VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město se dalo do boje s problémovými občany

Bruntál - Problémy s nepřizpůsobivými obyvateli některých částí Bruntálu, hodlá vedení města řešit také přes ty, kteří jim poskytují střechu nad hlavou.

3.11.2008 7
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Vedení města učinilo další kroky, které mají řešit situaci v některých problémových lokalitách ve městě. Jde například o západní lokalitu a tamní ulici Dlouhá a její okolí, kde žije většina nepřizpůsobivých obyvatel.

Čas od času koluje mezi veřejností fáma o tom, že město čeká příliv dalších nových nepřizpůsobivých osob. Podle vedení města jsou takové informace ryze účelové a nezakládají se na ověřených faktech. „Chtěl bych všechny ujistit, že my jako město nemáme žádný zájem na tom, aby se sem stěhoval jakýkoliv nepřizpůsobivý občan nebo skupina takových lidí,“ zdůraznil starosta Bruntálu František Struška.

Jelikož velká část těchto problémových lidí žije v soukromých objektech, vliv města na zlepšení situace je proto ztížen. „Město, které na podnikání vlastníků ubytoven a dalších nemovitostí nemá přímý vliv, se přesto snaží, aby se situace v uvedených lokalitách postupně zlepšovala. Cestou mohou být některá opatření k omezení migrace nepřizpůsobivých lidí, kteří po různě dlouhou dobu pobývají v ubytovnách,“ konstatoval mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek.

Radnice již začala jednat s majiteli těchto nemovitostí a navázala také spolupráci s představiteli romských rodin, které v Bruntále již po dlouhá desetiletí spořádaně žijí, vzdělávají se, pracují či úspěšně podnikají. Úvodní schůzka proběhla u starosty města Františka Strušky a zúčastnili se jí zástupci pěti místních romských rodin: Antonín Koky, Milan Pešta, Štefan Kováč, Dušan Kandra a Josef Baláž.

Zástupci romských rodin přijali velmi kladně nad nabídku města ke společnému postupu při řešení potíží dotčených částí města a důrazně se distancovali od všech, kteří nehodlají respektovat pravidla slušného života ve městě. „Odmítáme, aby se problémy zobecňovaly a padaly i na hlavy nás, kteří žijeme úplně normálními životy. Otázka je, proč sem přišli lidé, kteří si nezískali ve svých městech vážnost. Je dobře, že se tím zabýváme,“ shodli se zástupci romských rodin.

Radnice by uvítala, kdyby majitelé ubytovacích kapacit, neposkytovali přístřeší problémovým lidem. „Toto jednání jsme vyvolali proto, abychom postupovali společně. Mohli bychom se pokusit zajistit pro majitele takové lidi, kteří budou schopni dodržovat pravidla. Nebudeme tak nikoho omezovat v podnikání a přispějeme ke zlepšení situace,“ nastínil jednu z možností trojstranné spolupráce místostarosta města Václav Mores.

Menší část nepřizpůsobivých žije také v černých podnájmech městských bytů, zejména v objektech bývalých kasáren. Město prostřednictvím Hospodářské správy a Městské policie Bruntál proto v minulých dnech provedlo kontrolu v téměř padesáti městských bytech. V devíti případech byly zjištěny nesrovnalosti, když v bytech nepobývali řádní nájemníci, ale zcela jiní lidé. Někteří z černých podnájemníků přiznali, že legitimní nájemníci v bytě vůbec nebydlí a nájemní smlouva s formálními nájemníky proto bude ukončena. Další byli vyzváni, aby se přihlásili jako spolubydlící a řádně si tak plnili své povinnosti.

„Tato kontrola rozhodně nebyla poslední. Kontroly budou pokračovat,“ podotkl místostarosta Václav Mores, který se akce osobně zúčastnil.

Zuzana Pršalová

3.11.2008 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

V Krnově mají recept, jak podpořit dětské čtenářství

Ilustrační foto

Sníh byl proti fotbalu

Krnov chystá další koncert pro Ukrajinu

Každoročně v dubnu míří do krnovské Koncertní síně sv. Ducha desítky lidí kvůli hudebnímu zážitku, který se spojen s pomocí potřebným na Ukrajině.

Nejvíc dlužníků má Moravskoslezský kraj. Přibývá zadlužených důchodců

Představujete si člověka, který v exekuci dluží statisíce korun, jako rozmařilce a hýřila? Třeba se pletete. Může jít o někoho, kdo si půjčil „jen" několik tisíc korun. Sankce za nesplácení půjčky však tento dluh rychle navýšila na statisíce. Na počátku dluží pár stovek, na konci…

Měli jste v dětství vlastní stavebnici Merkur? Můžete na ni zavzpomínat v Krnově

ANKETA/ V Krnově právě začíná výstava Fenomén Merkur. Mapuje historii známé stavebnice, která se vyrábí již přes sto let. Ve Flemmichově vile bude i herna.

Sníh v Krnově napáchal víc škod na zeleni než loňská vichřice

Na odstranění polámaných větví, zničených keřů a rozlámaných stromů spolupracují hasiči a Technické služby Krnov. Mokrý těžký sníh zanechal horší škody, než se zdálo.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies