VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Malé obce se bouří. Hrozí jim rušení poboček České pošty

Krnovsko, Bruntálsko - Život v menších obcích bude asi zas o něco komplikovanější. Podle nového návrhu Českého telekomunikačního úřadu je v našem kraji ohrožena každá třetí pošta.

22.12.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Marie Šuláková

Dramatický úbytek poštovních úřadů v malých obcích může být už za pár měsíců nepříjemnou realitou. V návrhu Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) je v nové vyhlášce stanoven minimální počet poštovních poboček na 2100, což je o 1100 méně než doposud.

„Návrh nařízení vlády připravený ČTÚ pobočky České pošty neruší. Tato vyhláška naopak brání hromadnému rušení poboček," mírní úřad obavy prostřednictvím svého mluvčího Martina Drtiny s tím, že návrh vychází z již platné vyhlášky, která stanovuje kritéria dostupnosti.

Co na to říkají starostové?

Podle nových pravidel by pošta musela být v každé obci nad 2,5 tisíce obyvatel, v menších vesnicích pak do docházkové vzdálenosti deseti kilometrů.

„V podstatě každá menší obec má do deseti kilometrů další poštu, takže nás by případné zrušení místní pobočky pošty také mohlo zasáhnout. Neumím si představit, jak například lidé, kteří pobírají starobní či invalidní důchod, jedou deset kilometrů na kole nebo utrácejí peníze za hromadnou dopravu, aby si tento, už tak dost nízký, důchod mohli na nejbližší poště vybrat," vyjádřil se starosta Krasova Lukáš Grůza.

Víte, jak se žije lidem na vesnici?

„Byla bych ráda, kdyby si odpovědní činitelé uvědomili, že také na vesnicích žijí lidé," reagovala Salome Sýkorová, starostka Zátoru. „My jsme spádová obec, takže k nám na poštu docházejí také lidé z Čakové. Vytíženost místní pobočky pošty je u nás opravdu velká," doplnila svůj pohled na situaci Sýkorová.

„Navíc se nám neustále odebírají i další pravomoci, jako je například vydávání občanských průkazů či pasů, takže lidé, obzvláště ti v důchodu nebo na mateřské, musejí neustále dojíždět za vyřizováním úředních věcí do Krnova. Už to začíná být neúnosné," popsala život spoluobčanů v Zátoře Sýkorová.

Sdružení obcí organizuje petici

„Obracejí se na nás desítky starostů. Pokud by vláda posvětila tento návrh na stanovení tak minimálního počtu pošt, byl by to pro venkov pomyslný hřebík do rakve," sdělil místopředseda Sdružení místních samospráv Jan Sedláček. Jak dále uvedl, Sdružení se rozhodlo zahájit sběr podpisů pod celorepublikovou petici za záchranu venkovských pošt.

„Pošta je službou veřejnou a ta nesmí podléhat tak radikální úřednické zvůli, jako jsme se nyní dočkali u návrhu Českého telekomunikačního úřadu. Situace je o to smutnější, že tento úřad si daňoví poplatníci hradí proto, aby hájil jejich potřeby a právo na dostupné poštovní služby," vysvětlila členka petičního výboru Jana Juřenčáková.

Menší obce petici přivítaly a podpisové archy nechávají svým obyvatelům k dispozici.

Podpisový arch je také v Zátoře

„Připojujeme se k petici za zachování pošt v menších obcích, jeden podpisový arch máme přímo na úřadě, jeden na poště a jeden v místním obchodě," řekla Salome Sýkorová.

Pošta se brání, že finální rozhodnutí ještě nebylo učiněno. „V současné době čekáme na rozhodnutí vlády a pro svého zakladatele ministerstvo vnitra připravujeme analýzu, jak by se případná změna promítla do ekonomiky podniku. Žádný závěr tedy prozatím není," uvedla Marta Melicharová, tisková mluvčí České Pošty. Jak to bude se asi dozvíme na jaře příštího roku.

Jan Pirkl

Síť pošt v okrese Bruntál je dnes uspokojivá. Pokud by došlo k jejich rušení, počet by se snížil zhruba o třetinu.

Autor: Redakce

22.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Rýmařov zdolal Mohelnici

Krnovští schodaři se říká běžcům, kteří chodí trénovat na cvilínské schody. Rozhodli se letos poprvé uspořádat závod ve své oblíbené disciplíně a získali pro tuto myšlenku i olympionika Jirku Magála, který jejich akci podporuje.
21

OBRAZEM: Cvilínské schody 2017

Krnovská ZUŠ slaví v klubu Kofola dvojité narozeniny

Čtyřicáté výročí založení literárně dramatického oboru a desáté výročí od zrodu dixielandu Jazzsle krnovská ZUŠka má co slavit. A také slaví.

Ekompilace v Krnově na náměstí spojí hudbu s odpady

Dva miliony korun ušetřili Krnované městu tím, že třídí odpad. Dnešní minifestival na náměstí, který spojuje hudbu a recyklační osvětu, ukáže další možnosti.

Anička a Josef jsou spolu šedesát let, jaký mají recept na dobré manželství?

Vzali se v roce 1957 v Úvalně a jsou spolu dodnes. Příběh Josefa a Anny je příběhem lásky a umění žít a vyrovnat se s osudem.

Pistolář Kryštof Krsek ovládl mistrovství republiky

Na závodech v Plzni se nejvíce ukázali Kryštof Krsek a Matěj Rampula z Rýmařova, dařilo se ale i dalším závodníkům z Bruntálska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení