VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město se dalo do boje s problémovými občany

Bruntál - Problémy s nepřizpůsobivými obyvateli některých částí Bruntálu, hodlá vedení města řešit také přes ty, kteří jim poskytují střechu nad hlavou.

3.11.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Vedení města učinilo další kroky, které mají řešit situaci v některých problémových lokalitách ve městě. Jde například o západní lokalitu a tamní ulici Dlouhá a její okolí, kde žije většina nepřizpůsobivých obyvatel.

Čas od času koluje mezi veřejností fáma o tom, že město čeká příliv dalších nových nepřizpůsobivých osob. Podle vedení města jsou takové informace ryze účelové a nezakládají se na ověřených faktech. „Chtěl bych všechny ujistit, že my jako město nemáme žádný zájem na tom, aby se sem stěhoval jakýkoliv nepřizpůsobivý občan nebo skupina takových lidí,“ zdůraznil starosta Bruntálu František Struška.

Jelikož velká část těchto problémových lidí žije v soukromých objektech, vliv města na zlepšení situace je proto ztížen. „Město, které na podnikání vlastníků ubytoven a dalších nemovitostí nemá přímý vliv, se přesto snaží, aby se situace v uvedených lokalitách postupně zlepšovala. Cestou mohou být některá opatření k omezení migrace nepřizpůsobivých lidí, kteří po různě dlouhou dobu pobývají v ubytovnách,“ konstatoval mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek.

Radnice již začala jednat s majiteli těchto nemovitostí a navázala také spolupráci s představiteli romských rodin, které v Bruntále již po dlouhá desetiletí spořádaně žijí, vzdělávají se, pracují či úspěšně podnikají. Úvodní schůzka proběhla u starosty města Františka Strušky a zúčastnili se jí zástupci pěti místních romských rodin: Antonín Koky, Milan Pešta, Štefan Kováč, Dušan Kandra a Josef Baláž.

Zástupci romských rodin přijali velmi kladně nad nabídku města ke společnému postupu při řešení potíží dotčených částí města a důrazně se distancovali od všech, kteří nehodlají respektovat pravidla slušného života ve městě. „Odmítáme, aby se problémy zobecňovaly a padaly i na hlavy nás, kteří žijeme úplně normálními životy. Otázka je, proč sem přišli lidé, kteří si nezískali ve svých městech vážnost. Je dobře, že se tím zabýváme,“ shodli se zástupci romských rodin.

Radnice by uvítala, kdyby majitelé ubytovacích kapacit, neposkytovali přístřeší problémovým lidem. „Toto jednání jsme vyvolali proto, abychom postupovali společně. Mohli bychom se pokusit zajistit pro majitele takové lidi, kteří budou schopni dodržovat pravidla. Nebudeme tak nikoho omezovat v podnikání a přispějeme ke zlepšení situace,“ nastínil jednu z možností trojstranné spolupráce místostarosta města Václav Mores.

Menší část nepřizpůsobivých žije také v černých podnájmech městských bytů, zejména v objektech bývalých kasáren. Město prostřednictvím Hospodářské správy a Městské policie Bruntál proto v minulých dnech provedlo kontrolu v téměř padesáti městských bytech. V devíti případech byly zjištěny nesrovnalosti, když v bytech nepobývali řádní nájemníci, ale zcela jiní lidé. Někteří z černých podnájemníků přiznali, že legitimní nájemníci v bytě vůbec nebydlí a nájemní smlouva s formálními nájemníky proto bude ukončena. Další byli vyzváni, aby se přihlásili jako spolubydlící a řádně si tak plnili své povinnosti.

„Tato kontrola rozhodně nebyla poslední. Kontroly budou pokračovat,“ podotkl místostarosta Václav Mores, který se akce osobně zúčastnil.

Zuzana Pršalová

3.11.2008
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Dračí lodě na Hartě

Anděl Páně

Anděl Páně na náměstí

Den obce ve Staré Vsi

Obecní oslavy Staré Vsi proběhnou v sobotu 26. srpna od 14 hodin v tamním kulturním domě.

Dušan Žmolík pomáhá Břidličné, Besta nebude

Velkou posilu do svých řad ulovila Břidličná. Před sobotním duelem s Čeladnou se k týmu připojil bývalý záložník Slezského FC Opava či Kobeřic Dušan Žmolík.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Nejoblíbenější je ochucené latté, říká kavárnice z pojízdné kavárny

Je devět ráno a já přicházím ke stánku s kávou, který stojí na náměstí v Krnově. Je to malý dřevěný stánek na pojízdném kole. Stojí za ním sympatická a usměvavá slečna, která se mi představí jako Tereza Posoldová. Ta je zároveň i stvořitelkou tohoto nápadu v podobě pojízdné kavárny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení