VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Cvilíně bude obnovena síť zapomenutých stezek

Kopec Cvilín nad Krnovem kdysi byl cílem výletníků z celé republiky. Dobu, kdy se zde náboženské pouti potkaly se zrodem turistiky, dnes připomíná síť zaniklých stezek.

25.4.2017
SDÍLEJ:

Petr Ondruška pozval veřejnost na Cvilín, aby ukázal, co zbylo z dávné sítě turistických pěšin a odpočívadel. Doufá, že tato turistická infrastruktura z konce 19. století se dočká obnovy.Foto: Dita Círová

Dnešní návštěvníci Cvilína mají pojmenované jen nejznámější atrakce jako poutní kostel s křížovou cestou, rozhlednu nebo cvilínské schody. Před sto lety na Cvilíně sudetoněmečtí turisté udržovali systém stezek, na kterém každá vyhlídka i pěšina měla své jméno.

Dochovaly se mapy Cvilína s půvabnými názvy vyhlídek jako Stolečku, prostři se, Odpočívadlo přátelství, Odpočívadlo sv. Jiřího, Ďábelská kazatelna, Místo podsvětní, U Divokého myslivce, Boží oko nebo Sluneční pohled. Po odsunu německého obyvatelstva cvilínské vyhlídky zarostly lesem a z promyšlené turistické infrastruktury zůstaly jen fragmenty.

Při obnově cvilínských stezek a odpočívadel spojily síly občanské iniciativy, město Krnov a Lesní správa města Krnova. Vznikl projekt na obnovu asi 760 metrů staré výletní pěšiny plné serpentin v zalesněné části Cvilína.

„Vydali jsme se se starými plány na Cvilín hledat, co z těch pěšinek zbylo dnes, aby to geodet mohl v terénu zaměřit a paspartizovat. Ukázalo se, že obnova pěšin bude nečekaně levná, řádově kolem 130 tisíc korun za 760 metrů stezky. Důvodem je to, že jsou úzké a geniálně využívají místní podmínky.

Zatímco dnes nám zalesněný Cvilín splývá do jednoho celku, obnovené lavičky, vyhlídky a pěšiny tam znovu vytvoří v terénu orientační body," popsal projekt krajinář Petr Ondruška, který v uplynulých letech uspořádal řadu akcí zaměřených na pochopení Cvilína.

Zval občany na společné sáňkování, ornitologické vycházky, vlastivědné i historické přednášky nebo na vzpomínání pamětníků.

„Na starých sudetských stezkách na Cvilíně mě fascinuje poměr cena výkon. I po desítkách let, co se tudy přestalo chodit a pěšiny zmizely pod vývraty a nálety, stačí pro obnovu jen lopata, krumpáč a pila. Nebýt té původní sítě, neumím si představit, kolik papírování, rozborů, posudků, peněz a času by stálo vybudovat to dnes celé od nuly.

Užitečnost i udržitelnost této stavby je enormní. Stačí trocha práce a vydrží to dalších sto let," uzavřel Ondruška s tím, že bychom se z nápadů dávných fanoušků turistiky mohli ledacos přiučit.

Autor: František Kuba

25.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jmenuji se JAKUB ILJAŠEVIČ, narodil jsem se 14. srpna 2017, při narození jsem vážil 3000 gramů a měřil 47 centimetrů. Rodiče Monika a Daniel. Bydlíme v Jindřichově ve Slezsku.
4

Děti narozené v krnovské nemocnici

Tisíce lidí přilákala v sobotu 13. srpna 2016 na krnovské náměstí akce Dobré srdce Krnova.

Dobré srdce Krnova: hudba, rampa i parkourové hřiště

Renesanční zámek v Branticích je na prodej

V těchto dnech se v nabídce realitní kanceláře objevila nabídka renesančního zámku ze 16. století v Branticích. Reprezentativní objekt s 31 místnostmi po částečné rekonstrukci je k mání za 16 milionů korun.

Krajští radní zasedali v Bruntále

Kam putují krajské peníze? Co se v okrese Bruntál opraví? Nedostatek pracovních příležitostí na straně jedné a chybějící kvalifikovaní pracovníci na straně druhé. To jsou některá z témat, kterými se zabývali krajští radní na svém výjezdním zasedání v Bruntále.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Zámek Linhartovy má půvab i v noci

Zámek v Linhartovech nabízí i noční program. V sobotu 19. srpna to bude noční prohlídka s ohňostrojem a UFO, a 27. srpna se nádvoří opět změní v letní kino a nabídne českou komedii Špunti na vodě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení