VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Osoblažce rozdával pokuty a štamprle revizor v buřince

Osoblažsko - Den dráhy zahájil pravidelné víkendové parní jízdy na úzkokolejce Osoblažce a představil několik novinek. Tou nejzajímavější byl dobový revizor.

27.6.2013
SDÍLEJ:

Revizor rozdával na památku pokuty na originálních lepenkových jízdenkách, jaké si pamatují ti dříve narození.Foto: DENÍK / Fidel Kuba

Přátelé osoblažské úzkokolejky si rádi připomínají, jak to chodilo na dráze za časů parních lokomotiv. Kromě průvodčího neboli konduktéra v dobovém stejnokroji s trumpetkou se nově cestujícím představil také revizor v buřince.

„Revizor obvykle býval starší vysoce vážený člověk, který kontroloval nejen cestující, ale i zaměstnance drah, jak plní své povinnosti. Třeba zda průvodčí správně prodává a štípe jízdenky. Nejslavnějším českým revizorem byl Jaroslav Marvan ve filmu Anděl na Horách, kde hrál revizora pražských elektrických drah Gustava Anděla," popsal novinku Ludvík Semerák ze Slezských zemských drah.

Zatímco Slezské zemské dráhy se starají o samotný parní vlak, zábavný program pro cestující vymýšlí Klub přátel osoblažské úzkokolejky. „Jsou to ryzí nadšenci, kteří dělají ten historický folklór pro radost a bez nároků na odměnu. Prostě chtějí, aby parní jízda měla odpovídající atmosféru," dodal Semerák.

Pan revizor v dobrém rozmaru vydával pokuty na starých dobrých lepenkových jízdenkách a občas také nalil pánům štamprli jako welcome drink.

Topič zase odkrajoval slaninu, která byla zaručeně vyuzená v kotli, a také všichni ostatní nadšenci v dobových kostýmech měli své úkoly, jak během jízdy bavit cestující a sdělit jim při tom zajímavosti o parních lokomotivách a historii osoblažské úzkokolejky i železniční dopravy.

„V neděli jsme měli na parní jízdě nečekaně velkou návštěvnost. Cyklovagon byl plný kol a dokonce s námi jela i výprava vozíčkářů z Polska. Nabízíme jim kromě svezení také různé tipy, jak se dá strávit čas na Osoblažsku, návštěvu bohušovského rybníka nebo osoblažského koupaliště, turistické trasy a sportovní areály. Někteří naši partneři akceptují naši jízdenku i jako vstupenku, aby pomohli lidem zaplnit ty tři hodiny do odjezdu," doplnil Semerák s tím, že snahou je nabídnout takové atrakce, které zpříjemní pobyt na Osoblažsku celé rodině, ale i fanouškům historie, železnice nebo sportu.

Autor: František Kuba

27.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

V Krnově mají recept, jak podpořit dětské čtenářství

Ilustrační foto

Sníh byl proti fotbalu

Krnov chystá další koncert pro Ukrajinu

Každoročně v dubnu míří do krnovské Koncertní síně sv. Ducha desítky lidí kvůli hudebnímu zážitku, který se spojen s pomocí potřebným na Ukrajině.

Nejvíc dlužníků má Moravskoslezský kraj. Přibývá zadlužených důchodců

Představujete si člověka, který v exekuci dluží statisíce korun, jako rozmařilce a hýřila? Třeba se pletete. Může jít o někoho, kdo si půjčil „jen" několik tisíc korun. Sankce za nesplácení půjčky však tento dluh rychle navýšila na statisíce. Na počátku dluží pár stovek, na konci…

Měli jste v dětství vlastní stavebnici Merkur? Můžete na ni zavzpomínat v Krnově

ANKETA/ V Krnově právě začíná výstava Fenomén Merkur. Mapuje historii známé stavebnice, která se vyrábí již přes sto let. Ve Flemmichově vile bude i herna.

Sníh v Krnově napáchal víc škod na zeleni než loňská vichřice

Na odstranění polámaných větví, zničených keřů a rozlámaných stromů spolupracují hasiči a Technické služby Krnov. Mokrý těžký sníh zanechal horší škody, než se zdálo.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies