohlas.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení