VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Linhartovský zámek připravuje řadu novinek

Linhartovy - Už jen necelé tří týdny zbývají do slavnostního zahájení Mezinárodního kulturního léta 2009 na zámku v Linhartovech. K jeho zkrášlení přispěly také děti výrobou papírového dostavníku.

12.5.2009
SDÍLEJ:

Papírový poštovní dostavník, který je přesnou replikou skutečného poštovního kočáru z 19. století, stál děti z albrechtické výtvarky mnoho času a práce. Nyní se už jen těší, jak dostavník představí návštěvníkům zámku.Foto: DENÍK/Květa Gebauerová

Správce zámku v Linhartovech i jeho pomocníci mají plné ruce práce, aby se zámek předvedl v celé své kráse. Novinek bude na zámku celá řada, k nejzajímavějším patří například expozice o poštovnictví, které dominuje papírová replika poštovního kočáru.

„Letošní sezonu zaštiťuje téma cestování a cestománie. Připravujeme pro návštěvníky šest nových expozic a také mnoho akcí po celou sezonu,“ řekl správce zámku Jaroslav Hrubý. Tři z nových expozic, Zbrojnice, Flašky a sklenice a zvonky i zvonečky, jsou už nainstalovány. Na instalaci čekají zbývající tři nové expozice - Historie poštovnictví, Plyšoví medvídci a Akordové citery.

„Většina expozic opět pochází ze soukromých sbírek. Výjimku tvoří například expozice poštovnictví, která vznikla za přispění pražského Poštovního muzea a také zámecká zbrojnice. Za tu vděčím skvělé spolupráci s krnovským muzeem,“ prozradil Jaroslav Hrubý původ nových expozic. Kromě nich na zámku zůstává expozice keramiky Jana Kutálka, Dětská galerie, Šicí stroje, Historie křesťanství, zámecká obrazárna a také expozice dobového nábytku.

Vystaví třináct stovek plyšových medvědů

Zámek se letos bude moci pochlubit také dvěma raritami. První z nich bude příležitostné razítko, které bylo vyrobeno pro expozici poštovnictví, druhou pak bude výstava plyšových medvědů.

„Momentálně je za rekord považována výstava jedenácti set plyšových medvídků, na zámku jich budeme vystavovat více jak třináct set. Také příležitostné razítko bude k dispozici po celou sezonu, což je unikát,“ pochlubil se Jaroslav Hrubý.

Plné ruce práce však nemají jen Přátelé linhartovského zámku, ale také děti z albrechtické výtvarné dílny pod vedením Jaroslava Hrubého. Pro zámek vyrábějí nové papírové obyvatele i dopravní prostředky. Hotová je již replika poštovního dostavníku, která doplní expozici poštovnictví. Na dokončení čeká papírová žirafa, lev, medvěd i turista.

Papírový kočár je věrnou replikou

„Na kočáru pracovaly děti od sedmi do patnácti let, zejména ty menší. Pokud bych měl jmenovat konkrétní děti, tak nejvíce na tomto díle dělají Tomáš Kalina, Ondra Gebauer, Honza Rášo, Verča Kociánová, Katka Polášková a Martina Němcová. Ale pomáhaly i další děti,“ uvedl Jaroslav Hrubý, který je nejen správcem zámku, ale také učitelem výtvarné výchovy.

Vyrobit kočár, který je věrohodnou replikou skutečného poštovního dostavníku, jenž brázdil cesty v 19. století, není snadný úkol. Vytvořit z kartonu a starých novin a letáků pojízdný model vyžadovalo přesnost a mravenčí práci. „Na kočáru jsme pracovali přibližně od listopadu,“ dodal Jaroslav Hrubý.

Nová sezona bude slavnostně zahájena v sobotu 30. května v 10 hodin. Návštěvníci se mohou těšit na výstavu mořských mušlí, olejomalby, fotografie i na bohatý doprovodný program. (geb)

12.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

zahradní kuchyně

Vařit můžete i pod širým nebem

Zatopený Krnov. Voda zalila město a způsobila velké hmotné škody.

Povodně 1997 aneb dvacet let poté

Památné lípy jsou vystavené mezi stromy

Mezi nejmohutnější stromy v České repoblice patří lípa z Horní Moravice a Janovská lípa. Obě najdete vystavenév zahradě Flemmichovy vily.

Chtějí čistit rybníky, ve kterých žijí želvy

Už deset let Krnované pozorují vodní želvy v nádržích Chářovského parku. Jsou tak plaché, že se je ještě nikomu nepodařilo je vyfotit. Právě se chystá projekt na čištění těchto rybníků.

Německý řád dále usiluje o historickou budovu Základní školy Dlouhá Loučka

Německý řád působil v našem regionu po staletí a stále k němu patří. Žehná pramenům v Karlově Studánce, v Opavě pořádá Řádový den, v Olomouci provozuje církevní gymnázium, pečuje o farnosti Bouzov a Bruntál.

Na bezdomovce prý zaútočili tři násilníci

Bezdomovec ležící na lavičce skončil se zlomenými žebry a vykloubeným ramenem. Bruntálským policistům oznámil, že šlo o útok tří násilníků.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies