VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Léto na příjmu v nemocnici: klíšťata, sršni i hadi

Krnov - Na urgentním příjmu krnovské nemocnice a v ambulancích se lékaři a zdravotnický personál denně setkávají s pacienty, kteří si nechávají odborně vytahovat klíšťata. Jedná se jak o klíšťata celá, tak i zatrhnutá, tedy po nezdárném pokusu o vytažení.

30.7.2008
SDÍLEJ:

Dospělého člověka i dítě by měl lékař prohlédnout tehdy, když se po přisátí klíštěte objeví červený otok vpichu nebo horečky.Foto: Foto: internet

„Od května letošního roku, kdy začala takzvaná sezóna klíšťat, se s nimi neustále potýkáme. Denně minimálně jedno až dvě klíšťata odstraňujeme pacientům, kteří si na to sami netroufnou. Nejsou však výjimkou ani čtyři případy za den,“ uvedla vrchní sestra urgentního příjmu Jana Strnisková s tím, že každý pacient je po zákroku řádně poučen o možných dalších příznacích, které po vytažení mohou nastat.

„Pacient by si měl postižené místo hlídat přinejmenším ještě následující tři týdny. Kontrolovat, jestli se hojí a zda se neobjevily nečekané zdravotní potíže, jako jsou zarudnutí, teploty nebo příznaky chřipky. V případě komplikací pak urychleně vyhledat lékařské ošetření,“ dodala vrchní sestra.

Kromě klíšťat zdravotníci také zasahovali při pobodání sršněm i při uštknutí hadem. V případě sršňů šlo o padesátiletého muže, který byl pobodán při čištění porostu u řeky. Po ošetření na krnovském urgentním příjmu, kde mu zajistili fyziologické funkce a podali antihistaminika. Následně byl hospitalizován na interně, odkud mohl být další den bez alergických reakcí propuštěn.

"Druhý pacient, pětačtyřicetiletý muž, byl bodnut sršněm do nohy při řízení traktoru. Muž byl přivezen sanitkou od svého obvodního lékaře asi tři dny po události. Při ošetření na urgentním příjmu proběhla konzultace s interním lékařem, opět byly zajištěny fyziologické funkce a podána antihistaminika a léky proti bolesti a zánětům. Vzhledem k otoku bylo doporučeno chlazení a nepřetěžování nohy," popsala další případ mluvčí krnovské nemocnice Eva Kijonková.

Štěstí měl i šestnáctiletý mladík z Orlové Lutyně, který trávil na Krnovsku prázdniny. Při badmintonu mu míč upadl do trávy, kde ho mladík hledal a byl přitom uštknut hadem. "Po lokálním ošetření rány byly chlapci zajištěny fyziologické funkce. Pak jej zdravotníci doporučili k hospitalizaci na dětském oddělení, kde dostával antibiotika, infúze, kortikoidy a antihistaminika. Pro nekomplikovanost průběhu léčby byl mladík po třech dnech propuštěn domů," doplnila podrobnosti mluvčí.

30.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hydrolog Jan Unucka z Českého hydrometeorologického ústavu.

Hydrolog Jan Unucka: Doprava a kvalita vody je věčný problém

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nová parkovací místa v Bruntále

Bruntál – Motoristé v Bruntále se dočkají dalších parkovacích ploch. Na některých místech ve městě by mělo do konce podzimu vzniknout až na šedesát parkovacích míst.

Dračí lodě na Hartě

Hladina a břehy přehrady Slezská Harta se opět promění na scénu se skvělou podívanou. V zátoce u Leskovce nad Moravicí proběhnou o víkendu 25. až 27. srpna závody dračích lodí. Zábava je to jak pro závodníky, tak i pro diváky.

Anděl Páně na náměstí

Na náměstí Míru v Bruntále se chystá akce Loučení s létem.

Den obce ve Staré Vsi

Obecní oslavy Staré Vsi proběhnou v sobotu 26. srpna od 14 hodin v tamním kulturním domě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení