VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město Albrechtice: slučování škol

Dvě školy základní, jedna střední a jedna mateřská fungují ve Městě Albrechticích dnes. Zda to tak bude i v budoucnu, není v tuto chvíli jasné.

11.6.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

Základní škola Město Albrechtice Hašlerova (dále ZŠMA Hašlerova) se zaměřuje na práci s dětmi s mentálním postižením, kombinovanými vadami a poruchami autistického spektra. Jejím zřizovatelem je Moravskoslezský kraj. Ten letos nabídl městu, aby převzalo zřizovatelskou funkci.

KRAJSKÁ HAŠLEROVA A MĚSTSKÁ OPAVICKÁ

Město Albrechtice nyní provozuje svou školu Základní školu Město Albrechtice na Opavické ulici (dále ZŠMA Opavická), převzetím by nejspíše došlo k sloučení obou institucí pod jednu základní školu.

Situace se řešila na zasedání zastupitelstva. S nesouhlasným stanoviskem k převzetí vystoupili oba členové vedení ZŠMA Opavická.

MĚSTSKÁ ŠKOLA JE PROTI SLOUČENÍ S KRAJSKOU

„Městu vzniknou další výdaje, protože provoz této krajské školy je ztrátový a nabídka kraje neobsahuje závazek na úhradu nákladů, které by nám v případě převzetí vznikly. Tento vstřícný krok udělal v podobném případě například Liberecký kraj.

Převod by také narušil chod naší organizace, zvýšily by se výdaje na provoz a platy, potýkali bychom se s nedostatkem učeben a jen s obtížemi bychom zajišťovali žákům bezbariérový přístup," vyjmenovala důvody nesouhlasu Regína Hajná, ředitelka ZŠMA Opavická, která podle svých slov dlouhodobě usiluje o maximální naplněnost školy, kam v současnosti dojíždí 101 dětí z mimospádové oblasti.

Zájem žáků a rodičů svědčí o dobré pověsti této albrechtocké školy a přináší jí to finanční prostředky.

SPECIÁLNÍM ŠKOLÁM CHYBÍ ŽÁCI

To, že se kraj chce zbavit škol, v nichž se vzdělávají žáci se speciálními vzdělávacími potřebami, souvisí s dlouhodobou tendencí, aby byli tito žáci vzděláváni v běžných základních školách. Speciálním školám ale kvůli tomuto trendu ubývají žáci a jejich samostatný provoz se stává neefektivním. Negativní vývoj, co do počtu žáků, se týká rovněž Základní školy Město Albrechtice, Hašlerova 2.

„Tato je důvodem pro opakovanou nabídku převzetí zřizovatelské funkce k této základní škole městem Město Albrechtice," potvrdila v dopise starostovi obce náměstkyně hejtmana Věra Palková, proč kraj navrhl městu převzetí školy Hašlerova.

STAROSTA: KRAJ MÁ I ZÁLOŽNÍ PLÁN

A co na tuto nabídku říkal starosta Města Albrechtic Luděk Volek?

„Náměstkyně Palková s námi jednala i osobně. Neměla ale žádný zájem vyjednávání podmínek, pouze nám navrhla možnost převodu s tím, že pokud tuto možnost nepřijmeme, tak oni své řešení již mají," uvedl starosta Města Albrechtice Luděk Volek.

Tím řešením je nejspíše převod ZŠMA Hašlerova pod albrechtickou Střední školu zemědělství a služeb. Slučování by se tak dělo v rámci institucí patřících pod jednoho zřizovatele, neboť albrechtická zemědělka patří kraji.

PŘEVOD ŠKOLY POD ZEMĚDĚLKU? PROČ NE

Statutární zástupkyně ZŠMA Hašlerova Nataša Richtárová je s tímto řešením spokojená.

„Pokud město nepřijme nabídku kraje, přejde škola pod Střední zemědělskou školu zemědělství a služeb v Městě Albrechticích. Škola zůstane v majetku kraje, což zajistí stabilitu a jistotu, zůstanou zachovány podmínky nejen pro pedagogy, ale hlavně po rodiče a děti," konstatovala.

CO S DÁL BUDOVOU?

Předmětem diskuse na zastupitelstvu byla ještě otázka budovy školy ZSMA Hašlerova. Ta by mohla v případě souhlasu s převodem připadnout městu. Ovšem k čemu by budova městu byla? „Když škola zůstane kraji a dojde k poklesu žáků a postupnému rušení, ztratíme možnost získání budovy, kde by se mohly konat akce spolků, plesy a schůze," zalitovala zastupitelka Jana Murová.

Její kolegyně Miluše Kaletová jí ale oponovala. „Máme klubovnu, tělocvičny, velkou pro plesy a malou pro plesíky a výstavy. Nemám pocit absence těchto zařízení," uvedla.

ZASTUPITELÉ ŠKOLU HAŠLEROVA ODMÍTLI

Zastupitelé nakonec nabídku kraje k převodu zřizovatelské funkce ZŠMA Hašlerova odmítli. S odmítnutím souhlasilo 14 zastupitelů, jeden byl proti a jeden se zdržel. Poté, co krajský úřad obdržel zamítavé stanovisko zastupitelstva, informoval ředitelku albrechtické zemědělky Lenku Metzlovou.

„Ze strany zřizovatele jsem byla informována o tom, že obdrželi stanovisko Zastupitelstva města Město Albrechtice, a v souladu s tímto usnesením budou zahájeny kroky k zachování činnosti ZŠ Hašlerova," dodala Lenka Metzlová.

Gabriela Mathiasová

Autor: Redakce

11.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hydrolog Jan Unucka z Českého hydrometeorologického ústavu.

Hydrolog Jan Unucka: Doprava a kvalita vody je věčný problém

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nová parkovací místa v Bruntále

Bruntál – Motoristé v Bruntále se dočkají dalších parkovacích ploch. Na některých místech ve městě by mělo do konce podzimu vzniknout až na šedesát parkovacích míst.

Dračí lodě na Hartě

Hladina a břehy přehrady Slezská Harta se opět promění na scénu se skvělou podívanou. V zátoce u Leskovce nad Moravicí proběhnou o víkendu 25. až 27. srpna závody dračích lodí. Zábava je to jak pro závodníky, tak i pro diváky.

Anděl Páně na náměstí

Na náměstí Míru v Bruntále se chystá akce Loučení s létem.

Den obce ve Staré Vsi

Obecní oslavy Staré Vsi proběhnou v sobotu 26. srpna od 14 hodin v tamním kulturním domě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení