VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krnovští mistři zachránili pozdně barokní varhany

Ostrava, Krásné Loučky - V ostravském kostele sv. Václava se na sv. Václava představily nově restaurované barokní varhany. Celé půlstoletí byly mimo provoz a chátraly, než jim vrátili hlas krnovští varhanáři z firmy Kánský – Brachtl.

30.9.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv/VLP

Oprava varhan, které jsou nejstarší v Ostravě a patří k nejcennějším hudebním nástrojům v Moravskoslezském kraji, trvala přes dva roky. Od války byly odstavené a zapomenuté v kostele ve Vlkovicích u Fulneku.

Když si tato farnost zakoupila nový nástroj, na restaurování historicky cenných varhan z 18. století už neměla peníze. Varhany v havarijním stavu tak byly v roce 2007 převedeny na ostravskou farnost. V té době už byly napadeny červotočem a část píšťal byla poškozena nebo ukradena. Oprava nástroje byla svěřena firmě Kánský – Brachtl z Krásných Louček u Krnova, která patří k nejlepším českým odborníkům na historické varhany.

V minulosti restaurovala například varhany v katedrále sv. Víta v Praze. Na opravy za více než dva miliony korun přispěli věřící, ministerstvo kultury, město Ostrava i soukromé společnosti. „Slavnostní předávání varhan, které znovu zahrály po padesáti letech, bylo spojené se svatováclavskou mší. Varhanám požehnal ostravsko- -opavský biskup František Václav Lobkowicz,“ vzpomíná Jaromír Kánský na dojemné chvíle, které završily dva roky práce krnovských varhanářů.

Varhany v chrámu sv. Václava nahradily zvukově i technicky průměrný tovární výrobek krnovské firmy Gebrüder Rieger z počátku 20. století. Když ostravský chrám sv. Václava prošel generální rekonstrukcí, začal se poohlížet po důstojnějších varhanách. Ve Vlkovicích u Fulneku se našly tyto nefunkční pozdně barokní varhany, které byly vyhovující jak velikostí, tak i technicky a zvukově.

„Tyto varhany mají jeden manuál, pedál a dvanáct rejstříků. Jsou nejen nejstarším nástrojem Ostravy, ale i celého regionu. Starší varhany najdete až v hřbitovním kostelíku v Krnově. Ty jsme shodou okolností také restaurovali my,“ uvedl Jaromír Kánský.

Hodnotu svatováclavských varhan umocňuje i množství originálních částí, jako dvojice klínových měchů, klaviatura nebo rejstříkové štítky. Podle slohových znaků lze dobu vzniku zasadit do 80. let 18. století. Údaje v literatuře a archivech o varhanářích z tohoto období jsou jen kusé, nicméně na základě podobnosti varhanních skříní je téměř jisté, že nástroj postavil frýdecký varhanář František Horčička, který zemřel v roce 1800.

Ten shodou okolností zhotovil měchy pro renesanční varhany, které tehdy ještě stály na kůru kostela sv. Václava v Ostravě. Původně byly zřejmě varhany vyrobeny pro farní kostel ve Vésce u Fulneku, kde si v 60. letech 19. století pořídili nástroj nový. Staré varhany pak nabídli sousednímu kostelu ve Vlkovicích, odkud se v roce 2007 dostaly do Ostravy.

Autor: František Kuba

30.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zesnul známý specialista na varhany Jan Kostera

Ilustrační foto.

Krnovští basketbalisté druhou ligu hrát budou

Horní Benešov má svou první turistickou známku

Turistická známka Horního Benešova se moc povedla. Můžete ji získat v rámci letní hry Brány Jeseníků.

Hry Panák a Opičí dráha se vracejí do Krnova

Jestli se záměr podaří, brzy již uvidíme, jak děti hrají venku hry, které patřily k dětství jejich rodičů či prarodičů skáčou panáka, zkouší opičí dráhu…

V podkroví můžete mít své království

Bydlení na košické Hlavní ulici vyhledávají nejen zahraniční studenti, ale také manažeři pracující v nedalekých administrativních centrech. Zážitek z bydlení v centru města přináší originálně zrekonstruované podkroví starého měšťanského domu.

V Petrovicích svištěly vzduchem oboustranné sekery

Každý už se určitě setkal s disciplínami jako vrh koulí nebo kladivem, hod oštěpem, diskem, vidlemi či granátem. Ale hod sekerou? Ten známe jen jako filmovou scénu z Vinetua. Přesto takový sport existuje a má příznivce i v našem regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení