VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Líbí se vám polystyren na fasádě Ernsta Latzela?

/ANKETA/ Krnovská škola dopravy a cestovního ruchu sídlí v budovách z roku 1903, které jsou dílem významného stavitele a architekta Ernsta Latzela.

26.6.2015 10
SDÍLEJ:

Dnes už dopravní školu nezakrývá lešení, takže se můžeme podívat, zda zateplení fasádě prospělo, nebo uškodilo. Podle kritiků umělecké, historické a řemeslné hodnoty zmizely pod bezcennými polystyrenovými náhražkami.Foto: DENÍK / Fidel Kuba

Když začaly přípravy na zateplení „dopravky", místostarosta Michal Brunclík (ČSSD) napsal krajskému úřadu, že považuje obkládání tlustých zdí polystyrenem za mrhání penězi a hyzdění architektonických hodnot.

„Jedná se přímo o mrhání pod záminkou vylepšení vzhledu a snížení energetické náročnosti. Jde o úmyslné hyzdění tváře Krnova. Nemluvě o nerespektování historie," napsal Brunclík v dopise, který rozproudil zajímavou diskusi. Zatímco část Krnovanů odsoudila polystyren na Latzelově fasádě jako barbarství, jiní vycházeli z toho, že se nejedná o památkově chráněný objekt.

Původní neorenesanční vzhled téměř setřely předchozí necitlivé rekonstrukce, takže dnes už objekt nemá původní architektonické hodnoty, které je třeba chránit. Proto odbor regionálního rozvoje ani stavební úřad neměly proti zateplení námitky.

„Řadu let jsme usilovali o opravu chátrajících budov, které hyzdí vjezd do Krnova, a když se nám podařilo získat prostředky z kraje a evropských fondů, stali jsme se ze strany vedení města terčem kritiky, která ovšem nemá žádné opodstatnění," obhajoval zateplení ředitel „dopravky" Zdeněk Klein, podle kterého polystyren Latzelovým budovám nejenže neuškodil, ale dokonce jim vylepšil estetiku a dodal kompaktní vzhled.

Z domů právě zmizelo lešení, takže se můžeme sami přesvědčit, jak to dopadlo.

..hlasujte v anketě pod článkem..

Odkaz Ernsta Latzela Ernest Latzel v našem regionu zanechal nesmazatelnou stopu. Stál u zrodu významných staveb jako architekt, projektant nebo stavitel a také patřil k zakladatelům krnovského muzejnictví.

Dal vzhled nejen sídlům krnovských továrníků, ale byl také u vzniku řady krnovských dominant od rozhledny na Cilíně a radnice, přes synagogu až po evangelický kostel a katolickou faru. Podílel se na stavbě kostela ve Slezských Rudolticích i na dalších významných stavbách ve Slezsku.

POZNÁMKA Fidela Kuby: Doba plastová

V Krnově už většina občanů i institucí nahradila dřevěná okna plastovými a obalila fasády izolací. Někdo chce z uhelných horníků nadělat nezaměstnané, jiný utrácí dotace na úspory energie, dokud jsou.

Na ty, kteří v průvanu pracně opravují tmel a nátěry svých dřevěných oken, pohlížíme skrz prsty jako na podivíny obklopené veteší, co neznají pokrok.

Nemám v tomto směru vyhraněný názor. V mnoha ohledech je sériově vyráběný talíř skutečně praktičtější než ručně dlabaná historická dědova mísa.

Před sto lety byl Krnov na vzestupu, takže bylo dost peněz na továrnické vily, paláce i okázalé hotely inspirované kulturou Vídně. Dnes už si talentované architekty nemůžeme dovolit. Nemáme osobnosti typu Leopolda Bauera a možná ani občany, kteří ocení kvalitní architekturu. Spíš stádo, kterému se líbí všechno nové jen proto, že je to nové.

Každá polystyrenová fasáda je vítána jako posel nové doby, ekologie a úspor. Na historickou tvář města pokládáme svou vlastní vrstvu, která charakterizuje náš životní styl, vkus i dobu. Je to vrstva praktická, barevná, unifikovaná a schválená EU. Je provinční a bez ambicí, ale naše.

Před sto lety Krnované nadávali na novou radnici, že je to příliš líbivý pestrobarevný kýč. Možná budoucí památkáři najdou důvod chránit krnovský Prior pro jeho polystyrenový genius loci.

Autor: František Kuba

Líbí se vám polystyren na fasádě Ernsta Latzela?

Ano

61 %

Ne

39 %

Hlasovalo: 210

Anketa byla ukončena

26.6.2015 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jmenuji se JAKUB ILJAŠEVIČ, narodil jsem se 14. srpna 2017, při narození jsem vážil 3000 gramů a měřil 47 centimetrů. Rodiče Monika a Daniel. Bydlíme v Jindřichově ve Slezsku.
4

Děti narozené v krnovské nemocnici

Tisíce lidí přilákala v sobotu 13. srpna 2016 na krnovské náměstí akce Dobré srdce Krnova.

Dobré srdce Krnova: hudba, rampa i parkourové hřiště

Renesanční zámek v Branticích je na prodej

V těchto dnech se v nabídce realitní kanceláře objevila nabídka renesančního zámku ze 16. století v Branticích. Reprezentativní objekt s 31 místnostmi po částečné rekonstrukci je k mání za 16 milionů korun.

Krajští radní zasedali v Bruntále

Kam putují krajské peníze? Co se v okrese Bruntál opraví? Nedostatek pracovních příležitostí na straně jedné a chybějící kvalifikovaní pracovníci na straně druhé. To jsou některá z témat, kterými se zabývali krajští radní na svém výjezdním zasedání v Bruntále.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Zámek Linhartovy má půvab i v noci

Zámek v Linhartovech nabízí i noční program. V sobotu 19. srpna to bude noční prohlídka s ohňostrojem a UFO, a 27. srpna se nádvoří opět změní v letní kino a nabídne českou komedii Špunti na vodě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení