VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město se dalo do boje s problémovými občany

Bruntál - Problémy s nepřizpůsobivými obyvateli některých částí Bruntálu, hodlá vedení města řešit také přes ty, kteří jim poskytují střechu nad hlavou.

3.11.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Vedení města učinilo další kroky, které mají řešit situaci v některých problémových lokalitách ve městě. Jde například o západní lokalitu a tamní ulici Dlouhá a její okolí, kde žije většina nepřizpůsobivých obyvatel.

Čas od času koluje mezi veřejností fáma o tom, že město čeká příliv dalších nových nepřizpůsobivých osob. Podle vedení města jsou takové informace ryze účelové a nezakládají se na ověřených faktech. „Chtěl bych všechny ujistit, že my jako město nemáme žádný zájem na tom, aby se sem stěhoval jakýkoliv nepřizpůsobivý občan nebo skupina takových lidí,“ zdůraznil starosta Bruntálu František Struška.

Jelikož velká část těchto problémových lidí žije v soukromých objektech, vliv města na zlepšení situace je proto ztížen. „Město, které na podnikání vlastníků ubytoven a dalších nemovitostí nemá přímý vliv, se přesto snaží, aby se situace v uvedených lokalitách postupně zlepšovala. Cestou mohou být některá opatření k omezení migrace nepřizpůsobivých lidí, kteří po různě dlouhou dobu pobývají v ubytovnách,“ konstatoval mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek.

Radnice již začala jednat s majiteli těchto nemovitostí a navázala také spolupráci s představiteli romských rodin, které v Bruntále již po dlouhá desetiletí spořádaně žijí, vzdělávají se, pracují či úspěšně podnikají. Úvodní schůzka proběhla u starosty města Františka Strušky a zúčastnili se jí zástupci pěti místních romských rodin: Antonín Koky, Milan Pešta, Štefan Kováč, Dušan Kandra a Josef Baláž.

Zástupci romských rodin přijali velmi kladně nad nabídku města ke společnému postupu při řešení potíží dotčených částí města a důrazně se distancovali od všech, kteří nehodlají respektovat pravidla slušného života ve městě. „Odmítáme, aby se problémy zobecňovaly a padaly i na hlavy nás, kteří žijeme úplně normálními životy. Otázka je, proč sem přišli lidé, kteří si nezískali ve svých městech vážnost. Je dobře, že se tím zabýváme,“ shodli se zástupci romských rodin.

Radnice by uvítala, kdyby majitelé ubytovacích kapacit, neposkytovali přístřeší problémovým lidem. „Toto jednání jsme vyvolali proto, abychom postupovali společně. Mohli bychom se pokusit zajistit pro majitele takové lidi, kteří budou schopni dodržovat pravidla. Nebudeme tak nikoho omezovat v podnikání a přispějeme ke zlepšení situace,“ nastínil jednu z možností trojstranné spolupráce místostarosta města Václav Mores.

Menší část nepřizpůsobivých žije také v černých podnájmech městských bytů, zejména v objektech bývalých kasáren. Město prostřednictvím Hospodářské správy a Městské policie Bruntál proto v minulých dnech provedlo kontrolu v téměř padesáti městských bytech. V devíti případech byly zjištěny nesrovnalosti, když v bytech nepobývali řádní nájemníci, ale zcela jiní lidé. Někteří z černých podnájemníků přiznali, že legitimní nájemníci v bytě vůbec nebydlí a nájemní smlouva s formálními nájemníky proto bude ukončena. Další byli vyzváni, aby se přihlásili jako spolubydlící a řádně si tak plnili své povinnosti.

„Tato kontrola rozhodně nebyla poslední. Kontroly budou pokračovat,“ podotkl místostarosta Václav Mores, který se akce osobně zúčastnil.

Zuzana Pršalová

3.11.2008
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Kajínek, odsouzený vrah, míří 23. května po 23 letech na svobodu z věznice v Rýnovicích v Jablonci nad Nisou díky milosti, kterou mu udělil prezident Miloš Zeman.
AKTUALIZOVÁNO
34

Je to tady! Kajínek opustil vězení. "Vítej na svobodě," zaznělo na uvítanou

zelenina, ilustrační foto

Tipy pro miniaturní zahradu

Kofola vyplatí rekordní dividendy

Krnovská nápojářská firma Kofola vyplatí akcionářům rekordní dividendy. Navrhlo to představenstvo a už se čeká jen na schválení valné hromady.

POZNÁMKA FIDELA KUBY: Likvidovat?

Miloš Zeman přirovnával novináře k fekáliím a prostitutkám dávno před tím, než se stal prezidentem.

Otevřená radnice v Krnově

Co se skrývá za dveřmi s cedulkou Starostka? Jak vypadá kancelář tajemníka? Co právě řeší místostarostové? To zjistí ti, kteří ve středu 24. května přijmou pozvání na den otevřené radnice.

Politiky kampaň líčí jako kouzelníky

„Nechal jsem zmizet smlouvy za 150 miliard," tvrdí poslanci Ladislav Velebný (ČSSD) a Miroslav Opálka (KSČM) na plakátech, které zaplatila iniciativa Rekonstrukce státu a firma Student Agency. Co nám kampaň sděluje?

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies