VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Linhartovský zámek připravuje řadu novinek

Linhartovy - Už jen necelé tří týdny zbývají do slavnostního zahájení Mezinárodního kulturního léta 2009 na zámku v Linhartovech. K jeho zkrášlení přispěly také děti výrobou papírového dostavníku.

12.5.2009
SDÍLEJ:

Papírový poštovní dostavník, který je přesnou replikou skutečného poštovního kočáru z 19. století, stál děti z albrechtické výtvarky mnoho času a práce. Nyní se už jen těší, jak dostavník představí návštěvníkům zámku.Foto: DENÍK/Květa Gebauerová

Správce zámku v Linhartovech i jeho pomocníci mají plné ruce práce, aby se zámek předvedl v celé své kráse. Novinek bude na zámku celá řada, k nejzajímavějším patří například expozice o poštovnictví, které dominuje papírová replika poštovního kočáru.

„Letošní sezonu zaštiťuje téma cestování a cestománie. Připravujeme pro návštěvníky šest nových expozic a také mnoho akcí po celou sezonu,“ řekl správce zámku Jaroslav Hrubý. Tři z nových expozic, Zbrojnice, Flašky a sklenice a zvonky i zvonečky, jsou už nainstalovány. Na instalaci čekají zbývající tři nové expozice - Historie poštovnictví, Plyšoví medvídci a Akordové citery.

„Většina expozic opět pochází ze soukromých sbírek. Výjimku tvoří například expozice poštovnictví, která vznikla za přispění pražského Poštovního muzea a také zámecká zbrojnice. Za tu vděčím skvělé spolupráci s krnovským muzeem,“ prozradil Jaroslav Hrubý původ nových expozic. Kromě nich na zámku zůstává expozice keramiky Jana Kutálka, Dětská galerie, Šicí stroje, Historie křesťanství, zámecká obrazárna a také expozice dobového nábytku.

Vystaví třináct stovek plyšových medvědů

Zámek se letos bude moci pochlubit také dvěma raritami. První z nich bude příležitostné razítko, které bylo vyrobeno pro expozici poštovnictví, druhou pak bude výstava plyšových medvědů.

„Momentálně je za rekord považována výstava jedenácti set plyšových medvídků, na zámku jich budeme vystavovat více jak třináct set. Také příležitostné razítko bude k dispozici po celou sezonu, což je unikát,“ pochlubil se Jaroslav Hrubý.

Plné ruce práce však nemají jen Přátelé linhartovského zámku, ale také děti z albrechtické výtvarné dílny pod vedením Jaroslava Hrubého. Pro zámek vyrábějí nové papírové obyvatele i dopravní prostředky. Hotová je již replika poštovního dostavníku, která doplní expozici poštovnictví. Na dokončení čeká papírová žirafa, lev, medvěd i turista.

Papírový kočár je věrnou replikou

„Na kočáru pracovaly děti od sedmi do patnácti let, zejména ty menší. Pokud bych měl jmenovat konkrétní děti, tak nejvíce na tomto díle dělají Tomáš Kalina, Ondra Gebauer, Honza Rášo, Verča Kociánová, Katka Polášková a Martina Němcová. Ale pomáhaly i další děti,“ uvedl Jaroslav Hrubý, který je nejen správcem zámku, ale také učitelem výtvarné výchovy.

Vyrobit kočár, který je věrohodnou replikou skutečného poštovního dostavníku, jenž brázdil cesty v 19. století, není snadný úkol. Vytvořit z kartonu a starých novin a letáků pojízdný model vyžadovalo přesnost a mravenčí práci. „Na kočáru jsme pracovali přibližně od listopadu,“ dodal Jaroslav Hrubý.

Nová sezona bude slavnostně zahájena v sobotu 30. května v 10 hodin. Návštěvníci se mohou těšit na výstavu mořských mušlí, olejomalby, fotografie i na bohatý doprovodný program. (geb)

12.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hydrolog Jan Unucka z Českého hydrometeorologického ústavu.

Hydrolog Jan Unucka: Doprava a kvalita vody je věčný problém

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nová parkovací místa v Bruntále

Bruntál – Motoristé v Bruntále se dočkají dalších parkovacích ploch. Na některých místech ve městě by mělo do konce podzimu vzniknout až na šedesát parkovacích míst.

Dračí lodě na Hartě

Hladina a břehy přehrady Slezská Harta se opět promění na scénu se skvělou podívanou. V zátoce u Leskovce nad Moravicí proběhnou o víkendu 25. až 27. srpna závody dračích lodí. Zábava je to jak pro závodníky, tak i pro diváky.

Anděl Páně na náměstí

Na náměstí Míru v Bruntále se chystá akce Loučení s létem.

Den obce ve Staré Vsi

Obecní oslavy Staré Vsi proběhnou v sobotu 26. srpna od 14 hodin v tamním kulturním domě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení