Konkrétně tedy ta města, která uvolněné byty nabízejí ve veřejných soutěžích. Příkladem je třeba Opava. Dříve zde platilo, že kdo nabídne víc, získá byt. Myšleno měsíční cenou za metr čtvereční. Tento systém byl následně změněn tak, že se zprůměrovaly všechny nabídky a byt získal ten, kdo byl nejblíže.

„K aritmetickému průměru za metr čtvereční se připočetlo deset procent a ten, kdo byl této ceně nejblíže, získal smlouvu. K tomuto systému jsme přistoupili proto, aby se rozdělování bytů nedalo ovlivňovat," uvedl náměstek primátora města Opava Martin Víteček (nez.).

VZORCE PRO VÝPOČET

S novým rokem však přišla v udělování městských bytů další novinka. „Žadatelé dávají nabídky za metr čtvereční. K aritmetickému průměru se ale poté připočte půl procenta za každého dalšího žadatele o byt. Pokud tedy bude žadatelů patnáct, zvedne se průměrná nabídka o 7,5 procenta, pokud dvacet, zvedne se o 10 procent," vysvětlil Víteček.

Podle něj město každé čtvrtletí nabízí k pronájmu vždy v průměru pět nových bytů. „Jde třeba i o byty staré čtyřicet let, takže musí projít rekonstrukcí, která si vyžádá třeba i 200 tisíc korun. Žadatelé tak dostanou prakticky nový byt," doplnil.

To, zdali se nový systém osvědčí, bude jasné možná už brzy. Město totiž aktuálně nabízí čtyři byty s tím, že otevírání obálek má proběhnout 5. dubna.

Města však volí i jiné způsoby než veřejné soutěže. Například ve Vítkově funguje rozdělování bytů na základě pořadníku. „Žadatel si podá žádost s tím, že pokud splňuje alespoň některé z kritérií, může být zařazen do evidence žadatelů. To je například skutečnost, zdali je občanem města, pracuje tady a není dlužník.

Co půl roku pak komise navrhne lidi do pořadníku, jedním z kritérií je například i délka žádosti. S tím, že rada většinou vše schválí a pořadník se pak zveřejní. Zkrátka žádné nabídky za metr čtvereční a podobně," poznamenal starosta Vítkova Pavel Smolka.

Aktuálně není volný žádný městský byt. Prakticky ihned poté, co se nějaký uvolní, je obsazen novým nájemníkem na základě pořadníku.

ŽÁDOSTI V BRUNTÁLE

Město Bruntál vlastní 1323 bytů. Žadatel o pronájem musí složit peněžní jistotu dva tisíce korun a splnit také několik podmínek, například mít trvalý pobyt ve městě nebo zde být zaměstnán a také nesmí městu dlužit peníze, například za poplatek za svoz odpadu.

V závislosti na umístění, velikost, dispozici a vybavení bytu se čekací doba pohybuje od dvou měsíců do jednoho roku, v průměru jde o půl roku. Při uzavření nájemní smlouvy na bytovou jednotku musí ještě nový nájemník složit peněžní jistotu ve výši šestinásobku měsíčního nájemného.

Nájemní smlouva se uzavírá na dobu určitou, nejdéle na rok. Po uplynutí této doby a při dodržení podmínek řádného užívání bytové jednotky se pak nájemní smlouva uzavírá opět na dobu určitou, nejdéle však na 3 roky. Nedílnou součástí nájemní smlouvy je i dohoda o možném každoročním zvýšení nájemného.

V KRNOVĚ JSOU BYTY DOSTUPNÉ

Zatímco ještě před pár lety byl v Krnově zoufalý nedostatek bytů, situace se postupně změnila k lepšímu. Paradoxem je, že bytovou otázku vyřešila nejen výstavba bytových domů, ale také úbytek obyvatel. Zatímco ještě v devadesátých letech měl Krnov kolem 26 tisíc obyvatel, dnes jich je jen kolem 24 500.

V současnosti je nabídka a poptávka ve vzácné rovnováze. Až na pár drahých nadstandardních velkých bytů má město Krnov všechny byty obsazené. A ty, které jsou neobsazené, jsou většinou volné záměrně, a to kvůli plánované rekonstrukci.

Město Krnov aktuálně disponuje 1550 byty, což je při počtu 24 500 obyvatel optimální množství. Dlouhodobě neobsazené drahé byty s rozlohou kolem sta metrů čtverečních už byly v několika případech stavebně rozděleny na levnější a menší.

„Vzhledem k tomu, kolik lidí má zájem o byt v Krnově, tak nabídka je dnes mírně v převisu nad poptávkou," uvedla vedoucí krnovského odboru správy majetku města Lenka Andršová, podle které se Krnovu také vyplatilo, že se problematikou sociálního bydlení zabývá dlouhodobě i bez chystaného zákona.

Díky tomu jsou Krnovanům k dispozici jak startovací byty pro mladé, tak bydlení pro seniory nebo rovněž i pro sociálně slabší spoluobčany.