VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Libor Staněk se stal novým a jediným jednatelem KVaK

Městská firma Krnovské vodovody a kanalizace (KVaK) již má nového jednatele. Stal se jím Libor Staněk. Občané Krnova si ho pamatují z minulých volebních období jako zastupitele.

30.3.2016
SDÍLEJ:

Libor StaněkFoto: MěÚ Krnov

Valná hromada KVaK, kterou tvoří členové Rady města Krnova, respektovala doporučení výběrové komise. Na základě výběrového řízení radní novým jednatelem KVaK jmenovali Libora Staňka.

Občanům Krnova jeho jméno není neznámé. Libor Staněk dosud působil v krnovských teplárnách Veolia Energie (dříve Dalkia). V minulých volebních obdobích byl zastupitelem za ČSSD. Při vnitrostranické roztržce před volbami 2014 opustila řady ČSSD nejen tehdejší starostka Alena Krušinová, ale také Libor Staněk.

Zatímco Krušinová uspěla na kandidátce nezávislých NEOS a stala se zastupitelkou, Libor Staněk neúspěšně kandidoval za KDU-ČSL. Dnes Staněk působí také jako člen dozorčí rady Technických služeb Krnov.

Opozice: Výběrové řízení bylo férové

Radikální změny ve struktuře KVaK v prosinci 2015 vyvolaly obavy veřejnosti a ostrou kritiku opozičních zastupitelů. Proto opoziční zastupitel Marian Przybyla (KSČM) přijal účast ve výběrové komisi na jednatele KVaK, aby v budoucnu předešel pochybnostem o férovosti výběru.

„Chtěl jsem předejít spekulacím, zda se náhodou nejedná o divadlo, které má zastřít skutečnost, že jednatel byl už vybrán předem. Jako jediný zástupce opozice v této komisi mohu občanům a zastupitelům sdělit, že řízení proběhlo v naprostém pořádku. Nezaznamenal jsem jediný náznak zvýhodnění některého z uchazečů.

Zatím zde nejsou žádné indicie pro podezření z klientelismu, politického tlaku či prosazování konkrétní osoby. Toto konstatování ale nic nemění na tom, že mám velmi kritický postoj ke krokům, které rada provedla v prosinci 2015," uvedl člen výběrové komise a opoziční zastupitel Przybyla ve svém prohlášení.

Kontroverzní krok

Przybyla reagoval na kontroverzní krok, když v prosinci 2015 byli ze svých funkcí odvoláni všichni tři dlouholetí jednatelé KVaK - Eva Šindelářová, Ivan Krištofík a Vojtěch Mužný.

Nahrazení tří jednatelů pouze jedním jednatelem vyvolalo obavy veřejnosti o bezpečnost a o další směřování KVaKu. Tři jednatelé totiž byli při zřízení KVaKu v roce 1994 představeni veřejnosti jako důležitá pojistka vzájemné zastupitelnosti, aby strategický městský podnik náhodou nezůstal bez kompetentního vedení v případech nečekaných velkých havárií a povodní.

Petice za vodu

Reakcí na odvolání všech tří původních jednatelů byla Petice za vodu, ve které na 3 300 signatářů označilo tento krok za ohrožení dobře fungující městské společnosti. Petice požaduje okamžité odvolání předsedy dozorčí rady KVaK Jakuba Horáčka (ČSSD), a případně i všech členů dozorčí rady, kteří za tyto změny nesou spoluzodpovědnost.

Změny provází protichůdné verze

Faktem je, že dodnes není zřejmé, kdo, kdy a proč odvolání původních jednatelů KVaK vlastně navrhl.

Podle oficiální verze vedení krnovské radnice z auditu KVaKu vyplynulo, že tři jednatelé na tak malou firmu jsou příliš. Podle verze opozičních zastupitelů se audit KVaKu počtem jednatelů vůbec nezabýval. Opoziční zastupitelé oslovili přímo zpracovatele auditu z firmy Warido, který údajně popřel, že by jeho zpráva doporučila provést změny v dosavadní jednatelské struktuře KVaKu.

Podle krnovského místostarosty Michala Brunclíka (ČSSD) původní tři jednatelé KVaKu pobírali nadstandardní finanční ohodnocení, takže redukce na jednoho jednatele přinese úsporu několika set tisíc korun ročně. Podle opozičního zastupitele Mariana Przybyly (KSČM) původní jednatelé KVaKu své funkce ze zákona vykonávali zadarmo, takže zredukování počtu jednatelů žádné úspory přinést nemůže.

Bývalá starostka a současná opoziční zastupitelka Alena Krušinová (NEOS Krnovští patrioti) prostudováním písemných dokumentů došla k závěru, že jednoho jednatele místo tří navrhl radním Jakub Horáček v květnu 2015.

Podle Krušinové Horáček navrhl toto radikální řešení pouhé dva měsíce poté, co byl zvolen předsedou dozorčí rady KVaK. Navíc Horáček navrhl radním, aby zdůvodnili snížení počtu jednatelů auditem, který ale v květnu 2015 ještě nebyl zadán ani zpracován.

Protože auditorská zpráva, odměny jednatelů ani zápisy dozorčí rady KVaK nejsou veřejné dokumenty, občané Krnova ani klienti KVaKu si sami nemohou ověřit, která z těchto verzí je pravdivá a která ne.

Nejasné zůstává také to, na základě jakých informací se krnovští radní rozhodovali, když jednomyslně schválili odvolání všech tří jednatelů KVaKu. Na veřejném zasedání zastupitelstva několik radních odmítlo komentovat konkrétní důvody, které je vedly k tomuto rozhodnutí.

Privatizace nehrozí

Protichůdné informace a nepřehledná situace vedly ke vzniku fámy, že KVaKu hrozí privatizace.

„Je nutné upozornit na skutečnost, že pronájem nebo prodej tak rozsáhlého majetku města není nijak jednoduchý. O tomto kroku bude vždy rozhodovat zastupitelstvo města a věřím, že při svém rozhodování bude hájit zájmy občanů i firem v Krnově. Pronájem nebo prodej vodovodů by určitě nebyl tou nejlepší volbou.

Podezřívat pana Horáčka z připravované privatizace není na místě. Takovýto krok není v jeho kompetenci předsedy dozorčí rady," uvedl k fámě o možné privatizaci KVaKu ředitel vodohospodářské společnosti VaK Bruntál Jaroslav Jouza (TOP 09).

Autor: František Kuba

30.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

ON-LINE rozhovor s Ladislavem Velebným, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Jesenická, Bruntál

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Bobři vyvolávají emoce. Mnozí rybáři je vidí neradi

Před lety mnozí vítali návrat bobra do přírody, dnes bývá často trnem v oku zejména rybářům.

AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE rozhovor s Alfrédem Šrámkem, kandidátem na poslance za Realisty

JUDr. Alfréd Šrámek, kandidát na poslance za Realisty byl hostem on-line rozhovoru Deníku.

V krnovském babyboxu našli holčičku a vzkaz, že je to Andrea

V krnovské nemocnici je už pět let k dispozici babybox, do kterého mohou ženy anonymně odložit novorozence, pokud se o něj nechtějí nebo nemohou starat. Lékaři dohlédnou na zdravotní stav odloženého miminka a o jeho dalším osudu rozhodnou orgány sociální péče.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení