VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Najde zámek Dívčí Hrad majitele? Obec si to přeje

Renesanční zámek Dívčí Hrad, který leží ve stejnojmenné obci na Osoblažsku, stále nemá majitele. Je zavřený a chátrá. Najde se pro něj kupec?

10.3.2017
SDÍLEJ:

Dívčí Hrad. Ilustrační foto.Foto: DENÍK / Fidel Kuba

Do konce loňského listopadu se mohli hlásit potenciální zájemci o koupi zámku Dívčí Hrad. Nikdo o zámek neprojevil zájem, přestože laikům vyvolávací cena 5,1 milionu korun může připadat zajímavá. Právě se rozbíhá druhý pokus o prodej.

„Veškeré informace jsou zveřejněny na našich webových stránkách v sekci nabídka majetku," uvedl mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Radek Ležatka. Zámecký komplex býval majetkem Suverénního řádu maltézských rytířů, který o něj ale neprojevil v restituci zájem.

ÚZSVM zámek získal od Ministerstva zdravotnictví. Ministerstvo využívalo zámek v Dívčím Hradě jako sklad.

Při prvním pokusu byla vyvolávací cena 5,1 milionu korun. „Také v dalším kole výběrového řízení je minimální kupní cena nabízeného majetku ponechána ve stejné výši jako v prvním kole," potvrdil Radek Ležatka. Právě vysoká cena byla důvodem, proč se o koupi neucházela samotná obec Dívčí Hrad.

„Obec se do druhého kola výběrového řízení nepřihlásí ze stejného důvodu jako v kole prvním. Nemá finanční prostředky nejen na koupi zámku, ale ani na jeho rekonstrukci. Zámek totiž musí projít nutnou opravou a ta se bude pohybovat v desítkách miliónů korun," řekl starosta Dívčího Hradu Jan Bezděk.

„Sám jsem doporučoval ÚZSVM, aby snížili minimální cenu, protože se nám zdá vysoká. Samozřejmě respektuji, že cena je plně v kompetenci tohoto úřadu," doplnil starosta Bezděk.

Jedinou možností, jak by mohla obec zámek získat, by byl bezúplatný převod, ale z toho už sešlo. „S obcí Dívčí Hrad jsme o převodu několikrát jednali. Jenže zákon v tomto ohledu vyžaduje nekomerční využití objektu, tedy zákaz prodeje, pronájmu a využití ve veřejném zájmu po dobu minimálně dvaceti let.

Obec sama nakonec došla k závěru, že by tyto omezující podmínky nebyla schopná dodržet," vysvětloval situaci mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka a ještě dodal: „V případě bezúplatného převodu by bylo prakticky znemožněno čerpání dotací na rekonstrukci kvůli pravidlům nedovolené veřejné podpory."

Obec i stát teď s nadějí vyhlížejí, jak dopadne druhé kolo prodeje. „My prodej plně podporujeme a věříme, že se zámek dostane do rukou takovému majiteli, který investuje do oprav a bude s obcí spolupracovat. Byli bychom rádi, kdyby se v zámku mohly konat různé společenské akce jako třeba svatby," těší se starosta s tím, že obec je připravena se na provozu zámku také podílet:

„Klidně bychom pak provoz zámku podporovali z obecního rozpočtu formou každoroční dotace. Když se takový zájemce najde, bude to pro obec jen dobře."

Podle informací Radka Ležatky se už několik zájemců ozvalo. „Věříme, že vzhledem k projevenému zájmu ze strany několika tuzemských i zahraničních subjektů bude majetek prodán v některém z příštích kol výběrového řízení," uvedl.

K samotnému zámku patří ještě krajinářský park a barokní sýpka. Přestože zámek je dominanta Osoblažska, většina místních se na něj celý život dívá jen zvenčí a uvnitř nikdy nebyla. „Je to paradox. A tak doufám, že pokud se zámek prodá, bude otevřený, alespoň částečně," uzavřel starosta Jan Bezděk.

Autor: Pavel Habram

10.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

ON-LINE rozhovor s Ladislavem Velebným, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Jesenická, Bruntál

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Bobři vyvolávají emoce. Mnozí rybáři je vidí neradi

Před lety mnozí vítali návrat bobra do přírody, dnes bývá často trnem v oku zejména rybářům.

AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE rozhovor s Alfrédem Šrámkem, kandidátem na poslance za Realisty

JUDr. Alfréd Šrámek, kandidát na poslance za Realisty byl hostem on-line rozhovoru Deníku.

V krnovském babyboxu našli holčičku a vzkaz, že je to Andrea

V krnovské nemocnici je už pět let k dispozici babybox, do kterého mohou ženy anonymně odložit novorozence, pokud se o něj nechtějí nebo nemohou starat. Lékaři dohlédnou na zdravotní stav odloženého miminka a o jeho dalším osudu rozhodnou orgány sociální péče.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení