VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Krnovsko se vrací procesí na Boží tělo

Slavnost Těla a Krve Páně, lidově nazývaná Boží tělo, u nás téměř upadla v zapomnění. Po padesáti letech se tato červnová pobožnost vrací do našich měst a obcí.

21.6.2017
SDÍLEJ:

Boží tělo je katolický svátek, který téměř upadl v zapomnění. Nyní se tradice božítělového procesí postupně vrací také na Krnovsko.Foto: DENÍK / Fidel Kuba

V Hrozové zřejmě jako první v okrese Bruntál před deseti lety opravili božítělové kapličky a vypravili k nim procesí. Po padesáti letech už si nikdo z místních nepamatoval, jak červnové slavnosti Božího těla probíhaly, ale naštěstí byly k dispozici aspoň vzpomínky německých rodáků.

„V čele procesí vždy pochodovali hasiči z Hrozové a Rusína následováni dechovkou a kostelním sborem. Pak šly školní děti. Děvčata těsně před baldachýnem trousila na cestu květiny. Farář s nejsvětější svátostí kráčel pod baldachýnem ve zlatém ornátu. Nebesa nesli úctyhodní muži a následovali je další, kteří nesli sošky svatých, a ministranti se zvonečky a kadidlem," popsal tuto slavnost německý pamětník z Hrozové Josef Scharbert.

„Hledali jsme inspiraci také u sousedů v Polsku," prozradila Dagmar Návratová ze sdružení Královský stolec, které se podílelo na obnovení božítělových tradic.

KOMUNISTÉ PROCESÍ ZAKÁZALI

Protože za první republiky bylo Boží tělo státním svátkem, mířily snad ze všech kostelů liturgické průvody na návsi a na náměstí. V roce 1948 komunisté v celém Československu zakázali veřejné projevy náboženského života a postavili mimo zákon také veškerá procesí mimo kostel. Proto božítělové tradice u nás na tak dlouho vymizely.

Po roce 1989 se nejdřív průvody Božího těla vrátily na venkov, ale dnes už se s nimi můžeme setkat i ve větších městech, jako je třeba Krnov.

Také v Krnově se minulý týden božítělové chalozpěvy rozléhaly náměstím a dívky s košíčky sypaly květy na cestu, kterou kráčelo procesí s baldachýnem. Pod ním kněz nese nejdůležitější prvek božítělové slavnosti: svátost oltářní. Když se procesí zastaví, mají ministranti úkol zajistit kolem baldachýnu vykuřování kadidlem.

FÁMA: ZÁKON ZAKÁZAL KADIDLO

Toho, že se procesí s kadidelnicí stále častěji objevují na náměstích pod širým nebem, využili recesisté z webu tisickrate.cz.

Zveřejnili krátce před Božím tělem 15. června zdánlivě seriozní článek „Protikuřácký zákon vyžene kadidla z kostelů." V něm varovali veřejnost, že zákaz kadidelnic v interiérech kostelů naruší průběh letošní slavnosti Božího těla.

„Informovali jsme se na ministerstvu zdravotnictví a tam nám řekli, že liturgické okuřování je možné provádět pouze venku před kostelem," cituje web tisickrate.cz generálního sekretáře České biskupské konference a uvádí příklady kostelů, které nedávno musely koupit nové kadidelnice kvůli přísnějším emisím a teď je zákonodárci nutí, aby přešli na kadidelnice elektronické.

Někteří biskupové prý svým kněžím doporučují, aby kostely prohlásili za dočasnou stavbu, která protikuřáckému zákonu nepodléhá.

Autor: František Kuba

21.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Šestý ročník rodinného festivalu Rockem proti přehradě v Nových Heřminovech.
1 39

OBRAZEM: Nové Heřminovy Rockem proti přehradě

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Naučná stezka Kabátův kopec připomene také cvičiště sovětských okupačních vojsk

Máme si působení sovětských okupačních vojsk v našich městech připomínat, nebo se raději snažit na tyto události zapomenout?

OBRAZEM: Sraz historických vozů Škoda v Bruntále

/FOTOGALERIE/ Náměstí Míru v Bruntále zaplnily skoro dvě stovky vozů Škoda 110R Coupé.

Zesnulí v krnovském a bruntálském regionu

Vážení čtenáři, na webových stránkách Bruntálského a Krnovského Deníku přinášíme seznam zesnulých v našem regionu za uplynulé období.

OBRAZEM: Zvěřinové hody v Razové

Na dobrotách ze zvěřiny si pochutnávali lidé v Mysliveckém domě v Razové. Tamní myslivci připravili v sobotu 19. srpna pro návštěvníky posezení jak uvnitř v prostorném sále, vyzdobeném trofejemi, tak i venku na lavičkách pod přístřešky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení