VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Meteorologická skříňka v krnovském parku je chráněná kulturní památka

Ministerstvo kultury prohlásilo skříňku na barometr, která se nacházív krnovském parku Bedřicha Smetany, kulturní památkou. Stalo se tak z podnětu Národního památkového ústavu v Ostravě a za souhlasu města Krnova jako vlastníka této drobné stavby.

9.7.2017
SDÍLEJ:

Krnovská meteostanice je kulturní památka. Nápadně připomíná model „Publica“ vyobrazený v katalogu. Výrobce ho doporučoval do veřejných prostranství, například u nádraží. Skříňku s přístroji nabízel výrobce podle vybavení za 1000 až 1300 marek.Foto: DENÍK / Fidel Kuba

Nenápadná skříňka na barometr je ztvárněna v historizujícím, až secesním duchu. Podobných prvků se moc nedochovalo, takže je dnes obzvlášť cenným příkladem drobné parkové architektury. Dokládá původní ráz parkové úpravy, jaké před sto lety vznikaly kolem center měst.

Zároveň je dokladem doby, kdy populárně-naučné technické přístroje umístěné na veřejných místech hrály v životě měšťanů důležitou roli. Skříňka s přístroji také sloužila k praktické výuce studentům nedalekých škol. Tuto meteo᠆stanici pro Krnov pravděpodobně dodala firma Wilhelm Lambrecht – Göttingen.

Krnovský rodák se nadchl pro meteorologické sloupky

Hans Schmalz má zvláštního koníčka. Po celé Evropě mapuje sloupky s meteorologickými přístroji, shání dobové katalogy i pohlednice.

Hans Schmalz má zvláštního koníčka. Po celé Evropě mapuje sloupky s meteorologickými přístroji, shání dobové katalogy i pohlednice. foto: wettersaeulen-in-europa.de

Sbírat se dají známky, mince, odznaky, pivní tácky, vidle, pračky i panenky. Krnovský rodák Hans Schmalz se nadchl pro dosud nezmapovaný fenomén: meteorologické sloupky.

Kolem roku 1850 se Evropané začali zajímat o přírodní vědy a základy meteorologie. Do módy přišly rodinné procházky se zastávkou u veřejné meteostanice. Také Krnované chodili do Smetanových sadů kontrolovat meteorologické přístroje, aby mohli poučeně konverzovat, jaké bude počasí.

Hansi Schmalzovi krnovská skříňka s barometrem učarovala natolik, že „sloupky na počasí“ začal hledat po celé Evropě. Shromáždil informace nejen o čtyřiceti meteostanicích v České republice, ale našel je a zdokumentoval i v dalších osmnácti zemích.

V Německu, Švýcarsku, Rakousku, Polsku, Francii, Norsku, Řecku, Nizozemsku, Turecku nebo v Itálii zmapoval na 600 historických i současných meteostanic. Shromáždil i katalogy výrobců meteostanic, archivní fotografie a spoustu dalších zajímavostí.

„Koncem 19. století byly meteorologické stanice zřizovány téměř ve všech větších městech a tam, kde se rozvíjel turistický ruch. Byly vybavovány různými meteorologickými přístroji, které měly místním i návštěvníkům poskytnout přesné informace o změnách počasí. Některé stanice přečkaly uplynulých sto a více let téměř nepoškozeny a mohly být restaurovány.

Sestavili jsme obrázky těchto svědků minulých časů, abychom meteostanice přiblížili veřejnosti. Ani jedna z věžiček se nepodobá druhé,“ uvedl v české verzi svého webu Hans Schmalz, který obdivuje architektonickou rozmanitost sloupkových meteostanic.

„Možná že se i ve vašem okolí nachází meteorologická stanice nebo vlastníte starou pohlednici či neznámou fotografii,“ vyzval Hans Schmalz veřejnost, aby podpořila jeho projekt na webu Wettersaeulen-in-europa.de.

Jak se měří hladiny řek a potoků

Stanice na potoce Krasovka měří průtok i výšku hladiny. Naměřené hodnoty z Krasovky i z mnoha dalších limnigrafických stanic zveřejňuje Povodí Odry na svém webu on-line.

Stanice na potoce Krasovka měří průtok i výšku hladiny. Naměřené hodnoty z Krasovky i z mnoha dalších limnigrafických stanic zveřejňuje Povodí Odry na svém webu on-line. foto: Deník/Fidel Kuba

Zatímco na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu najdeme aktuální informace o suchu v našem regionu, Povodí Odry se zase zaměřuje na aktuální stav našich řek a potoků. V rámci protipovodňové prevence vybudovalo na vodních tocích síť limnigrafických stanic.

Ty měří výšku hladin a průtoky, aby si každý z nás mohl doma na internetu ověřit, zda se třeba povodňová situace zlepšuje, nebo zhoršuje.

Jedna taková hladinoměrná stanice byla vybudována na potoce Krasovka v Krasově u mostu u požární zbrojnice. Je vybavena nejen automatickým přenosem dat na internet, ale v případě zvýšeného průtoku dokáže také zasílat varovné SMS kompetentním osobám na Obecním úřadě v Krasově nebo hasičům.

Varování je zajištěno i pro sídla níže po proudu, tedy pro Radim, Brantice a příslušné orgány v Krnově.

Autor: František Kuba

9.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Krnov má památku na bombardování na domech v Mikulášské ulici. Šipky ukazují sklepní okénko. Pokud by se dům zřítil, záchranáři v troskách najdou sklep, ve kterém se lidé ukryli před náletem.

Válečné nebe nad Krnovem I

Jakub Slovák

Jakub Slovák: S disciplínou pak přijde to ostatní

Rýmařov zdolal Mohelnici

Další tři body urval na domácím hřišti nováček MSFL z Rýmařova. Domácí šli do zápasu opět v okleštěné sestavě. Základ k vítězství položili už v prvním poločase.

OBRAZEM: Cvilínské schody 2017

Krnovští schodaři se říká běžcům, kteří chodí trénovat na cvilínské schody.

Vzpomínky na odsun německých obyvatel

V Krnově byla odhalena pamětní deska na hladový pochod a oběti divokého odsunu. Národnostní složení obyvatel Krnovska a Bruntálska se odsunem německých obyvatel v letech 1945 a 1946 změnilo k nepoznání. O poválečné době toho moc nevíme. Pojďme si ji přiblížit na skutečných příbězích Čechů i Němců.  

Anička a Josef jsou spolu šedesát let, jaký mají recept na dobré manželství?

Vzali se v roce 1957 v Úvalně a jsou spolu dodnes. Příběh Josefa a Anny je příběhem lásky a umění žít a vyrovnat se s osudem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení