VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Loni dokončili nové břehy v Kostelci, a už se hroutí

Krnov /VIDEO/ - Letos v únoru byla zkolaudována další etapa zpevňování břehů řeky Opavy. Přestože se květnové povodně Krnovu vyhnuly, nové břehy se už začínají bortit.

23.5.2010 2
SDÍLEJ:

Povodí Odry nechalo loni v Krnově opravit a zpevnit břehy řeky Opavy v Krnově Kostelci. Přestože zpevnění břehů v tomto úseku stálo kolem 15 milionů a mělo vydržet padesátiletou vodu, při první příležitosti se zde začínají množit sesuvy.Foto: DENÍK/Fidel Kuba

Stačily dva týdny dešťů a mírně zvýšený průtok, který ani jednou nevybočil z pásma označovaného za „normální stav“, aby se v Kostelci na několika místech začala sesouvat zemina z břehu do řeky.

Pohotoví občané Kostelce na problém včas upozornili, takže do míst, kde břehy začaly povolovat, nechal správce toku ihned doplnit materiál v podobě pytlů s pískem, aby vymílání a borcení břehů nepokračovalo dál.

„V místech, kde je řeka rovná a klidná, udělali hráze z železobetonu, a tam, kde je prudká a meandruje, jen navolno naskládali kameny. Když udělali základ nového břehu, přišla větší voda a zanesla to pískem. Říkal jsem jim, že nemůžou na vrstvě naplaveného písku pokračovat v budování břehu, protože je to nestabilní a břeh brzy začne ujíždět. Naplaveniny v břehu nemají co dělat, protože co voda přinesla, to taky snadno odnese. Udělali si to po svém, a dnes už se minimálně na pěti místech nový břeh začal bortit, a to letos Opavě povodeň vlastně ani nebyla. Když už to zpevňování břehů stálo přes deset milionů, mohli to udělat pořádně,“ nadával nad poškozeným novým břehem Václav Novák z Kostelce, který bydlí na Pastýřské ulici, sto metrů od narušeného břehu.

Dodavatel závadu uznal, oprava bude následovat

„Uvedená stavba byla dokončena loni v prosinci a zkolaudována v únoru 2010. Vzhledem ke klimatickým podmínkám jako sněhová pokrývka, ledové jevy a jarní deště došlo na několika místech k sesuvu svrchní vrstvy hráze s opevněním, což bylo zapříčiněno především trvalým rozmočením a ještě ne dostatečně vzrostlým travním pokryvem. Na vzniklou situaci byl upozorněn dodavatel stavby, firma Morys Paskov, která bezodkladně s ohledem na aktuální průtok v korytě zabezpečila vzniklý stav. Dodavatel uvedenou závadu uznal v rámci reklamačního řízení a nastoupí k jejímu konečnému odstranění ihned, jakmile budou pro práce v korytě vhodné podmínky. Současná situace je monitorována pracovníky naší pobočky v Krnově,“ uvedl Radek Pekař, vedoucí provozního úseku Povodí Odry v Opavě.

„Přestože zpevňování říčních koryt není v kompetenci města, ale Povodí Odry, naši vodohospodáři v těchto dnech obcházejí všechny toky na Krnovsku a mapují místa, kde velká voda způsobila nějaké škody. Své poznatky o stavu koryt pak předáme Povodí Odry, které zjedná nápravu. Zaznamenali jsme, v jakém stavu jsou nově zpevněné břehy v Kostelci a také například problém na Opavici v Chomýži, kde velká voda posunula spodní kameny v novém břehu směrem do koryta,“ dodala mluvčí krnovského městského úřadu Dita Círová.

Autor: František Kuba

23.5.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Dračí lodě na Hartě

Anděl Páně

Anděl Páně na náměstí

Den obce ve Staré Vsi

Obecní oslavy Staré Vsi proběhnou v sobotu 26. srpna od 14 hodin v tamním kulturním domě.

Dušan Žmolík pomáhá Břidličné, Besta nebude

Velkou posilu do svých řad ulovila Břidličná. Před sobotním duelem s Čeladnou se k týmu připojil bývalý záložník Slezského FC Opava či Kobeřic Dušan Žmolík.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Nejoblíbenější je ochucené latté, říká kavárnice z pojízdné kavárny

Je devět ráno a já přicházím ke stánku s kávou, který stojí na náměstí v Krnově. Je to malý dřevěný stánek na pojízdném kole. Stojí za ním sympatická a usměvavá slečna, která se mi představí jako Tereza Posoldová. Ta je zároveň i stvořitelkou tohoto nápadu v podobě pojízdné kavárny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení