VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muzeum vidlí už brzy bude slavit sto exponátů

Lichnov - Pod heslem „Kdo nedaruje vidle, není Čech“ odstartovali lichnovští vidláci sérii vidlobraní, neboli odebírání vidlí původním majitelům. Už se jim podařilo shromáždit téměř sto exponátů pro vznikající muzeum.

22.11.2011
SDÍLEJ:

VIDLOBRANÍ vyhlášené u príležitosti oslav 17. listopadu prineslo do lichnovského muzea vidlí úctyhodný prírustek 17 exempláru. V galerii vidláku jsou dárci techto svátecních prírustku oznaceni nejen poradovým císlem, ale také trikolorou.Foto: Muzeum vidlí Lichnov

Lichnovští vidláci mají na podzim kalendář doslova našlapaný tématickými akcemi zaměřenými na vidlobraní. Například magické datum 11. 11. 2011 oslavili budovatelským závazkem, že odeberou během jednoho dne jedenáct nových exponátů. „Není pochyb, že se projevil magický účinek tohoto data, protože nám naše skoro sousedka darovala všech jedenáct vidlí najednou. Všechny jsou lichnovského původu. Nahromadily se od předválečných dob do současnosti na jejich zemědělské usedlosti,“ říká vedoucí a zakladatel lichnovského Muzea vidlí Jan Gemela, který dokázal z vidláctví sejmout hanlivou nálepku a založením prestižní galerie vidláků vrátil majitelům vidlí hrdost na tento prastarý pracovní nástroj.

Jubilejní padesátý exemplář vidlí, který získalo muzeum od Komendovic dvojčat z jezdecké stáje Horní Benešov-Luhy, už lichnovští vidláci zapíjeli svatomartinským vínem. Další vidlobraní proběhlo v rámci oslav státního svátku. U příležitosti 17. listopadu byl do Muzea vidlí zařazen symbolický počet 17 nových exemplářů. „Tyto exponáty jsme v galerii vidláků označili trikolorou, aby nám připomínaly boj za svobodu a demokracii, přestože v roce 1989 šťastnou shodou okolností nebyl veden s vidlemi v rukou,“ dodal Jan Gemela.

K aktivní dlouhodobé podpoře Muzea vidlí se přihlásily také první Sběrné suroviny, které sídlí v Krnově na Albrechtické ulici.

„Radka Bočková, odpovědná vedoucí sběrny, darovala muzeu jako svůj úvodní vklad patery vidle. Kdo asi bude další? A kdy díky dárcům překročíme magickou stovku?“ vyzval Jan Gemela další majitele vidlí.

Aktivní lichnovští vidláci už také založili jazykový koutek, ve kterém například přeložili pořekadlo „Zaražený jak vidle do hnoje“ do nejrůznějších jazyků včetně malajštiny nebo jidiš. Věděli jste, že Vietnamci si ho upravili na „zaražený jak vidle do bambusu“?

Autor: František Kuba

22.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jmenuji se JAKUB ILJAŠEVIČ, narodil jsem se 14. srpna 2017, při narození jsem vážil 3000 gramů a měřil 47 centimetrů. Rodiče Monika a Daniel. Bydlíme v Jindřichově ve Slezsku.
4

Děti narozené v krnovské nemocnici

Tisíce lidí přilákala v sobotu 13. srpna 2016 na krnovské náměstí akce Dobré srdce Krnova.

Dobré srdce Krnova: hudba, rampa i parkourové hřiště

Renesanční zámek v Branticích je na prodej

V těchto dnech se v nabídce realitní kanceláře objevila nabídka renesančního zámku ze 16. století v Branticích. Reprezentativní objekt s 31 místnostmi po částečné rekonstrukci je k mání za 16 milionů korun.

Krajští radní zasedali v Bruntále

Kam putují krajské peníze? Co se v okrese Bruntál opraví? Nedostatek pracovních příležitostí na straně jedné a chybějící kvalifikovaní pracovníci na straně druhé. To jsou některá z témat, kterými se zabývali krajští radní na svém výjezdním zasedání v Bruntále.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Zámek Linhartovy má půvab i v noci

Zámek v Linhartovech nabízí i noční program. V sobotu 19. srpna to bude noční prohlídka s ohňostrojem a UFO, a 27. srpna se nádvoří opět změní v letní kino a nabídne českou komedii Špunti na vodě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení