VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mají ještě uplatnění veřejné sušáky prádla a klepače na koberce?

Patří ještě veřejné klepače na koberce a sušáky na prádlo na prostranství před domy, nebo spíš do muzea? Jsou ještě součástí našeho životního stylu, nebo je to dnes už přežitek? Anketu k tématu najdete pod článkem. 

18.4.2017
SDÍLEJ:

Patří ještě klepače na koberce a sušáky na prádlo do vybavení krnovských dvorků a sídlišť?Foto: Deník / Kuba František

Tím, jak se mění náš životní styl a úroveň českých měst, mění se také naše požadavky na vybavení sídlišť a dvorů mezi bytovými domy.

Dokud byly krnovské ulice rozkopané a celé čtvrti rozestavěné, ke vchodovým dveřím se běžně instalovaly kovové škrabky na bláto z podrážek bot. Dnes už je vzácností jak bláto, tak škrabky podrážek.

PRÁDLO A KOBERCE

Než přišly do módy elektrické sušičky prádla a rozkládací domácí sušáky, stály před každým domem konstrukce ze svařovaných trubek se šňůrami na sušení prádla.

Dnes už má program na čištění koberců každý lepší vysavač, ale dříve se lidé neobešli bez prakru ve skříni a bez klepače na koberce před domem.

OBČANÉ, OZVĚTE SE

Někde starožitné klepače a sušáky ještě dobře slouží, ale jinde už se mění na nepotřebný šrot. Na to zareagoval krnovský odbor správy majetku města. Nabídl obyvatelům sídlišť a bytových domů, že odstraní nepotřebné, zrezivělé a v některých případech i nebezpečné klepáče koberců a sušáky na prádlo.

Při té příležitosti také může odstranit nevyužívané dosluhující prolézačky, houpačky a zbytky pískovišť, pokud se nachází na pozemcích města. „Občané si ale musejí o odstranění zažádat. Zástupci vlastníků domů nebo domovníci mohou žádost předat v úřední dny na odboru správy majetku města, který zařídí likvidaci zbytečných zařízení," uvedla mluvčí krnovské radnice Dita Círová.

Klepače a sušáky na prádlo byly také námětem diskuse při setkání obyvatel sídliště Budovatelů Jesenická Petrovická s architektem, který navrhuje novou podobu tohoto vnitrobloku. Obyvatelé sídliště se shodli, že tato zařízení už zdaleka nejsou využívána tak intenzivně jako dříve, ale stále se najde pár konzervativních sousedů, kteří klepou koberce a suší prádlo tímto poněkud starosvětským způsobem. Proto navrhli, aby zde byla v menším rozsahu tato zařízení zachována, ale pokud možno v modernějším provedení než svařované trubky ze sedmdesátých let.

Autor: František Kuba

Mají ještě veřejné klepače koberců a sušáky prádla opodstatnění?

ANO

25 hlasů

NE

16 hlasů

NEVÍM, těžko posoudit

3 hlasy

Hlasovalo: 44

18.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Nejvíc dlužníků má Moravskoslezský kraj. Přibývá zadlužených důchodců

Jiří Mládek dokáže z Merkuru vykouzlit cokoliv, takže si vysloužil přezdívku Merkurioman.
7

Měli jste v dětství vlastní stavebnici Merkur? Můžete na ni zavzpomínat v Krnově

AUTOMIX.CZ

Jak se nespálit při koupi ojetiny II.: Jsme u auta. Na co si dát pozor?

V minulém dílu článku o nákupu ojetiny jsme si probrali, čím se řídit při počátečním výběru auta a jak se připravit na jeho nákup. Nyní se dostáváme do bodu, kdy jsme u vybraného vozu. Na co si dát pozor? A co všechno byste měli zkontrolovat?

Děti narozené v krnovské nemocnici

Vážení čtenáři a rodiče, díky vstřícnosti krnovské nemocnice vám přinášíme pravidelně každý týden na našich stránkách fotografie nejmladších obyvatel regionu.

Krása Jeseníků ve špercích a fotografiích

Bruntál – Poctu a obdiv krásám jesenické přírody skládá právě probíhající výstava v malé výstavní síni bruntálského zámku. Svou tvorbu zde divákům představují manželé Dana Rygarová a Jiří M. Doležel na výstavě nazvané Reflexe jesenické přírody.

Tragická nehoda: spolujezdkyně podlehla po čelním střetu aut zraněním

Série smyků na zasněžené komunikaci, střet s protijedoucím vozidlem, těžce zraněná spolujezdkyně, která v nemocnici zemřela, tři další zranění lidé. To je smutná bilance tragické dopravní nehody, k níž došlo včera po šesté hodině ranní v Nových Heřminovech.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies