VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muzejní noc na zámku předvedla návštěvníkům myslivecké zvyky a tradice

Na zámku v Bruntále mohou návštěvníci nyní vidět dvě výstavy, Kouzlo myslivosti a Terče bruntálských ostrostřelců. Jejich zahájení proběhlo v rámci letošní Muzejní noci, která byla tentokrát tematicky věnována myslivcům a myslivosti.

23.5.2017
SDÍLEJ:

Muzejní noc na zámku v Bruntále byla věnována myslivosti a mysliveckým zvykům a tradicím.Foto: DENÍK / Dalibor Otáhal

Lidé se mohli podívat třeba na ukázku sokolnictví, přehlídku plemen loveckých psů, nebo si poslechnout besedu s členem Řádu sv. Huberta Igorem Krčmářem.

JELENÍ TROUBENÍ

Nádvoří zámku se také rozeznělo jelením troubením. To zde předváděl jeden z nejlepších českých jelenářů Stanislav Hýbner z Malé Morávky.

Posluchači si mohli poslechnout troubení starého a mladého jelena. A nechyběla ani ukázka mysliveckých fanfár v podání Trubačů Rabštejn.

HISTORIE MYSLIVOSTI

Návštěvníci se dozvěděli něco o historii myslivosti od předsedy Okresního mysliveckého spolku Bruntál Jaroslava Madera.

Lov jako takový je starý jako lidstvo samo, protože byl zdrojem potravy. Jak se vyvíjela společnost, tak se s ní vyvíjelo i lovectví. „O myslivosti jako takové můžeme mluvit od konce 16. století, kdy v roce 1573 Český sněm vydal nařízení o ochraně zvěře a dobách lovu. Zde lov a ochrana zvěře dostává zákonitosti a pravidla a od této doby se datuje vznik novodobé myslivosti," řekl Jaroslav Mader.

HODNOTY MYSLIVOSTI

„Myslivost prošla určitým historickým vývojem a zanechala nám mnoho a mnoho zvyků, tradic a obyčejů, které se dochovaly až do doby dnešní a na které jsme jako myslivci právem hrdi. O významu tohoto odkazu našich předků svědčí i to, že v roce 2012 byla myslivost zapsána na seznam nemateriálních statků tradiční a lidové kultury České republiky," dodal Mader.

PŘIJÍMÁNÍ MEZI MYSLIVCE

Jedním z těchto zvyků a tradic je obřad přijímání mezi myslivce.

Tento akt pochází zhruba z konce 15 století, kdy myslivost byla jako učební obor výsadou pouze vyvolených, kteří se jí mohli vyučit a mohli ji provozovat. Tehdejší adepti myslivosti toho museli znát daleko více, než ti dnešní, například ovládat koně v zápřahu i koně pod sedlem, hrát na hudební nástroje a zvládat spoustu dalších dovedností.

V minulosti se akt přijímání nazýval pasováním na myslivce, později myslivečtí historikové nazvali tento obřad přijetím mezi myslivce. Dnes se tomuto obřadu říká přijetí mezi myslivce formou pasování, protože se při něm poklepává loveckým tesákem na rameno klečícímu myslivci.

Jak celý obřad vypadá, viděli účastníci na vlastní oči. Jaroslav Mader přijal pasováním mezi myslivce letošního absolventa mysliveckého kurzu.

POČTY MYSLIVCŮ

V současné době je v okrese Bruntál registrováno zhruba pět set členů Českomoravské myslivecké jednoty, další dvě stě padesát až tři sta lidí výkon myslivosti vykonává, ale nejsou organizování v Českomoravské myslivecké jednotě.

Autor: Dalibor Otáhal

23.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hydrolog Jan Unucka z Českého hydrometeorologického ústavu.

Hydrolog Jan Unucka: Doprava a kvalita vody je věčný problém

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nová parkovací místa v Bruntále

Bruntál – Motoristé v Bruntále se dočkají dalších parkovacích ploch. Na některých místech ve městě by mělo do konce podzimu vzniknout až na šedesát parkovacích míst.

Dračí lodě na Hartě

Hladina a břehy přehrady Slezská Harta se opět promění na scénu se skvělou podívanou. V zátoce u Leskovce nad Moravicí proběhnou o víkendu 25. až 27. srpna závody dračích lodí. Zábava je to jak pro závodníky, tak i pro diváky.

Anděl Páně na náměstí

Na náměstí Míru v Bruntále se chystá akce Loučení s létem.

Den obce ve Staré Vsi

Obecní oslavy Staré Vsi proběhnou v sobotu 26. srpna od 14 hodin v tamním kulturním domě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení