VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krnovský technik obdivoval chov jedovatých hadů v Brazílii

/HISTORIE/ Krnovský technik Jaroslav Balcárek navštívil Brazílii v 80. letech jako pracovník Strojosvitu. Využil tehdy příležitosti a splnil si sen: navštívil Instituto Butantan.

9.9.2017
SDÍLEJ:

Hadi v ruce pracovíka institutu.Foto: Jaroslav Balcárek

„Viděl jsem se, jak chytil hada do jedné ruky, přendal si ho do druhé, chytil dalšího, přendal, až držel v natažené ruce tři prudce jedovaté hady. Zůstali jsme tam stát s otevřenou pusou,“ vzpomíná na silný zážitek z návštěvy Instituto Butantan v brazilském Sao Paulu Jaroslav Balcárek.

Toto významné výzkumné středisko navštívil v 80. letech. Pracoval tehdy jako technik v krnovském Strojosvitu.

„Podle mě to byly zlaté časy krnovského průmyslu. O naše koželužné stroje byl velký zájem, vyváželi jsme je do Latinské Ameriky a mne jako technika občas zavedly pracovní povinnosti do těchto zemí,“ ohlíží se dnešní sedmdesátník.

V Brazílii mu obchodní partneři nabídli návštěvu své chlouby – místa, kde chovají nejjedovatější hady planety: Instituto Butantan. A protože se Jaroslav Balcárek zajímal a dodnes zajímá o hady a přírodu vůbec, byla pro něj návštěva splněným snem. Má ji dodnes v živé paměti.

„Součástí instituce je muzeum, kde je expozice zaměřená na hady. Na kostrách jsme si mohli prohlédnout, jak fungují jedové zuby – na kostře čelisti je vidět páčka, která vysune zub. Zub má zajímavý tvar, kuželový, vzniká zde podtlak, který vytáhne jed ven.

V Jižní Americe žije velké množství jedovatých hadů, takže potřebují mít dostatek séra. Jed hadů potřebují k výrobě protijedu. Zajímavé je, že aby měli hadi dostatek jedu, musí žít v přírodě. V zajetí je tam v betonových ohradách chovali vždy jen krátce. Pak je vypustili do přírody a chytali další,“ vypráví Jaroslav Balcárek.

V muzeu si prohlédl také kostru jedné z největších anakond, jaké kdy byly chyceny. „Jsem velmi rád, že jsem Instituto butantan v Brazílii tenkrát navštívil. Byl to pro mne zážitek na celý život,“ uzavírá Krnovan.

Instituto Butantan založili kvůli epidemii moruInstituto Butantan vyrábí séra již téměř 120 let. Vypuknutí bubonické nákazy (dýmějový mor), které se šířilo z přístavu Santos v roce 1899, vedlo stát Sao Paulo k vytvoření laboratoře připojené k bakteriologickému ústavu a k výrobě antimorového séra.

Tato laboratoř, která se nachází na farmě Butantan, byla v únoru 1901 uznána za nezávislou instituci pod názvem Seroterapeutický institut. Prvním ředitelem zařazeným do laboratoře byl doktor Vital Brazil Mineiro da Campanha, který studoval problémy v oblasti veřejného zdraví. Vývoj sér a vakcín a zájem o šíření vědy mu přinesl mu mezinárodní uznání.

Téměř 120 let po svém založení je Butantan vynikajícím centrem biomedicínského výzkumu, který spojuje vědecký a technologický výzkum a výrobu imunobiologických produktů. Instituto Butantan je hlavním výrobcem imunobiologických přípravků v Brazílii.

Jako takový je zodpovědný za velké procento domácí produkce hyperimunních sér a za velký objem vakcínových antigenů vyrobených v Brazílii. Činnost institutu je spojena s výrobou vakcín, sér a biofarmaceutik pro lidské použití.

Hlavním posláním ústavu je přispívat k neustálému úsilí o zajištění dobrých životních podmínek obyvatelstva. (zdroj: Instituto Butantan)

Autor: Gabriela Mathiasová

9.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Štěpán Lhoťan

Štěpán Lhoťan: Máme ty nejvyšší ambice

Ilustrační foto.

Zápolení traktorů se chystá na zátorské traktoriádě

Skauti vyrazí vlakem Křížem krážem republikou

Dá se za jediný den ujet vlakem přes 1300 kilometrů a ještě stihnout návštěvu pamětihodností nebo kulturní akce? Že je to možné, dokazují loňské výsledky celostátní skautské cestovatelské soutěže Křížem krážem, která letos vstupuje do desátého ročníku.

Ukončení zámecké sezóny v Janovicích

Závěr sezony na zámku v Janovicích bude patřit divadelnímu představení Věnce, s kterým přijede polský divadelní soubor Troche Lipa.

Na kole na úřad i do kostela

Stovky věřících z celé republiky se v neděli 17. září vydaly do kostela bez auta. Zapojili se do desátého ročníku ekumenické akce Do kostela na kole.

Hasiči společně darovali krev

Darovat krev přišlo v Bruntále patnáct dobrovolných hasičů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení