„Od května letošního roku, kdy začala takzvaná sezóna klíšťat, se s nimi neustále potýkáme. Denně minimálně jedno až dvě klíšťata odstraňujeme pacientům, kteří si na to sami netroufnou. Nejsou však výjimkou ani čtyři případy za den,“ uvedla vrchní sestra urgentního příjmu Jana Strnisková s tím, že každý pacient je po zákroku řádně poučen o možných dalších příznacích, které po vytažení mohou nastat.

„Pacient by si měl postižené místo hlídat přinejmenším ještě následující tři týdny. Kontrolovat, jestli se hojí a zda se neobjevily nečekané zdravotní potíže, jako jsou zarudnutí, teploty nebo příznaky chřipky. V případě komplikací pak urychleně vyhledat lékařské ošetření,“ dodala vrchní sestra.

Kromě klíšťat zdravotníci také zasahovali při pobodání sršněm i při uštknutí hadem. V případě sršňů šlo o padesátiletého muže, který byl pobodán při čištění porostu u řeky. Po ošetření na krnovském urgentním příjmu, kde mu zajistili fyziologické funkce a podali antihistaminika. Následně byl hospitalizován na interně, odkud mohl být další den bez alergických reakcí propuštěn.

"Druhý pacient, pětačtyřicetiletý muž, byl bodnut sršněm do nohy při řízení traktoru. Muž byl přivezen sanitkou od svého obvodního lékaře asi tři dny po události. Při ošetření na urgentním příjmu proběhla konzultace s interním lékařem, opět byly zajištěny fyziologické funkce a podána antihistaminika a léky proti bolesti a zánětům. Vzhledem k otoku bylo doporučeno chlazení a nepřetěžování nohy," popsala další případ mluvčí krnovské nemocnice Eva Kijonková.

Štěstí měl i šestnáctiletý mladík z Orlové Lutyně, který trávil na Krnovsku prázdniny. Při badmintonu mu míč upadl do trávy, kde ho mladík hledal a byl přitom uštknut hadem. "Po lokálním ošetření rány byly chlapci zajištěny fyziologické funkce. Pak jej zdravotníci doporučili k hospitalizaci na dětském oddělení, kde dostával antibiotika, infúze, kortikoidy a antihistaminika. Pro nekomplikovanost průběhu léčby byl mladík po třech dnech propuštěn domů," doplnila podrobnosti mluvčí.