VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nadace Terezy Maxové pomáhá dětem i u nás

Krnovsko, Bruntálsko - Před necelým rokem přijela na Krnovsko ředitelka Nadace Terezy Maxové dětem Terezie Sverdlinová, aby navštívila sociálně slabé rodiny v Osoblaze a ve Městě Albrechticích, kterým pomáhá Slezská diakonie. Spolupráce diakonie s nadací už nese výsledky.

20.2.2013 8
SDÍLEJ:

Tereza Maxová.Foto: DENÍK/Tomáš Škoda

První akce, kterou Nadace Terezy Maxové pomohla dětem v našemu regionu, byl Strom splněných přání. Díky ní se podařilo zajistit devadesát vánočních dárků pro děti ze sociálně slabých rodin na Krnovsku, Albrechticku, Osoblažsku a Rýmařovsku a také jedenáct dárků pro děti z azylového domu Chana v Bruntále.

Děti malovaly svá přání

Děti ze sociálně slabých rodin, kterým se věnuje Slezská diakonie, dostaly úkol nakreslit svá přání a napsat, co by si přály najít pod stromečkem.

„Jejich obrázky si mohli prohlédnout návštěvníci nákupního centra Nová Karolina v Ostravě a pak jim zakoupit dárky v hodnotě pět set korun. Začátkem prosince tam proběhl i Vánoční koncert splněných přání, na kterém převzala Tereza Maxová pro svou nadaci dar ve výši tři sta tisíc korun. Část peněz bude použita na podporu služby Slezské diakonie Sociální asistence Krnov, Rýmařov. Nadace Terezy Maxové nás podporuje i prostřednictvím dalších dvou projektů, které budou dokončeny letos v červenci," uvedla Katrin Surovková ze Slezské diakonie, která je vedoucí služby Sociální asistence Krnov, Rýmařov.

Prostřednictvím sociální asistence poskytuje Slezská diakonie pomoc a podporu rodinám v sociálně tíživé situaci. Katrin Surovková představila tuto službu na typickém případu jednačtyřicetileté klientky, která je matkou pěti dětí. Bez ohledu na tíživou finanční situaci před časem manžel tuto rodinu opustil a odjel do ciziny.

„Netušila jsem, že manžel nezaplatil několik měsíců po sobě nájem a tak nás majitel bytu vystěhoval. Ze dne na den jsem se ocitla i s dětmi na ulici. Obrátila jsem se na městský úřad a sociální pracovnice mě zkontaktovala se sociální asistencí Slezské diakonie v Krnově," vysvětlila matka pěti dětí, jak přišla o střechu nad hlavou.

Sociální asistentka Slezské diakonie jí i dětem pomohla zařídit ubytování v azylovém domě Armády spásy v Krnově a současně také vyřídit ztracené doklady.

„Hlavně byl pro mě důležitý občanský průkaz, bez něhož jsem si nemohla vyzvednout na poště ani dávky hmotné nouze. Ty jsme taky vyřizovali s pomocí Slezské diakonie. Sociální asistentka mi pomohla sepsat i žádost o rozvod a výživné na děti," popsala žena v čem spočívá sociální asistence. Soud sice bývalému manželovi vyměřil výživné, ale protože nepřebírá soudní obsílky a nerespektuje nařízení soudu, těžká situace matky se dál prodlužuje.

Dluhy zůstaly, má aspoň byt a jídlo

„Výživné mi platí sporadicky. Dluhy za neplacený nájem bytu mi zůstaly. Musím je sama splácet,protože bývalý manžel se nepodílí na ničem. Pomáhá mi jen asistentka, která mě navštěvuje jednou nebo dvakrát do týdne doma nebo si zavoláme, když je něco akutního. Mohu také kdykoliv za ní přijít i do kanceláře, která sídlí v Krnově na náměstí Míru" dodala klientka Slezské diakonie, které asistentka pomáhá i s hospodařením a při hledáním zaměstnání.

V azylovém domě žena s dětmi strávila téměř čtyři měsíce, než se jí ve spolupráci se sociální asistentkou podařilo sehnat nájemní byt 3 plus 1. „Vánoce jsme už trávili v bytě. Díky Nadaci Terezy Maxové děti dostaly také krásné dárky na vánoční besídce, kterou pořádala sociální asistence. Další problémy ale nastaly před Štědrým dnem, protože mi nebyly doručeny dávky hmotné nouze. Tak mi na sociální asistenci poskytli potravinové balíčky," popsala pomoc Nadace Terezy Maxové dětem a Slezské diakonie v těžké životní situaci.

Krnov, Rýmařov a Albrechtice

Službu sociální asistence zřídila Slezská diakonie v roce 2006 v Krnově hlavně proto, aby co nejméně dětí končilo ze sociálních důvodů v ústavech. Dnes má pobočky také v Rýmařově a ve Městě Albrechticích.

V Krnově sídlí v budově bývalé školy, kde je k dispozici vesele vybavená herna, kancelář i zázemí pro terénní pracovníky. Herna slouží dětem, které si nemohou hrát ve vlastním pokojíku nebo si nemají kde a s kým napsat domácí úkoly, ale také rodičům, kteří sem mohou společně s dětmi přijít.

„Mám pocit, že počet rodin, které potřebují naši pomoc, narůstá. Problém najít práci mají i lidé se středoškolským vzděláním, natož ti bez vzdělání a bez pracovních zkušeností. Než za prací dojíždět, mnozí raději zůstanou na sociálních dávkách," uvedla Katrin Surovková.

„A taky chybí levné sociální bydlení. Pro mnohé rodiny, se kterými pracujeme, je nereálné složit vysoké kauce v nájemních bytech. Bydlení ve městech a ve standardně vybavených bytech je pro ně nedostupné, tak se stěhují do menších obcí Osoblažska a Albrechticka či Rýmařovska. Tam lze najít bydlení levnější, avšak mnohdy nevyhovující. Rodiny se dostávají do určité pasti, když se kvůli dostupnému bydlení odstěhují tam, kde není práce ani služby a děti musí dojíždět daleko do školy," popsala Katrin Surovková jak se v regionech kumulují sociálními problémy.

Autor: František Kuba

20.2.2013 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jmenuji se JAKUB ILJAŠEVIČ, narodil jsem se 14. srpna 2017, při narození jsem vážil 3000 gramů a měřil 47 centimetrů. Rodiče Monika a Daniel. Bydlíme v Jindřichově ve Slezsku.
4

Děti narozené v krnovské nemocnici

Tisíce lidí přilákala v sobotu 13. srpna 2016 na krnovské náměstí akce Dobré srdce Krnova.

Dobré srdce Krnova: hudba, rampa i parkourové hřiště

Renesanční zámek v Branticích je na prodej

V těchto dnech se v nabídce realitní kanceláře objevila nabídka renesančního zámku ze 16. století v Branticích. Reprezentativní objekt s 31 místnostmi po částečné rekonstrukci je k mání za 16 milionů korun.

Krajští radní zasedali v Bruntále

Kam putují krajské peníze? Co se v okrese Bruntál opraví? Nedostatek pracovních příležitostí na straně jedné a chybějící kvalifikovaní pracovníci na straně druhé. To jsou některá z témat, kterými se zabývali krajští radní na svém výjezdním zasedání v Bruntále.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Zámek Linhartovy má půvab i v noci

Zámek v Linhartovech nabízí i noční program. V sobotu 19. srpna to bude noční prohlídka s ohňostrojem a UFO, a 27. srpna se nádvoří opět změní v letní kino a nabídne českou komedii Špunti na vodě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení