VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Myslivci ocenili své jubilanty

Jednadvacet jubilantů z řad myslivců získalo ocenění za celoživotní záslužnou práci pro myslivost.

11.7.2017
SDÍLEJ:

Jednadvacet jubilantů z řad myslivců získalo ocenění za celoživotní záslužnou práci pro myslivost.Foto: archiv

Patří se vychovávat nové generace a nezapomínat poděkovat těm nejstarším. Červen je měsíc myslivosti, a tak v okrese uspořádali soutěž pro děti a připravili setkání jubilantů.

Okresní myslivecký spolek v Bruntále ocenil vybrané členy, kteří se v letošním roce dožívají významných životních jubileí. Na společném setkání si zasloužilí myslivci převzali svá vyznamenání. Příležitost byla zavzpomínat na léta minulá a chvíle strávené v lese.

„Nejsilnější vzpomínku mám na to, když jsem ulovil v roce 1981 jelena zrovna v den, kdy se mi narodila dcera. Byl to nerovný desaterák, tak jsem jí slíbil, že až se bude vdávat, dostane ode mne jeho trofej,“ prozradil svůj zážitek jeden z oceněných myslivců Antonín Janků z Vrbna pod Pradědem.

Za myslivci jsou ale také hodiny nejrůznějších brigád, stovky vysazených stromků v lese, každoroční zimní přikrmování zvěře, akce pro děti i pro dospělé.

„Mnozí lidé si dnes vysvětlují myslivce jako člověka, který v přírodě jen střílí, ale už nevidí tu spoustu práce, kterou vykoná jednak pro zvěř, jednak pro celé životní prostředí a tím pádem pro celou společnost,“ konstatoval předseda Okresního mysliveckého spolku Bruntál Jaroslav Mader.

Myslivce trápí nejen malé povědomí většiny lidí o jejich činnosti, ale také úbytek členské základny. Oproti minulosti dnes už myslivec nemusí být organizován v Českomoravské myslivecké jednotě. Další velký důvod je, že ubylo mysliveckých a loveckých příležitostí pro řadové myslivce. Mnohé honitby, kde dříve hospodařily myslivecké spolky, se dostaly do soukromých nájmů.

Před deseti lety bylo v rámci Okresního mysliveckého spolku Bruntál organizováno zhruba 1100 myslivců, před dvěma lety to už bylo jen 550. Nyní se podařilo pravidelný každoroční pokles zmírnit. Menší počet členů znamená hlavně menší podíl z členských příspěvků, a tudíž méně peněz na činnost.

Naštěstí se našli sponzoři, kteří pomohli, třeba majitel farmy v Holčovicích, kde se konala dětská soutěž Zlatá srnčí trofej, poskytli prostory a věnovali dětem celodenní občerstvení.

V domě, kde Okresní myslivecký spolek v Bruntále působí, zařizují myslivci společenskou místnost, kde chtějí pořádat akce především pro mládež, besedy, přednášky a promítat jim zde třeba přírodopisné filmy. Učebnu zařizují také z darů, kdo co poskytne.

„Pokud nezačneme už od těch nejmladších, vštěpovat jim lásku ke zvěři, k přírodě a neodtrhneme je od počítačů, tak vás dříve narozené už nebude mít do budoucna kdo nahradit,“ řekl Jaroslav Mader.

Autor: Dalibor Otáhal

11.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zesnul známý specialista na varhany Jan Kostera

Ilustrační foto.

Krnovští basketbalisté druhou ligu hrát budou

Horní Benešov má svou první turistickou známku

Turistická známka Horního Benešova se moc povedla. Můžete ji získat v rámci letní hry Brány Jeseníků.

Hry Panák a Opičí dráha se vracejí do Krnova

Jestli se záměr podaří, brzy již uvidíme, jak děti hrají venku hry, které patřily k dětství jejich rodičů či prarodičů skáčou panáka, zkouší opičí dráhu…

V podkroví můžete mít své království

Bydlení na košické Hlavní ulici vyhledávají nejen zahraniční studenti, ale také manažeři pracující v nedalekých administrativních centrech. Zážitek z bydlení v centru města přináší originálně zrekonstruované podkroví starého měšťanského domu.

V Petrovicích svištěly vzduchem oboustranné sekery

Každý už se určitě setkal s disciplínami jako vrh koulí nebo kladivem, hod oštěpem, diskem, vidlemi či granátem. Ale hod sekerou? Ten známe jen jako filmovou scénu z Vinetua. Přesto takový sport existuje a má příznivce i v našem regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení