VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mají ještě uplatnění veřejné sušáky prádla a klepače na koberce?

Patří ještě veřejné klepače na koberce a sušáky na prádlo na prostranství před domy, nebo spíš do muzea? Jsou ještě součástí našeho životního stylu, nebo je to dnes už přežitek? Anketu k tématu najdete pod článkem. 

18.4.2017
SDÍLEJ:

Patří ještě klepače na koberce a sušáky na prádlo do vybavení krnovských dvorků a sídlišť?Foto: Deník / Kuba František

Tím, jak se mění náš životní styl a úroveň českých měst, mění se také naše požadavky na vybavení sídlišť a dvorů mezi bytovými domy.

Dokud byly krnovské ulice rozkopané a celé čtvrti rozestavěné, ke vchodovým dveřím se běžně instalovaly kovové škrabky na bláto z podrážek bot. Dnes už je vzácností jak bláto, tak škrabky podrážek.

PRÁDLO A KOBERCE

Než přišly do módy elektrické sušičky prádla a rozkládací domácí sušáky, stály před každým domem konstrukce ze svařovaných trubek se šňůrami na sušení prádla.

Dnes už má program na čištění koberců každý lepší vysavač, ale dříve se lidé neobešli bez prakru ve skříni a bez klepače na koberce před domem.

OBČANÉ, OZVĚTE SE

Někde starožitné klepače a sušáky ještě dobře slouží, ale jinde už se mění na nepotřebný šrot. Na to zareagoval krnovský odbor správy majetku města. Nabídl obyvatelům sídlišť a bytových domů, že odstraní nepotřebné, zrezivělé a v některých případech i nebezpečné klepáče koberců a sušáky na prádlo.

Při té příležitosti také může odstranit nevyužívané dosluhující prolézačky, houpačky a zbytky pískovišť, pokud se nachází na pozemcích města. „Občané si ale musejí o odstranění zažádat. Zástupci vlastníků domů nebo domovníci mohou žádost předat v úřední dny na odboru správy majetku města, který zařídí likvidaci zbytečných zařízení," uvedla mluvčí krnovské radnice Dita Círová.

Klepače a sušáky na prádlo byly také námětem diskuse při setkání obyvatel sídliště Budovatelů Jesenická Petrovická s architektem, který navrhuje novou podobu tohoto vnitrobloku. Obyvatelé sídliště se shodli, že tato zařízení už zdaleka nejsou využívána tak intenzivně jako dříve, ale stále se najde pár konzervativních sousedů, kteří klepou koberce a suší prádlo tímto poněkud starosvětským způsobem. Proto navrhli, aby zde byla v menším rozsahu tato zařízení zachována, ale pokud možno v modernějším provedení než svařované trubky ze sedmdesátých let.

Autor: František Kuba

Mají ještě veřejné klepače koberců a sušáky prádla opodstatnění?

ANO

27 hlasů

NE

16 hlasů

NEVÍM, těžko posoudit

3 hlasy

Hlasovalo: 46

Anketa byla ukončena

18.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Škoda 110 R.
AUTOMIX.CZ
13

Škoda zvažuje sporťák inspirovaný legendárním "erkem". Jak by mohl vypadat?

Ilustrační foto.

Mobilní kamera pro Krnov

Město Albrechtice pozvalo Komprachtice na Osoblažku

Parní vlak na osoblažské úzkokolejce sice má svůj jízdní řád, ale pokud se najde dostatečně početná skupina zájemců, může si domluvit speciální jízdu. Tak jako Město Albrechtice.

Onko Niké: ženy, které se nevzdaly

Onemocněla ve svých padesáti letech. Dnes se Jarmile Novotné pomalu blíží sedmdesátka, žije aktivním životem a spolu s ostatními členkami spolku

Zesnulí v krnovském a bruntálském regionu

Vážení čtenáři, na webových stránkách Bruntálského a Krnovského Deníku přinášíme seznam zesnulých v našem regionu za uplynulé období.

Svědkyně neobyčejných událostí

Krnovský gymnazista Kristián Jedelský zpracoval pro projekt Příběhy 20. století vyprávění řádové sestry Bonfilie, která dnes žije v charitním domě ve Městě Albrechticích.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies